Dobrodružný spravodaj 2/2022

0 Komentárov
222 Zobrazení

Veru, ani u nás sa to tento mesiac neobíde bez citov. Plyšové medvedíky s nápismi I love you ani čokoládové pralinky v tvare srdca tu síce nenájdete, ale o láske, priateľstve a celej škále pocitov, ktoré robia ľudí ľuďmi, sa určite radi porozprávame. Rozprávať sa o citoch a pocitoch nielen medzi sebou, ale aj s deťmi je totiž veľká vec, ktorá po celé generácie nebola úplne v kurze, a tak sme sa v sebe naučili kadečo potláčať a večne byť silní a statoční, hoci sme sa miliónkrát túžili zbaliť do klbka a schuti si poplakať. My to ale teraz s deťmi vlastnými aj v našich školách chceme inak.

City sú presne to korenie každodennosti, ktoré voláme ľudskosť. Občas je to s nimi ale dobre komplikované, všakže? Ako to robíme my, keď sa nám niečo ťažko vysvetľuje? Vezmeme si na pomoc dobré knihy. Vďaka nim si deti môžu v sebe upratať všetko, čomu úplne nerozumejú, na správne miesto a my máme poruke slová, ktoré nám inak neprichádzajú na jazyk, hoci by sme veľmi chceli. O všetkých možných podobách ľudského prežívania, citoch, emóciách a vzťahoch sa dočítate v pätici februárových kníh nášho Dobrodružného spravodaja. Smelo do čítania (a cítenia)!

Deti vo veku 0 – 3 roky

Astrid Desbordes: Ľúbim ťa

Každý z nás občas potrebuje uistenie, že nás má niekto rád. Veď na to sme predsa prišli na svet, aby sme ľúbili a boli ľúbení. Takéto uistenie lásky si zaslúži každý človek na planéte, no obzvlášť potrebné je vo vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Bezpečná vzťahová väzba, ktorú nám pomáhajú vytvárať rodičia v prvých rokoch života, je totiž absolútne kľúčová pre všetky naše budúce vzťahy. Pôvabná kniha Ľúbim ťa vytvára priestor na to, aby sme si to s deťmi pripomínali každý deň.

Aby sme im pripomínali, že ich ľúbime, aj keď sú pri nás, aj mimo nás. Keď robia niečo, čo nás teší, aj keď robia veci, z ktorých práve meter dvadsať neskáčeme. Že ich ľúbime, nech sú (a stanú sa) čímkoľvek – požiarnikmi, čarodejníkmi, právnikmi, tanečníkmi či fakírmi. Bezpodmienečná láska k dieťaťu znamená, že nečakáme nič naspäť (hoci sa nám s istotou vrátia hory lásky) a dávame im priestor rásť podľa seba. Svojím tempom. V knižke sa rytmicky opakujú slová ľúbim ťa a hladkajú tak dušu drobčeka. Obaľujú ju láskou. Istotou. Ručíme vám za to, že túto ňuňu knižku si vaše dieťa bude pýtať často. A možno si ani nevšimnete, ako veľmi pri nej pookrejete aj vy. (odporúča Ľudka)

Slovenskej verzie sme sa dočkali v roku 2021 vďaka vydavateľstvu Axióma. Kniha Ľúbim ťa je poklad, ktorý si síce môžete požičať, ale nebudete ho chcieť vrátiť. Takže rovno odporúčame odniesť si domov vlastný kúsok. Navždy.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Katarzyna Kozlowska: Miško a Brumko hovoria o pocitoch

Viete, aký tvar má priateľstvo? Akým zvukom je nedočkavosť alebo ako chutí radosť? Rozmýšľali ste niekedy nad tým, akým počasím by bol smútok? Ak nie, vyskúšajte si to. Možno sa vám budú tieto emócie zdať uchopiteľnejšie. Možno sa vám s nimi bude lepšie pracovať, lepšie ich chápať. Ak sa vám tento jemne bláznivý nápad zapáčil, určite doma privítate knihu Miško a Brumko hovoria o pocitoch s otvorenou náručou.

Miško a jeho plyšový kamarát totiž pomáhajú malému čitateľovi presne takýmto spôsobom spoznávať emócie, v ktorých sa naši malí ľudkovia ešte nedokážu úplne orientovať. Opisujú ich, pomáhajú im dať nejakú uchopiteľnú podobu, ale nehodnotia. Sú priateľmi. Sprevádzajú na ceste poznávania. Vďaka nim sa dietko dozvie nielen o radosti, smútku a hneve, ale aj o žiarlivosti, vďačnosti či nedočkavosti. V podobách, v ktorých si ich dokáže lepšie predstaviť. A tak sa z abstraktnej veci stane niečo menej abstraktné. A čítanie otvára priestor na diskusiu. Pridanou hodnotou knižky je tiež predslov na začiatku knihy, v ktorom autorka prináša odporúčania rodičom, ako vhodne pracovať s emóciami dieťaťa. (odporúča Ľudka)

Miško a Brumko vytrvalo hovoria o pocitoch od minulého roka, dvere im otvorilo vydavateľstvo Stonožka. Ak knihu ešte nezoženiete vo svojej miestnej knižnici, určite sa môžete spoľahnúť na Martinus.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Marta Hlušíková: Modré srdce s kečupovým fľakom

Modré srdce s kečupovým fľakom je knižka od slovenskej autorky Marty Hlušíkovej, ktorá nás čarovným prútikom prenesie do života na pohľad celkom obyčajnej tretiačky Laury. Laura má úplne bežnú rodinu, nadpriemerne inteligentného brata škôlkara a klasické dievčenské trampoty. Ale každý obyčajný život je tak trochu neobyčajný. Najmä keď máte deväť a práve sa učíte, čo je to asi tá láska.

Laura zo všetkého najviac túži po pozornosti staršieho spolužiaka zo školy. Namiesto toho dostane lístoček so srdiečkom od jeho brata, ktorý s ňou chodí do triedy. A vôbec nie červené, ale modré. A ešte aj špinavé. Och. Navyše sa do toho musí ospravedlniť za niečo, čo ani nebola jej vina a popri tom sa v škole chystá talentová súťaž. Už to nie je taký úplne obyčajný príbeh, však? Už sa v ňom všetci tak trochu nachádzame. Či už túto knihu vezme do ruky dospelák alebo tretiačka, všetci si v nej nájdu čosi svoje. Sprevádzať vás budú vtipné komentáre a prítomnosť mladšieho brata, ktorý má názor na všetko. Nájdete tu odvahu, túžbu po spravodlivosti a nepochybne si pri čítaní úžasne oddýchnete. (odporúča Marci)

Modré srdce bije v kníhkupectvách a knižniciach od roka 2021, kedy sa stalo aj knihou roka. Za túto knihu vďačíme vydavateľstvu Slovart.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Zuzana Štelbaská: Experiment so Sofiou

Pamätáte sa ešte na ten pocit, keď ste sa už vnútri necítili ako dieťa, ale zároveň vás svet dospelých ešte neprijímal ako seberovných? Hlavná hrdinka tejto knihy je na tom veľmi podobne. Sofia je utiahnuté dievča, ktoré žije viac vo svojich myšlienkach ako v realite. Trápi ju veľa vecí, rodičia, šachové tréningy aj súťaže. Bojí sa povedať, čo si myslí a tajomstiev v nej pribúda stále viac. Nemá nikoho, komu by sa mohla zdôveriť, kým jedného dňa doslova náhodou nenarazí na novú kamošku.

Veľmi, veľmi nevšednú kamošku! Hmm, muchu. Presne tak. Muchu. Jej zvieracia parťáčka ju učí odvahe a otvorenosti a Sofia si uvedomí, ako málo niekedy stačí ku šťastiu. Knižka Experiment so Sofiou je o hľadaní priateľstva, sebadôvery a riešení problémov. O živote v oddelených svetoch jej rodičov a o ceste za svojimi snami. Pretože možno veci, po ktorých túžime, stoja celý čas vedľa nás. Treba len vyjsť zo svojej ulity. (odporúča Anna)

Táto vizuálne vydarená lahôdka vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Slovart. Ak budete v knižnici alebo kníhkupectve dostatočne ticho, určite začujete tlmený bzukot. Nechajte sa viesť. Ak by tam bolo predsa len príliš rušno, nakuknite sem.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Markus Zusak: Zlodejka kníh

Zlodejka kníh je historický román z obdobia druhej svetovej vojny. Liesel prichádza do nemeckého mestečka Molching, v ktorom si ju adoptovali noví rodičia. Postupne si zvyká na matkinu nekompromisnosť a buduje láskavý vzťah s otcom. Nachádza si nového kamaráta a zoznamuje sa s pocitom lásky. Zlodejka kníh je príbeh malého dievčaťa, ktoré knihy miluje nadovšetko a práve tie jej aj zachránia život. Nie je to rozprávanie veselé ani ľahké, napriek tomu sa ho autorovi podarilo vyskladať nesmierne citlivo a pútavo.

Možno vás prekvapí, že rozprávačom tohto strhujúceho príbehu je Smrť. Jeho pohľad sprevádza čitateľa od prvej až po poslednú stránku a nebojí sa do rozprávania primiešať melanchóliu ani čierny humor. Kapitoly sú krátke, vďaka čomu sa kniha výborne kúskuje a číta. Krásny a smutný príbeh nielen o hrôzach vojny, ktoré by sa nikdy nemali zopakovať, ale aj o nádeji a čistých, úprimných citoch, ktoré majú v našich srdciach miesto aj v tých najťažších časoch. Už z tohto popisu asi vytušíte, že nejedna citlivejšia povaha na konci knihy nezadrží slzy. Ale aj toto chceme učiť naše deti. (odporúča Réka)

Zlodejka kníh vyšla už v niekoľkých rozličných vydaniach vo vydavateľstve Ikar. To posledné je z roku 2021. Titul nepochybne nájdete vo väčšine knižníc a keď budete mať dlhú chvíľu, určite si s vašimi takmerdospelákmi pozrite spoločne aj film.


Tak ako, milí? Na ktorú z nich sa cítite?

Páčia sa vám naše každomesačné knižné výbery a nechcete na ne zabudnúť? Radi vám ich pripomenieme priamo vo vašej emailovej schránke. Tu sa môžete prihlásiť na odber nášho dobrodružného newslettra. Majte sa fantasticky! Alebo ako práve potrebujete, pravdaže. ❤


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...