Dobrodružný spravodaj 12/2019

0 Komentárov
115 Zobrazení

Vianoce 2019! Je to tak, nezadržateľne sa blížia. Tešíte sa? Zúfate si? Balíčky ste už zabalili? Ak vám stále ostáva zopár nezaplnených položiek v darčekových zoznamoch, máme pre vás tretí Dobrodružný spravodaj, aby vás nasmeroval k tým ozaj dobrým detským knihám.

O Vianociach sa oficiálne hovorí ako o sviatkoch pokoja. Často však pripálená ryba alebo nefunkčné vianočné svetielka odštartujú sériu mnohých katastrof. Skúste preto počas týchto sviatkov ozaj zámerne spomaľovať. Po práci kakavko s prckami, a ak nepečené kakaové gule, tak potom dopredu rátajte s kakaom a kokosom až za ušami. Nemáme lepší recept okrem tohto: radšej menej, pomalšie a s otvorenými očami než z rýchlika a s bolesťou hlavy.

Naše decembrové tipy

Deti vo veku 0 – 3 roky

Kde bolo, tam bolo

Áno, na túto zbierku rozprávok ste čakali. Krásna, čistá slovenčina z rúk overeného prekladateľa, pekné a predsa nie hlúpe kresby populárnej slovenskej ilustrátorky Márie Nerádovej a rozprávky, ktoré máte radi. Od Popolušky cez Kocúra v čižmách až po Knihu džunglí, každá jedna v textovej úprave, ktorú zvládne dokonca aj váš domáci dvojročník. Čím viac bude dorastať, tým viac si knižku budete užívať.

Kde bolo, tam bolo vydalo YoYo Books na jeseň 2019. Je preto celkom dobre možné, že už ju nájdete aj vo vašej lokálnej knižnici. Pod stromček v každom dobrom kníhkupectve alebo v Martinuse.

Deti vo veku 4 – 6 rokov

Rozprávky bratov Grimmovcov

Zbierok bratov Grimmovcov je na našom trhu niekoľko. Táto vás však už na prvý pohľad upúta krásnou plátenou väzbou so zlatými prvkami. Vnútri nájdete osem klasických rozprávok, napríklad Šípková Ruženka, Zlatá hus či Snehulienka, pričom kresby každej z nich pochádzajú vždy od iného ilustrátora. Keď príde na jazykovú úpravu, Svojtke slovenské preklady nejdú veľmi dobre. Táto zbierka je však výnimkou: ide skutočne o veľmi peknú knižnú úpravu. Zvládnete ju čítať aj so štvorročnými deťmi a vydrží zároveň až do prvého ročníka základnej školy.

Rozprávky bratov Grimmovcov vydala Svojtka v roku 2018. Mala by byť preto aj vo vašej knižnici. Hľadajte ju tiež v kníhkupectvách, prípadne na martinusáckom e-shope.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

D. Walliams: Babka gaunerka

Ako je možné písať o smrdení, prdení a kapuste (teda všetko čo deti milujú), no zároveň z toho vytvárať hlboké a nezabudnuteľné príbehy? Pán Walliams práve toto vie. V tejto knižke Ben zistí, že jeho babka (navonok obyčajná penzistka) bola v minulosti medzinárodnou zlodejkou šperkov. Čože? Vlastne … naisto? Knižnica plná manuálov a životopisov gangstrov tomu nasvedčuje. Na druhej strane však…tak ako to vlastne je? A preplávu tú Temžu spolu? A čo s tým má anglická kráľovná?

Tento príbeh sa rúti dopredu nezadržateľne a mladých čitateľov skutočne chytí za srdce. Veľkým pridaným bonusom je fakt, že je veľmi láskavá aj voči začínajúcemu čitateľovi: citlivo volená veľkosť písmen a riadkovania a k tomu vtipné ilustrácie pomáhajú rýchlo obracať stránky a nadobúdať tak čitateľské sebavedomie.

Vydal Slovart ešte v roku 2013, Babku gaunerku teda určite nájdete vo vašej knižnici. Pravdepodobne bude tisíckrát požičaná, prečítaná a opravovaná, taká ona totiž je. Okrem toho je stále v predaji, trebárs aj na Martinuse.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

J. Boyne: Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta

Ak sa dvom rodičom, z ktorých každý je taký „normálny“ ako len môže byť narodí syn, ktorý sa vznáša, bude zle-nedobre. O to viac, ak je tento syn v poradí už tretím potomkom, pričom prví dvaja sú mimoriadne štandardné, obyčajné, „normálne“ deti. A tak obaja rodičia niekoľko rokov skúšajú s Barnabym žiť. No potom sa mamke na prechádzke vyšmykne (omylom?) šnúrka, na konci ktorej poletuje vtedy už osemročný Barnaby….a on tak začne svoju cestu okolo sveta.

Úžasná cesta otvára mnoho veľkých tém – hlavnou z nich sú „normálnosť“ a takisto to, čo vlastne znamená „doma.“ Teda presne témy, s ktorými decká v tomto veku začínajú zápasiť. Tieto témy sú vložené do deja s fantastickým spádom, mnohými vtipnými aj silnými momentami a celou plejádou nie-normálnych postáv. Dala by sa im možno vyčítať istá čierno-bielosť, avšak necháme tak; kniha je vysoko čítavá a urobí dobre aj čitateľom, ktorí zvyčajne o knihy nejavia záujem.

Barnabyho Brocketta vydal Slovart v roku 2016 a knižka je stále dostupná v kníhkupeckej sieti. Neváhajte po nej pozrieť ale aj vo vašej obľúbenej knižnici.

Mládežníctvo vo veku 14 – 16 rokov

D. Zolidis: Sedem rozchodov Amy a Craiga

Knihy pre takmer dospelých – och, ťažká práca. Táto je však skutočne výborná a bude stredoškolákom rozumieť. Rozprávačom je chlapec v poslednom ročníku strednej školy a je fantastický: nikomu nič len tak ľahko nezhltne a zároveň sám do seba veľmi dobre vidí. Hráva od mala Dungeons and Dragons, teda trochu nerd, ale zároveň číta Dostojevského a ruských klasikov, takže trochu intelektuál, a zároveň si robí srandu zo všetkých atletických športov. Úplne súčasný mladý chalan. Spoznávate ho po všetkých stránkach a vidíte, že to nie je žiaden ideálny típek. Hlavná dievčenská postava je takisto veľmi zaujímavá a nejednozačná postava posadená do veľmi náročného kontextu, ktorý ju núti konať tak ako koná.

V životoch oboch sa deje viacero zložitých vecí, k tomu majú obaja maturovať a niekam sa potom podieť. Ani jeden z nich však nevie, čo si o tom má myslieť, pretože … ako inak, tesne pred maturitou? Neváhajte a siahnite po nej aj vy. Možno aj vy si budete celý čas vravieť, že to bolo skutočne práve takto, a budete dumať ako ste vôbec prežili dospievanie.

Vydala mládežnícka divízia Ikaru YoLi na jeseň 2019. V knižniciach teda bude čoskoro a vo vašom miestnom kníhkupectve ju nájdete určite. Na Martinus e-shope hľadajte na tomto linku.


Tak ako, vybrali ste si?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Majte krásne sviatky, dobrodruhovia!


Poznať písmená k čítaniu nestačí

Čítanie je rozhodne viac než rozpoznávanie písmen. Poďte nazrieť bližšie...

Knihoradci odporúčajú: Knihy o knihách

Knihy v knihách, sen každého knihomoľa! Poďte s nami osláviť...