Dobrodružný spravodaj 4/2022

0 Komentárov
113 Zobrazení

Zažili ste si to aj vy? Babky a dedkovia súčasných detí horekujú: „Kam sa len podeli tie krásne klasické rozprávky, čo sme vám čítavali? Prečudné knihy dnes deti čítajú!“ Nuž, nikam sa nepodeli. Niektoré, tie milé a nadčasové, dostali nový šat. Iné sa stratili v čase, lebo už tak celkom nepatria do roku 2022 a dobre im tak. A napokon pribudli aj také, ktoré dnešným deťom rozumejú o čosi viac. Ako teda vyzerá rozprávkový svet súčasných detských knižníc a čo sa z neho vieme naučiť? Je všetko tradičné naozaj dobré? A môžu staré postavy žiť novým životom?

Poďte sa s nami ponoriť do tradičných rozprávok v netradičnej podobe. V piatich knihách aprílového Dobrodružného spravodaja objavíte spomienky na vlastné detstvo aj celkom nové pohľady na príbehy, ktoré si možno pamätáte inak. Pri jednom i druhom však nezabúdajte na otvorené srdce. Iba tak môžete prejsť do svetov, v ktorých sa tak radi odmalička strácame.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Mária Ďuríčková a Mária Rázusová-Martáková: Bola koza rohatá / Dedko repku zasadil

Aké by to bolo detstvo bez rozprávky, ktorú počúvali ešte naše babičky? Táto milá  obojstranná knižka ich prináša rovno dve. V adaptácii pani Ďuríčkovej a Rázusovej-Martákovej, dvoch kráľovien slovenských rozprávok, voňajú nielen krásnymi starými časmi, ale ponúkajú takmer zabudnuté slová, ktoré vášmu drobčekovi obohatia pasívnu slovnú zásobu. Posaďte si ho na kolená a začítajte sa spolu do príbehov, kde dobro víťazí nad zlom a kde vďaka odvahe, priateľstvu a vzájomnej pomoci dokážeme naozaj všetko!

Nádherné celostranové ilustrácie Vladimíra Krála vás vtiahnu do farebného snového sveta, z ktorého sa vám nebude chcieť von. Všetky tie bohaté farby a nezvyčajné tvary! Verte, vďaka týmto kresbám sa toto malé umelecké dielo stane naozajstnou ozdobou vašej knižnice. Kniha si tiež minulý rok vybojovala miesto medzi najlepšou desiatkou detských kníh za rok 2021 v obľúbenom katalógu Knižnice pre mládež mesta Košice. Čo viac dodať? (odporúča Miška)

Táto moderná verzia dvoch dôverne známych rozprávok vyšla v roku 2021 vo vydavateľstve Buvik. Nejedna knižnica sa ňou už istotne pýši. Ale nájdete určite aj tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Marianne Dubuc: Môj domček, tvoj domček

Môj domček, tvoj domček je extrémne milá hľadacia knižka na spôsob Potuliek. Keďže nejde o klasické leporelo, je vhodná najmä pre deti, ktoré už vedia zaobchádzať s tenkými papierovými stranami. Knihu napísala a ilustrovala obľúbená Marianne Dubuc (Lev a vtáčik, Na vrchol kopca) a ponúka nám v nej množstvo príbehov obyvateľov jedného domu. Čo takto sledovať, ako sa Murkovcom darí pri sťahovaní do nového bytu? Alebo sa možno pokúsiť nájsť toho najmenšieho obyvateľa, ktorý určite neplatí nájomné.

Každá rodinka má svoj vlastný príbeh, ale ako to už pri susedských vzťahoch býva, často sa ich životy prelínajú. Ak budete hľadať pozorne, medzi zvieracími hrdinami príbehu nájdete aj postavičky z klasických rozprávok. Môžete vystopovať Červenú čiapočku a vlka. Alebo zistiť, v ktorom byte Zlatovláska skúšala stoličky, ochutnala z kaše a v čej postieľke nakoniec zaspala. Možno vaša hlava bude potrebovať vypnúť a dietko bude nástojiť na spoločnom čítaní. Vtedy sa môžete nechať viesť krátkymi textami na každej strane a nič viac vám k spokojnosti oboch strán nebude treba. Zvyšok rozpovedia milé ilustrácie alebo váš malý spoločník či spoločníčka. Toto je rozhodne tá pravá kniha na chvíle oddychu a pohody. (odporúča Marcela)

Túto milú knihu o zvieracích príbytkoch, ktoré nápadne pripomínajú tie ľudské, vydalo minulý rok vydavateľstvo Stonožka. Aj vaše miestne kníhkupectvo či knižnica ju už zaiste budú mať. Veď kto by odolal?

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Boldizsár Nagy: Rozprávková krajina pre všetkých

“Každý z nás potrebuje rozprávky,” hovorí v úvode knihy jej editor Boldizsár M. Nagy. Rozprávky plné fantázie, nástrah a zázrakov, ale s hrdinami, ktorí sa nám podobajú. Každé dieťa sa môže stotožniť s odvážnou hrdinkou či hrdinom zo známych príbehov. Čo však deti, ktoré sú trochu iné? Práve pre ne vznikla táto zbierka. Rozprávky sú od rôznych autorov a autoriek, a tak sa líšia žánrom aj obsahom. Vo všetkých však nájdete netradičný pohľad na tradičný rozprávkový motív. Dve dievčatá, Bacuľka a Šálka, sú hrdinkami prerozprávania Zimnej kráľovnej. Je tu aj kúsok o Jankovi Hraškovi s veľmi prekvapivou témou. Príbeh Palculienky (Drobnej Danky) je vyrozprávaný dokonca dvakrát. Motív Šípkovej Ruženky je tiež výborne a nečakane spracovaný. Môžete si prečítať o pricnoch, ktorí sa zamilovali do iných princov. Nájdete tu hrdinov, ktorí chcú byť sami sebou. Aj deti, čo žijú s krutými rodičmi. Hrdinov malých aj veľkých, so svetlou či tmavou pleťou.

Niektoré rozprávky sú pomerne temné a vážne, niektoré roztopašné a naivné. Možno sa vám nebudú páčiť všetky, ale určite si nájdete tú svoju obľúbenú. Kniha Rozprávková krajina pre všetkých vyvolala v Maďarsku celkom veľký rozruch. Vyvolá aj u nás? (odporúča Alžbeta)

Túto nezvyčajnú knihu vydali na Slovensku ľudia okolo združenia Drama Queer (2021), ktorí organizujú divadelný festival dotýkajúci sa tematiky LGBTI+. Ak vám inakosť nie je cudzia, knihu si môžete kúpiť napríklad tu.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Andy Weir: Mezi světy

Takmer každý pozná klasické detské príbehy ako je Peter Pan, Alica v krajine zázrakov či Čarodejník z krajiny Oz. Čo sa však stalo s hlavnými hrdinkami po skončení knižky, bolo až doteraz neznáme. Máte chuť sa to dozvedieť? Možno to znie trochu neuveriteľne, ale ich príbehy skutočne pokračujú v komikse Mezi světy, kde sa spolu ocitnú v novej internátnej škole. Spája ich totiž jedna nezvyčajná schopnosť, ktorá ich do školy dostala: vedia sa dostať do iného sveta, ale nikto im neverí. Toto tínedžerské trio rozhodne nedokáže len tak sedieť v jednej miestnosti, namiesto toho sa dievčatá vždy zamotajú do problémov a spôsobia poriadny chaos.

Nečakaný výlet do krajiny Oz odštartuje dlhý rad nebezpečených dobrodružstiev. Medzi svetmi sa nezačnú presúvať len hlavné hrdinky, ale aj hlavní záporáci. Zlá čarodejnica zo Západu a Kapitán Hook spolu kujú nekalé plány a dievčatá musia spolupracovať, aby ich zastavili. Kniha Mezi světy predstavuje úplne nové dobrodružstvo, kde si zažijete vzrušujúce prepletanie svetov, adrenalín, nebezpečenstvo, zázračné schopnosti, ale aj silu kamarátstva napriek komplikovaným povahám. Andy Weir sa tu krásne pohráva s perspektívou a tradičné detské príbehy odrazu nie sú až také detské. A to sa nám, samozrejme, prenáramne páči! (odporúča Anžu)

Komiks vyšiel v češtine vo vydavateľstve CooBoo (2020). Ak máte chuť cestovať medzi svetmi a zažiť si kus poriadneho dobrodružstva, potom neváhajte a zaraďte si Mezi světy do svojho wishlistu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Marissa Meyer: Scarlet

Kniha začína v momente, kde končí kniha Cinder. Cinder sa snaží utiecť z väzenia. Počas úteku vstúpi do cely, ktorá by mala byť prázdna, ale nie je. Kto je kapitán Thorne a dá sa mu veriť? V rovnakom čase v inej krajine Scarlet hľadá na vlastnú päsť svoju babičku. Zoznamuje sa s pouličným zápasníkom Vlkom, ktorého na začiatku odsudzuje, no postupne sa snaží vcítiť do jeho kože. Scarlet jeho príbehu napokon uverí – nemá na výber, Vlk je jediný, ktorý jej chce pomôcť s hľadaním a dáva jej nádej, že babička ešte stále môže byť nažive. Keď sa Cinder, Scarlet a Vlkovi pretnú cesty, čakajú ich ďalšie nástrahy. Ako s týmto všetkým súvisí pekný princ Kai, ktorý sa snaží zachrániť svoj ľud pred vojnou, a zlomyseľná mesačná kráľovná Levana?

Scarlet je síce druhý diel zo série Mesačné kroniky, no čitateľ nemusí čítať knihy zaradom. Každý diel vám poskytne všetky dôležité informácie a autorka spomína v malých, ale dôležitých náznakoch, čo sa udialo v predošlej knihe. Dej sa veľmi rýchlo vyvíja a nuda pri tejto knihe naozaj nehrozí. Od prvého okamihu budete mať chuť čo najskôr dostať odpovede na všetky otázky a zistiť, kto za všetkým stojí. Autorka brilantne popisuje samostatné cesty a ciele postáv, ktoré na konci prepojí ako kúsky puzzle. Uhádnete, akú tradičnú rozprávku tento napínavý príbeh pripomína? (odporúča Bianka)

Scarlet je ešte úplne horúca tohtoročná novinka z vydavateľstva Aktuell.


Čo myslíte? Trúfate si povedať starým rodičom, že rozprávky stále existujú?

Ak sa vám páči výber kníh, ktorý pre vás každý mesiac robíme a radi by ste si ho pre každý prípad uschovali aj vo svojej emailovej schránke, smelo sa prihláste na odber nášho newslettra. Všetky dôležité novinky tak budete mať pokope. Majte krásne sviatky a celý apríl nech vám je najväčším potešením!


Dobrodružný spravodaj 6/2022

"Predstav si more. Zavri na chvíľočku oči a skús to....

Dobrodružný spravodaj 5/2022

Tak ako to je, robia šaty človeka či nerobia? Poďte...