Dobrodružný spravodaj 12/2021

0 Komentárov
160 Zobrazení

Máte radi prekvapenia? My jednoznačne, preto sme sa náš decembrový spravodaj rozhodli poňať trochu inak. Výber špeciálnej knižnej pätice sme tento mesiac nezverili ako zvyčajne do rúk dospeláckym knižným odborníkom, ale našim vlastným deťom, ktorým trvalo v priemere asi desať sekúnd, kým priniesli svoje milované čítanie. Veľmi dúfame, že sa zapáči aj vám a vašim deťom. Prineste si, prosím, maškrty z mikulášskych balíčkov, vyložte na chvíľu nohy na gauč a poďte sa ponoriť do svetov, ktorými žijeme u nás doma.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Madalena Matoso: Klapy klap

Klapy klap je knižka, ktorú pri jedinom prečítaní stokrát otvoríte a zatvoríte. Ale nie preto, že by ste si to s ňou presne toľkokrát rozmysleli, ale preto, lebo sa dokáže pri otváraní a zatváraní na každej strane premeniť na niečo iné – na motýľa, bubeníka, bozkávajúci sa párik, makača vo fitku, kamošov, čo sa pozdravia. Táto úžasná interaktívna kniha nepotrebuje baterky, iba vaše ruky a ústa, ktoré sa budú pri snahe o napodobňovanie zvukov veľa smiať. Kniha je určená pre najmenších mrňošov, ale z času na čas zaručene zabaví aj väčšie dieťa.

Ilustrácie od portugalskej výtvarníčky Madaleny Matoso sú jednoduché, farebné a funkčné a my vám zaručujeme, že toto bude jeden z najhravejších kúskov vo vašej detskej knižnici. (odporúča Gréta, 2r. a Oliver, 3r.)

„Gréta, máš rada túto knižku?“ „Ánooo, rada.“

„Oliver, čo sa ti páči na tejto knihe?“ „Všetko!“

Klapy klap vyšla u našich českých susedov vo vydavateľstve Baobab v roku 2018. Knižnica ju asi bude mať máloktorá, ale jednoznačne ju nájdete tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Pavel Čech: Dobrodružstvá pavúka Vinca

Poznáte pavúka Vinca, čo zažíva najdobrodružnejšie dobrodružstvá? Prikyvujete hlavou, že áno? A vedeli ste, že tento láskavý príbeh má aj pokračovanie? Druhá kniha, mimochodom Miškova obľúbená, pohladká každého, kto si zažil pôvodný príbeh o pavúčikovi v lese. Ale pozor! Tu už ideme o level vyššie, do rozprávania pre štvorročné veľké deti, ktoré je plné napätia a nečakaných zvratov. Výborná voľba na predčítanie a navyše – spoiler! – je tam mapa, ku ktorej sa budete vracať a ukazovať si jednotlivé miesta, kde všade Vinco bol. Titul je už klasicky doplnený o zaujímavé, nezameniteľné kresby typické pre Pavla Čecha.

Vrelo odporúčame prečítať si obe časti. Ak by ste však chceli skočiť rovno na druhú, nemusíte sa obávať – na začiatku knihy nájdete krátke zhrnutie toho, čo sa dovtedy udialo. (odporúča Miško, 4r.)

„Páči sa mi Vincov domček a že videl hviezdy a jedna spadla.“

Pavúk Vinco si k nám pretkal siete až z Česka a o jeho slovenskú verziu sa postaralo vydavateľstvo Petrkov v roku 2019. Ak budete volať do knižnice, či nejakú z nich majú, pošepkajte im, nech sa pozrú najmä do políc, kde je najviac pavučín. Keď nenájdu, skúste tu (prvý diel) a tu (druhý diel).

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Cressida Cowell: Ako si vycvičiť draka (Štikút Strašný Šťukovec III.)

Fanúšikovia drakov, zbystrite pozornosť! Ak ste vždy po nejakom vlastnom túžili, ste na správnom mieste. Ako si vycvičiť draka je roztomilá a bláznivá kniha, ktorá okrem všetkého humoru a dobrodružstiev výborne spracúva témy priateľstva, rodiny a slobody. Mottom celej série je: „Ako sa stať hrdinom húževnatou prácou“. To sa nám veľmi pozdáva. (odporúča Júlia, 8r.)

„Prečo sa mi páči séria Ako si vycvičiť draka? Lebo sú v nej draci a Vikingovia! Štikútove dobrodružstvá sú kúl. Vie dobre bojovať a vážne dobre hovoriť s drakmi. V prvej časti si našiel draka Bezzubku. Je to jeho kamoš, aj keď dosť rozmaznaný… na draka. Na začiatku bol outsider, nikto ho nemal rád, neveril si. Ale mal odvahu a stále to skúšal. A dobrých priateľov. Nikdy sa nevzdáva. Hľadá riešenia. Na konci je už vodca Vikingov. Celá séria je riadne napínavá. Niektoré časti sú veľmi napínavé a desivé (ako osmička). Je tam strašne veľa vtipných vecí, smejem sa na tom, ako sú ostatní Vikingovia niekedy hlúpi, aj na Bezzubkovi a jeho blbostiach.“

Štikúta Strašného Šťukovca III. (Slovart, 2014) určite nájdete v nejednej dobrej knižnici. Je to prvá časť série, čo znamená len jediné – po dočítaní plač určite nenastane. Celú sériu si môžete prezrieť napríklad na Martinuse.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Rick Riordan: Percy Jackson – Zlodej blesku (e-kniha)

Aký to asi musí byť pocit, keď si žijete ako normálny chalan a zrazu zistíte, že váš otec je jeden z bohov na Olympe? Séria Percyho Jacksona je fantastickým počinom, ktorý v nejednom dieťati vzbudí záujem o fascinujúcu grécku mytológiu. Pridajte si k tomu poriadnu dávku napätia a o dokonalé čítanie pre násťročných máte postarané. (odporúča Ben, 11r.)

„Na Percym sa mi páči, ako je opísaný vzťah medzi ním a Annabeth. Páči sa mi, že Percy je na začiatku chlapec s problémami v škole, ale potom sa ukáže, že je vlastne hrdina a poloboh a tie problémy (ADHD a dyslexia) s tým súvisia. Dyslexia, lebo jeho mozog je zvyknutý na starogréčtinu a grécke písmo a ADHD sú jeho bojové reflexy. Takže sa nevie prestať hýbať. Páči sa mi, ako sú do deja vložení grécki bohovia (okrem Dia, ten sa mi nepáči teda vôbec). A páči sa mi veľmi, že starodávne grécke bytosti odrazu vidím v príbehu, ktorý sa deje v súčasnosti. Celé je to napínavé. Dobrodružné. Smiešne.“

Tento titul vydalo vydavateľstvo Fragment ešte v roku 2009 a bez problémov si ho môžete zaobstarať ako e-knihu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Zuzka Šulajová: Magický advent

Dovolíme si tvrdiť, že toto je jedna z najlepších pôvodne slovenských súčasných mládežníckych romancí. A odohráva sa práve počas adventu. Popri klasickej romantickej zápletke (aj keď aj tá je nervydrásajúca) sa dozviete o ľudových zvykoch a všetkej tej mágii okolo adventu. Bude sa čarovať a veštiť, ktorý z chalanov okolo mladej Sofie bude nakoniec ten pravý.

Sofia je stredoškoláčka z Bratislavy a už dva roky tajne miluje Sama. Jej dedko však utrpel vážnu nehodu, a tak sa aj s mamou musia vybrať na lazy pri Banskej Bystrici, aby sa o neho mohli postarať. Tam stretne ďalších chlapcov a zrazu je zo svojich pocitov zmätená. Do toho musí tolerovať maminho hrozného priateľa, ktorý je všetko, len nie milý. Na Sofiu aj jej mamu. Ako sa vyznať vo vzťahoch? Nuž, nie je to ľahké, ak má človek len 16. Príbeh zobrazuje život na polosamote v kontraste s bratislavským večným ruchom. Mládež z týchto zdanlivo rozdielnych miest má možno iné záujmy, ale v podstate im ide o to isté. Nájsť si spriaznenú dušu a neprestať sa pri tom baviť. (odporúčajú ženské srdcia Krajiny čitateľov)

Magický advent si môžeme zažiť od roku 2019 vďaka vydavateľstvu Tatran. Áno, toto je jedna z kníh, ktorú svojej tínedžerke nepochybne potiahnete z police.


Verili by ste? Skutočne sme na konci roka! Dobrodružný spravodaj vám tento rok priniesol 61 tipov na dobré čítanie deťom a s deťmi. Našli ste si v nich to pravé orechové aj vy?

Ak sa vám páčilo, čo ste si práve prečítali a radi by ste naše každomesačné tipy mali pre každý prípad aj vo svojej emailovej schránke, spokojne sa prihláste na odber nášho Dobrodružného spravodaja. My vám prajeme tie najčarovnejšie sviatky a namiesto vianočného stresu radšej tony prečítaných kníh. Cililing! 🎄


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...