Dobrodružný spravodaj 3/2022

0 Komentárov
115 Zobrazení

Nebudeme sa tváriť, že nežijeme ťažké časy. Aktuálne udalosti nás zastihli vnútorne nepripravených (veď ako sa vôbec dá na čosi také pripraviť), a tak si každý z nás hľadá svoju cestu, ako sa s nimi vysporiadať. Jedno je ale isté – dobro a pekno pomáha nám všetkým. Dobro vieme kde hľadať, všakáno? A pekno… Občas sa len stačí poobzerať okolo seba, najmä teraz na jar, keď slnko hladí nielen naše tváre, ale aj duše. Alebo sa dá ísť o krôčik ďalej a spoznať nové mestá a miesta. Prísť na iné myšlienky. Užiť si pocit, že cestujeme, lebo smieme.

Nech je vám naša marcová pätica kníh inšpiráciou, kam všade a na čom všetkom môžete vyraziť. Alebo nech je vám výletom samotným, ak sa vám teraz nedá odísť. Na stránkach týchto kníh nájdete kus sveta, v ktorom si môžete pocestovať a prežiť nejedno zaujímavé dobrodružstvo. Nech sa páči, nasadajte!

Deti vo veku 0 – 3 roky

Matthew Oldham: Prvé slová: Všetko, čo jazdí

Ak sa pekné ilustrácie, dobrý obsah a hlavne veľa zábavy stretne v jednom leporele, je to vždy radosť. Do tejto kategórie môžete spokojne zaradiť aj knižočku Všetko, čo jazdí. Teda… ak vašich mrňúsov zaujímajú dopravné prostriedky. (Existujú vôbec deti, ktoré by nezaujímali?) Kniha má formát akurát do malých detských rúčok a tvrdé stránky sú zárukou nekonečného čítania.

Milé ilustrácie v jemných farbách sú na bielom pozadí, čo je výborné pre najmenšie deti. Prekvapením pre malých čitateľov-pozorovateľov môžu byť rôzne zvieratká, ktoré sedia za volantom. Jednoduché hľadacie úlohy (Kde je myška? Kde sa skryla žabka?) oživia aj výrezy v stránkach (Kto sa ukrýva na ďalšej strane?). Ale jednoznačne najviac vás budú pri spoločnom čítaní baviť citoslovcia. Všetky tie zvuky auta, lietadla a čľapkanie vody, ktoré v leporele nájdete. Deti okolo prvého roka ich milujú. Ľahko sa im totiž opakujú a tým pomáhajú rozvíjať reč. (odporúča Alžbeta)

Táto milá kniha dorazila (akiste hlučne) do vydavateľstva Svojtka v roku 2022. Nájdete určite vo vašom lokálnom kníhkupectve alebo tu v Martinuse.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski: Mapy

Túžim spoznať všetko okolo seba, i to vzdialené, objavovať skryté, poznať nepoznané. Svet je plný krásnych vecí, rôznych ľudí, divokých zvierat a dychberúcich miest. V takom svete chcem lietať, tak čítam túto knihu. A som v nej aj každý deň. Môžem sa tu kedykoľvek stratiť a nachádzať veľmi ďaleko, na najstudenejších i tých najteplejších miestach Zeme. Vďaka tejto knihe objavujem obrovské ryby, čokoládové croissanty, daždivé krajiny aj milovaných spisovateľov a všeličo iné. Mapy – v nich objavujem kultúru sveta. Poď so mnou objavovať tiež! (takto krásne odporúča Zuzka)

Tento fenomenálny atlas od manželov Mizielinskich sa konečne dočkal reedície v slovenskom jazyku (toto vydanie obsahuje celkom 75 máp, ktoré vás prenesú do 66 krajín). Je OBROVSKÝ a plný prekrásnych ilustrácií, ktoré budete so zadržaným dychom hltať jednu po druhej. Skrátka, nadčasový kúsok, ktorý je zároveň okulahodiaci aj edukatívny a chcete ho mať doma ako poklad detskej knižnice.

Nové Mapy si môžeme prezerať vďaka vydavateľstvu Slovart (2022). V knižniciach nájdete staršie i novšie vydanie, v kníhkupectvách sa pozerajte po fialovej farbe.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Jana H. Hoffstädter: Teporingo

Teporingo je láska na prvý pohľad. Tento malý králik lávový, ktorý odjakživa túži vidieť celý svet (a zo všetkého najviac more), vás načisto očarí a budete na neho myslieť ešte dlho-predlho. Teporinga síce hravo schováte do dvoch dlaní, no odvahy má viac než tie najväčšie a najmocnejšie zvieratá. Keď sa nikto z jeho okolia nechce pridať k jeho vysnívanému dobrodružstvu, odhodlá sa vyraziť sám. Cestou zdoláva množstvo prekážok, spoznáva veľa nového a stretáva nových kamarátov. Keď napokon skutočne dorazí až k moru a prežije tam celý deň, zacnie sa mu za domovom. A tak sa vydáva na cestu späť.

Kniha je vizuálne jedinečná, ilustroval ju mexický dizajnér Santiago Solís Montes de Oca a prišla na svet so špeciálnou odokrytou väzbou s nápisom Teporingo. Knižka vás pobaví, ale aj veľa naučí o krásnej mexickej krajine. Text je napísaný živo a pútavo a vôbec sa nebojíme povedať, že si v ňom na svoje príde aj nejeden dospelý. Hlavnými témami sú dobrodružstvo, odvaha, cesta za svojimi snami a vytváranie priateľstiev. Na konci knižky nájdete tiež malého sprievodcu Mexikom s rôznymi zaujímavosťami o prírode i živote v meste. Nedá sa vôbec vylúčiť, že po dočítaní tejto parády neskončíte na webových stránkach leteckých spoločností. ✈️ (odporúča Anka)

Teporingo doskackal do vydavateľstva E.J. Publishing v roku 2021. Prezrite svoje miestne knižnice, či sa nezatúlal aj tam.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Victoria Schwab: Mesto duchov

Príbeh o Cassidy a jej najlepšom priateľovi Jacobovi je zábavný, rýchly a navodí trošku strašidelnú atmosféru. Cassidy je obyčajné dievča na strednej škole. Alebo možno nie až také obyčajné, vidí totiž duchov a vie prechádzať na druhú stranu. Odhrnie oponu a vidí slučky každého ducha. Cassidy sa s príbehmi o duchoch stretáva odmalička, jej rodičia sú totiž slávni autori kníh o paranormálnych javoch. Každé leto ale spolu chodievajú na pláž a aspoň tam si vie Cassidy oddýchnuť. Toto leto je však iné a s rodičmi odchádza natáčať reláciu o duchoch do Škótska. Výlet si spočiatku užíva, no pociťuje stále silnejšie volanie opony. Zisťuje, že Edinburgh je preplnený duchmi. Zoznamuje sa s Larou, ktorá tiež vie prechádzať za oponu a Cassidy varuje, že nie všetko na druhej strane je dobré.

Kniha sa číta ľahko, dej nezaostáva a presúva sa na rozličné miesta. Opisy Edinburghu sú napísané tak verne, že budete mať pocit, akoby ste sa po ňom sami prechádzali. Príbeh sa tiež dotýka tematiky Harryho Pottera, čo môže byť pre mladého čitateľa skvelým lákadlom. Cez priateľstvo Cassidy a Jacoba autorka veľmi pekne ukazuje, že aj nie práve najpopulárnejšie dievča si môže nájsť dobrého kamaráta a nemusí sedieť v školskej jedálni samo. Príbehy o duchoch sú spracované tak akurát – aby sa mladí násťroční trošku báli, ale zároveň nie tak, aby od strachu nevyšli z izby. (odporúča Bianka)

Do Mesta duchov nám otvorilo brány vydavateľstvo Slovart v roku 2020. Ak knihu nenájdete vo vašej knižnici, môžete skúsiť tu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Clémentine Beauvais: Jaternice tiahnu na Paríž

Jedinečná a správne drzá Mireille, Astrid – fanúšička kapely Indochine a hanblivá Hakima. Tri dievčatá, každá iná a predsa ich niečo spája. Na internete boli zvolené za Miss Jaternica. Toto nelichotivé víťazstvo ich však vôbec nepoložilo, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Práve naopak, vďaka nemu sa zomkli a rozhodli vziať veci do vlastných rúk. Oprášili svoje bicykle a vybrali sa do Paríža na záhradnú slávnosť v Elyzejskom paláci. Počas cesty si, paradoxne, zarábajú predajom jaterníc.

Každá z nich má vlastný cieľ, pre ktorý sa na túto cestu podujala, ale dobrodružstvo naprieč voňavým francúzskym vidiekom prežívajú spoločne. Príbehom týchto dievčat autorka poukazuje na šikanu, dysmorfofóbiu (chorobný strach z vlastnej nepeknosti), sebaúctu a sebalásku, ale aj vplyv sociálnych médií, či dokonca imigráciu a integráciu. Aj napriek ťažkým témam, ktoré autorka v knihe rozoberá, je tento titul mimoriadne vtipný a nadčasový. Dievčatá si rozhodne obľúbite a spolu s nimi zažijete perfektné dobrodružstvo. (odporúča Martina)

Jaternice tiahnu na Paríž je prvá kniha vydavateľstva Absynt, ktorá je určená tínedžerom a tínedžerkám. Vyšla minulý rok a my si prajeme viac takýchto kúskov do knižníc našich dospievajúcich detí.


Čo poviete? Zlákala vás niektorá na nové cesty a miesta? Už viete, s ktorou trochu pookrejete na lavičke v parku?

Ak sa vám páčia knihy, ktoré pre vás každý mesiac vyberáme a boli by ste radi, keby sme vám náš Dobrodružný spravodaj pripomínali priamo vo vašej emailovej schránke, smelo sa prihláste na odber nášho newslettra na tomto linku. A teraz si už utekajte užívať hrejivé slnečné lúče a prvé jarné púčiky, naozaj to pomáha. Možno práve cestou do knižnice či kníhkupectva. ☀️


Knihoradci odporúčajú: viac lásky

Čítanie valentínske aj nevalentínske o tom, ako vieme znásobiť lásku...

Knihy, ktoré smieš počmárať

Dokresliť, popísať, vymaľovať, pokrčiť či vytrhnúť strany. Aj toto sa...