Knihy, ktoré smieš počmárať

0 Komentárov
193 Zobrazení

Máte doma malých umelcov, čo neustále potrebujú rozvíjať svoju kreativitu a kresliť všade i po všetkom, čo im príde pod ruky? Alebo ste dokonca z tých, čo prichytili deti tvoriť priamo na bielych stenách vašich príbytkov? Nedá sa im to celkom zazlievať, kresliť je totiž ich najobľúbenejšia činnosť na svete! Vtedy je pre nás dospelých obzvlášť ťažké vysvetliť im, že to nemožno robiť hocikde. Čo tak ponúknuť im iný priestor na radosť zo zakázaného, miesto, kde sa zvyčajne nepíše a nekreslí?

Čo tak čmárať… do kníh! Tak veru, veď i mnoho čítajúcich dospelých si tam občas čosi čarbe a značí. Niektoré k tomu vyslovene povzbudzujú, do iných sa žiada kresliť čitateľovi samému. Nechajte deti vybrať si tú svoju, tvoriť a blázniť sa v nej dosýta. Tu je hneď niekoľko našich obľúbených.

Urszula Młodnicka: Mám sa rád taký, aký som

(STONOŽKA, 2023)

Táto knižka sa s deťmi rozpráva o ich pocitoch, náladách, o tom, kým naozaj sú. Spolu s jej hlavným hrdinom, čo neustále hovorí, že nevie, čitatelia pomaličky hľadajú výnimočnosť, ktorá je v každom z nás. Premilé čítanie, čo poteší najmä prvostupniarov či predškolákov. A ako dobre poslúži deťom, ktorým sa ťažko nahlas hovorí o vlastných pocitoch, no radšej o tom píšu.

Hu a Peng: HIRAMEKI Hele, beránek!

(ALBATROS CZ, 2021)

Knižka, ktorá pomáha dostať na papier všakovaké príbehy obláčikov, čo ich pozorovatelia vymyslia. Podobne ako keď vybehnete niekam von a očami skúmate celučičkú oblohu. Vezmite svoje obľúbené pastelky a rozbehnite svoju fantáziu aj v dňoch, kedy vonku žiaden obláčik nie je. Táto knižka vám ich privanie rovno do detskej izby. To je už iná mágia!

Marianne Dubuc: Lev a vtáčik

(STONOŽKA, 2021)

Lev a vtáčik síce nie je kniha určená na kreslenie, ale prečo by nemohla byť, ak sa tak rozhodneme? Verte či nie, sú deti, ktoré už dávno kreslia na jej biele stránky pokryté snehom. Možnože aj to vaše objaví chuť do nej kresliť svojich obľúbených priateľov, písať tam tie najväčšie tajomstvá, pretvoriť samotný dej. Zážitok z čítania tak naberie celkom iné rozmery.

Luca Novelli: Leonardo a pero, ktoré kreslí budúcnosť

(BUVIK, 2022)

Aj toto je ten typ knihy, ktorá nie je úplne na kreslenie, hoci to má priamo v názve. Niektoré deti si totiž nemôžu pomôcť a keď vidia čiernobiele kresby, majú nutkanie ich vymaľovať. Z dobrého príbehu sa tak ešte o čosi viac vytešujú, ak ho okrem čítania aj maľujú. Známe životopisy z tejto série tak budú fungovať nielen pre začínajúcich i odradených čitateľov, ale i neposedných umelcov.

Andrea Gregušová Katarína Kosánová: Ako umelci vidia svet – Umenie je hra

(SLOVART, 2020)

Ách, presne toto je knižka, ktorú nutne potrebuje mať v knižnici každý malý kreatívec! Je totiž o tých najznámejších slovenských umelcoch, ich dielach, o tom, čo všetko sa v nich ukrýva a ako (diela) tvoria. Naviac tu je možnosť kresliť spolu s nimi, stať sa tak ich spoločníkom. No uznajte, že je to paráda, keď si ich rovno z kníhkupectva možno zobrať domov, potom s nimi chodiť na prechádzky hoc aj každý deň.  

René Nekuda: Príbehostroj

(MONOKEL, 2022)

Psst, ale Príbehostroj je úplne najkrajšia kniha zo všetkých tvorivých kníh! Hodí sa pre všetky deti a je s ňou možné čokoľvek. Môže existovať svet, kde to funguje presne tak, ako si zmyslíme. Naozaj! Hovoríme o zážitku na celý život. Do takýchto svetov je radosť vracať sa neustále, tráviť v nich chvíľku alebo hromadu času. Čítajte a vymýšľajte. S touto knihou nebudete chcieť nikdy prestať.

Imogen Harrison: Môj radostník

(LINGEA, 2022)

Knižka s milými aktivitami o všakovakých pocitoch, čo denne prežívame. Dá sa v nej vyblázniť viacerými spôsobmi: pocity vymaľovať, nakresliť, ale i opísať. Je v nej aj niekoľko dobrých odporúčaní, vďaka ktorým môže byť svet krajším miestom. Kniha plná pekných chvíľ, malých i veľkých, ktoré sa dejú, ale i tých, ktoré sami tvoríme.

Môj zápisník receptov a všeličoho iného

(ALBATROS SK, 2017)

Kuchárska kniha, no nie len taká hocijaká! Okrem skvelých receptov, podľa ktorých môžu deti doma vypekať, je tu miesto pre vlastné kuchárske výtvory. Deti si preveľmi užívajú, keď môžu pomáhať vo fungovaní domácnosti. Tento kuchársky zápisník je skvelou možnosťou, ako im také čosi umožniť a ešte mať z toho radosť v brušku.

Katarína Barošová: 50 dobrodružstiev, ktoré musíš zažiť, kým vyrastieš

(SLOVART, 2022)

Perfektná kniha, v ktorej možno cestovať, objavovať, prechádzať sa v čase i v celkom inom priestore. Takéto čítanie už tých najmenších povzbudzuje k tomu, aby zažívali dobrodružstvá, no najmä, aby si ich všetky zapísali, uchovali a neskôr sa k nim vracali. Ale pozor, okrem objavovania deťom hrozí, že budú mať chuť stavať bunkre na záhrade, vysádzať tam stromy, dokonca sa pri čítaní (v knihe) strácať.

Keri Smith: Destrukční deník

(COOBOO CZ, 2022)

Denník pre všetkých, ktorí majú nutkanie stále niečo stvárať a za žiadnych okolností sa nesmú nudiť. No a tento deštrukčný vymyslela ozajstná umelkyňa, aby sa v ňom sama vybláznila. On sa totiž môže začínať na poslednej strane, hádzať o zem či kúpať v horúcej čokoláde. A bozkať, keď treba. Super darček pre odradených mladých čitateľov a čitateľky. A existuje aj jeho farebná verzia, aha!

Monika Kopřivová: Naše výlety

(FAMILIUM, 2022)

Vynikajúca kniha do každej rodiny! Pre čitateľských nováčikov, rozčítaných bádateľov aj zarytých knižných odporcov. Plná mapiek a zaujímavých miest, ktoré na Slovensku máme. Okrem plánovania výletov a inšpirácií, kam sa vybrať, si v nej môžete zaznamenať aj spoločné rodinné zážitky. Nádherná kronika, čo má schopnosť v deťoch živiť lásku k dobrodružným príbehom.


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...