Dobrodružný spravodaj 12/2020

0 Komentárov
235 Zobrazení

Aj vy to cítite? Vzduch sa zase trošku zmenil. A keby len vzduch! Celý svet sa už začína trblietať a tichučko cinkať. Mráz nám štípe líca a nosy a my začíname tušiť, že Vianoce, svetielka a vôňa klinčekov sú na dosah ruky.

Milí naši, užite si tento čas v nefalšovanom pokoji. Zabudnite na honbu z obchodu do obchodu a ak máte zálusk na pekný darček pre vašich blízkych, objednajte ho radšej pohodlne z domu. Úplne najlepšie spod deky v huňatých froté ponožkách. Juj, a keď už sme pri tých blízkych – viete, čo aj tak potrebujú zo všetkého najviac, však? Vás, iba vás a váš čas, ktorého je počas roka vždy akosi málo.

V našej ľudovej kultúre sa traduje, že advent má magický charakter začiatku, kedy môžu nadprirodzené sily ovplyvniť budúcnosť. Striga korona nám počas celého roka robila šarapatu, takže je načase, aby sme celkom oprávnene vzali veci do svojich rúk. Úplne prirodzene, netreba ani nadprirodzene. Nech je aspoň ten koniec roka najlepší, aký môže byť. Ale ešte predtým, než sa budete ponáhľať meniť svet, nakuknite do nášho spravodaja, ktorý vás tentokrát prevedie novinkami, čo sa budú istotne fantasticky baliť pod stromček. (A ešte lepšie otvárať, och!)

Deti vo veku 0 – 3 roky

Magnetická kniha Vianoce

Christmas Magnetic Book je vianočná kniha-nekniha, ktorá síce nemá stránky, ale zato vo svojom vnútri skrýva celú hŕbu magnetiek s vianočnými motívmi, vďaka ktorým si môžu najmenší skladať obrázky zimných hier na snehu, zdobiť vianočné stromčeky, zájsť na trhy či piecť vianočné fajnotky. Spoločne môžete vďaka magnetkám tvoriť aj jednoduché vianočné príbehy. Viete si predstaviť zábavnejšiu prípravu na Vianoce?

Táto krásna zbierka magnetiek je bez pochýb jednou z najmilších noviniek na predvianočnom trhu. Ilustrovala ju slovenská ilustrátorka Edita Hajdu Sliacka a odporúčame ju deťom už od jeden a pol roka ako veľmi peknú a tiež trvácnu verziu vianočného adventného kalendára. (odporúča Viki)

Zimnú zábavu prinieslo vydavateľstvo Edukit v októbri 2020, aby ste si ju stihli včas zabezpečiť a pekne zabaliť.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Susanna Isern: Veľká kniha superschopností

Vedeli ste, že aj vaše dieťa je superhrdinom? Možno je vytrvalé ako Leo, obratné ako Klaudia, vie dobre variť ako Filip, všetkých rozveselí ako Lucia alebo má superschopnosť ako Nina – zvedavosť. Toto všetko sú vlastnosti, na ktoré môže byť každý hrdý. Vlastnosti, ktoré v sebe možno nájdu nielen superhrdinovia z komiksov, ale aj vaše deti.

Veľká kniha superschopností je nádherne ilustrovaná kniha, ktorá pomáha v deťoch budovať tak veľmi potrebnú sebadôveru. Zdôrazňuje, že dôležité sú práve tie veci, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať celkom obyčajné. Kniha je tiež veľkou oslavou rozmanitosti a úžasne sa jej darí búrať predsudky a stereotypy. Vynikajúce čítanie pre všetky superdeti od 4 rokov. (odporúča Alžbeta)

Knihu plnú nadania a talentov privialo do knižníc a kníhkupectiev na novembrovom lístí roku 2020 z vydavateľstva Stonožka.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

J. Sedláčková a Š. Sekaninová: Atlas psov pre deti

Atlas psov pre deti rieši azda jednu z najčastejších požiadaviek rodičov na kníhkupcov: „Hľadám atlas psov, malo by to byť pre moje dieťa. Vedeli by ste mi poradiť?“ V minulosti sme, bohužiaľ, len museli zdvorilo potočiť hlavou a hľadať inú psíkovskú alternatívu. Dnes tu však máme dokonalé riešenie v podobe Atlasu psov pre deti.

Kniha je veľmi hravá, krásne zalamovaná, doplnená veselými ilustráciami a psy sú v nej dokonca rozdelené do skupín podľa rás. Preto sa pripravte na vlnu nových vedomostí o našich domácich spoločníkoch. Ale to ešte ani zďaleka nie je všetko, v knihe tiež nájdete príbehy o známych psích hviezdach v podobe Psích listov od obľúbeného psieho redaktora A. Zora. Vďaka tomu budete môcť tento výnimočný atlas čítať aj pred spaním. (odporúča Lea)

Či už psíka máte, alebo nie, tento atlas bude potrebovať každé dieťa túžiace po domácom miláčikovi. Psov sa podarilo dostať na jednu hromádku vydavateľstvu Albatros v septembri 2020 a určite ju už nájdete aj vo vašej knižnici.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Raina Telgemeier: Úsmev

Čo všetko sa môže stať, keď si pri nešťastnom páde vybijete zuby? A čo sa môže stať, ak si vybijete predné zuby, no zároveň máte dvanásť rokov a práve začínate riešiť kým ste, ako vyzeráte a kedy si vás konečne všimne školská hviezda basketbalu?

Presne o tomto je kniha Úsmev. O dospievaní, o intenzívnom prežívaní problémov, nad ktorými dospelí často mávnu rukou (akoby zabudli, že aj oni kedysi drobnosti prežívali podobne dramaticky), o tenkej čiare medzi nevinnosťou dospievania a jej temnými stránkami. Nepochybne výborný darček pre každé dievča nad desať rokov. Okrem toho, že dievčatám reálne pomôže zodpovedať veľké a dôležité otázky, ho možno spokojne zaradiť medzi najkvalitnejšie komiksy sveta. Hneď po svojom knižnom vydaní získal Cenu Willa Eisnera, čo je v podstate komiksový Oscar. (odporúča Alžbeta)

Dievčenský tínedžerský komiks vydal Slovart v októbri 2020 a už sa na nás usmieva aj z mnohých knižníc.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes 6: Údolie hrôzy

Na detektívkach o tomto excentrickom vyšetrovateľovi nie je vôbec nič, kvôli čomu by mali v polici čakať na vyšší vek. Spokojne ich ponúknite svojmu trinásť či štrnásťročnému potomkovi, ktorý prahne po záhadách a dobrodružstvách.

Sherlock Holmes sa dá čítať v akejkoľvek podobe – zaprášené kúsky okrového odtieňa v dedovej knižnici, paperbacky, ktoré sa najlepšie hltajú na ceste vlakom či autobusom, polorozpadnuté knižničné väzby aj čerstvo zviazané storočné príbehy na novom voňavom papieri. Keďže idú tie Vianoce, čo takto dopriať si fajnšmekerskú zberateľskú úpravu v látkovej väzbe, s kvalitným papierom, novým moderným prekladom a ilustráciami slovenského ilustrátora Jula Nagya? Z tejto knižnej podoby Anglicko len tak zavanie. (odporúča Viki)

Celú sériu vydáva vydavateľstvo SnowMouse Publishing. Šiesta časť prišla do kníhkupectiev už začiatkom októbra 2020 a určite si ju pýtajte aj v obľúbenej knižnici.

Vianočný bonus 🎁

Dr. Seuss: Ako Grinč ukradol Vianoce

Toto je príbeh zlostného samotára Grinča, ktorého srdce je trochu primalé a ktorý sa preto rozhodne skoncovať s Vianocami raz a navždy. Kto už má počúvať všetok ten spev a znášať všadeprítomnú radosť? Domy svetielkujú, deti píšu zoznamy vianočných želaní, vzduch vonia koláčmi a toto všetko na tohto neprívetivého zeleného chlpáča pôsobí ako červená plachta na býka.

Vďaka sfilmovanej a animovanej verzii nám tento príbeh nie je neznámy, ale knižne prichádza na slovenský trh po prvý raz. Dnes už kultový text (s dobrým koncom) autora Dr. Seussa do slovenčiny fantasticky prebásnil Ľubomír Feldek a spravil z neho rýdzo slovenské vianočné rýmované dobrodružstvo. (odporúča Viki)

Najhorúcejšia novinka týchto Vianoc vyšla len pred pár dňami z vianočných dielní vydavateľstva Verbarium – na konci novembra 2020.


Baliaci papier už máte kúpený?

Ak by ste chceli dostávať naše knižné odporúčania každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). A teraz si už utekajte pustiť do uší nejakú tú milú vianočnú klasiku, zapáliť sviečku na adventnom venci a otvoriť s deťmi prvé okienko na adventom kalendári. Cililing!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...