Dobrodružný spravodaj 2/2020

0 Komentárov
231 Zobrazení

Máme za sebou prvú polovicu februára a prinášame vám ďašiu päticu skvelých kníh na našom trhu. Knihy testujeme, overujeme, skutočne ich aj čítame. Tak sa na ne môžete skutočne spoľahnúť. Občas sú to novinky, no nie vždy. Nakoniec, každý rok nám dorastá nové klbko detí, ktoré Malého macíka budú čítať po prvýkrát.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Marta Galewska-Kustra: Kubko sa učí rozprávať

Začíname však predsa len horúcou novinkou. Kubko sa učí rozprávať je lastovičkou na našom trhu. Je určený najmenším deťom (vyrobený z pevného kartónu), rodičom pomôže lepšie pomáhať pri vývine reči ich detí, no zároveň – a napriek jeho odbornosti – je skutočne ňuňu. Prckom sa bude isto páčiť.

Knižku si môžete len tak pozerať a skúšať pomenúvať známe predmety či zvieratá (ilustrácie sú prehľadné a čitateľné aj pre ročné deti). No je možné, že celkom skoro postúpite ku srandovným zvukom, na ktoré sa knižka zameriava (niektoré pôjdu prckom ľahšie, iné bude treba trénovať) alebo ku čítaniu príbehu na pozadí. Nech sa rozhodnete akokoľvek, neprehliadnite inštrukcie v úvode, ktoré vás navedú na to, ako s deťmi hovoriť v čase keď začínajú hovoriť samé. Mimochodom, viete ako robí metla? A ako moriak?

Toto leporelo vydala Stonožka v januári 2020 (a čoskoro majú nasledovať ďalšie dva diely). V tejto chvíli asi zatiaľ v knižniciach ešte nebude, no neváhajte naň panie knihovníčky upozorniť. Inak kúpite kade-tade, napríklad aj v Martinusoch.

Deti vo veku 4 – 6 rokov

Anita Ganeri: Farebný svet zvierat

Jejda. Za túto sa vzdáme aj … rannej kávy. Farebný svet zvierat prikladáme do knižných balíkov od chvíle, čo sa objavila na knižnom trhu, a podľa slov učiteľa sa jej deti jednoducho nevedia prestať dotýkať. Nuž, my im úplne rozumieme.

Táto veľkoformátová encyklopédia ponúka stovky fascinujúcich fotografií zo zvieracej ríše, zoradených podľa farebnej škály. Úžasné je, že s mnohými sa stretávate viackrát, na rozličných stranách. Nakoniec, veď aj sneh vie byť strieborný cez obed a tmavomodrý pri zotmení, že? Dieťa tak spoznáva a uvedomuje si farby a tvary mnohých zvierat – od žltého kuriatka či pytóna, až po pestrofarebného páva či chrobáka krasoňa.

Farebný svet zvierat vydal Slovart v roku 2018. Určite ho objavíte vo vašej miestnej knižnici. Zároveň je potrebné vás varovať: táto knižka je prudko návyková a navyše vášmu potenciálnemu prváčikovi prinesie veľa radosti pri trénovaní všetkých písmenkových kombinácií. Ak sa teda rozhodnete poskytnúť jej domov, nájdete ju v kníhkupectvách, a trebárs aj v tom martinusáckom na tomto linku.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Rose Lagercrantz, Eva Eriksson: Môj šťastný život

Táto útla, nenápadná knižočka je na trhu už od roku 2014 a medzičasom sa stala súčasťou sedemdielnej série. A v Krajine čitateľov nepremárnime jedinú príležitosť, aby sme vám o nej povedali. Je to totiž skutočne krásny, hlboký príbeh. Uch! Na prvý pohľad v ňom nájdete máličko slov a citlivé tlmené obrázky, a to ho predurčuje pre ruky začínajúcich čitateľov.

Ale! Pod zdanlivým málom slov a prostým dejom (prváčky, ktorá si v škole začína hľadať kamošku) sa veľmi skoro otvorí hlbina hlboká o priateľstve. A o strate. (To keď sa kamoška musí odsťahovať do iného mesta). A spracúvaní straty. (Keď hlavná hrdinka odmieta sedieť v lavici či hrať sa s ostatnými.) A ešte o radosti, o morčiatkach a počítaní chvíľ, keď ste šťastní. Toto napísať pár slovami, priatelia, pravdivo a bez preháňania, to je kumšt. V nasledujúcich dieloch sa text pomaličky zahusťuje a jeho náročnosť rastie spolu s vašim čitateľom. Avšak stále rovnako citlivo a autenticky.

Prvý diel Tininho príbehu vydalo Verbarium ešte v roku 2014. Naisto ho nájdete vo vašej miestnej knižnici. Ak sa rozhodnete mať ho doma, nájdete ho v bežnej distribúcii alebo na martinusáckom e-shope.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Fanny Britt: Jana, líška a ja

Jana, líška a ja je kniha (komiks), ktorú ste pravdepodobne hľadali v čase vášho dospievania. Hovorí o tom ako sa dá unikať zo sveta, v ktorom vám ubližujú spolužiačky a ako sa vyznať vo vzťahoch dospievajúcich, ked vlastne vôbec nedávajú zmysel. Pripomína vám to niečo? Komiks je napísaný nesmierne autenticky. Stretávate v ňom situácie, v ktorých ste sa možno vy sami niekedy ocitli a cítili sa presne tak ako je to tu vykreslené.

Helena, hlavná hrdinka, hľadá útechu v príbehu Jany Eyrovej, až kým jej do života nevstúpi jedna malá líška a hneď po nej spolužiačka Géraldine. Komiks ladí smutné Helenine pasáže do šedo-čierna, a únikové časti v románe Jany Eyrovej zase do žiarivých farieb. Keď sa v šedo-čiernej Heleninej prvýkrát objaví malá stopa žltej, až vám poskočí srdce.

Janu, líšku a ja vydalo ej. publishing, ktoré chce okrem iného prinášať na slovenský trh skutočne kvalitné mládežnícke komiksy. Na túto knižku sa pýtajte vo vašich knižniciach a pevným hlasom odporúčajte aj zakúpenie do knižného fondu (knižka vyšla tesne pred Vianocami 2019). Inak nájdete tento poklad v bežnej distribúcii, a teda aj na martinusáckom e-shope. Neotáľajte však, knižka nevyšla vo vysokom náklade.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Valentina Gianella: Volám sa Greta

Malá veľká knižočka. Nie pridlhá, no dosť dlhá na to, aby ste sa dozvedeli všetko dôležité. Greta Thunberg sa stala fenoménom modernej doby. Mnohí si ju však napriek všetkému spájajú hlavne s Aspergerovým syndrómom či s plavbou naprieč oceánu (namiesto lietania). Greta však zo všetkého najviac robí jedno: vracia vedecké argumenty do diskusie o budúcnosti našej planéty.

Táto knižka v krátkosti vysvetľuje kto je to Greta. No zároveň sa veľmi rýchlo presúva ku tomu dôležitému, a tým je klíma. Téma klímy sa v súčasnosti veľmi rýchlo vyprázdňuje (alebo mení na osočovanie), no táto miniknižočka ju ukladá a rozmieňa na jednoduché a zmysluplné časti. Tíndežeri, pretože hlavne im je určená, tak dostávajú do rúk konkrétne nástroje zmeny. Veľkým bonusom sú výrazné ilustrácie, ktoré pôsobia takmer až ako plagáty a veru by sa dobre vynímali v ktorejkoľvek študentskej izbe.

Volám sa Greta vydal Ikar na jeseň roka 2019, a tak v tejto chvíli by ste ju už mali vedieť nájsť vo vašich knižniciach. Neváhajte ju však doplniť do školských čítacích kútikov či triednych knižníc a citlivo zahŕňať do diskusií, pretože ako vraví Greta, žiadnu planétu B nemáme.


Veríme, že vás náš februárový výber inšpiroval. Neváhajte sa s deťmi ponoriť do príbehov, môžete v nich nájsť odpovede na kadečo náročné. Zisťujeme, že čím staršie sú, tým viac odpovedí potrebujú. Spočiatku sú to medvedíky a húsky, neskôr hľadanie priateľov, ešte neskôr zrada a nakoniec občiansky aktivizmus. A každé jedno je potrebné.

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Majte pekný február!


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...