Dobrodružný spravodaj 11/2021

0 Komentárov
355 Zobrazení

Svet vonku je ešte stále akosi hore nohami a počasie už tiež nie je to, čo bolo pred mesiacom. Domov sa vraciame s červenými lícami. Slnko ešte poteší, ale občas sa schová oveľa skôr, než si ho stihneme poriadne užiť. Och, a aj vám odišla chuť na studené raňajky? Našťastie pre nás všetkých – máme skvelý liek na túto melanchóliu. Kakauko (jasná vec), deka (huňatá a jemná) a pozor, pozor, komiksy! Áno, komiksy. Nenáročné čítanie je v tomto chladnom mesiaci viac než vítané.

Viete, že komiksy dávno nie sú iba parketou superhrdinov, všakáno? V mnohých z nich dnes nájdeme zimomriavky úplne iného druhu – keď sa nás bytostne dotknú dôležitou, možno i tabuizovanou témou. Keď odvážnymi ilustráciami vykreslia príbeh tak, ako by sme si ho vo vlastnej fantázii nikdy nepredstavili. A čo ten pocit, keď nám pomôžu zažehnať čitateľskú krízu alebo rozčítať deti, ktoré nemajú ku knihám až tak blízko? Hotové zázraky. Nazrite do našich novembrových tipov, svoje obrázkové dobrodružstvo si v ňom nepochybne nájde každá veková kategória.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Hervé Tullet: Knižka

Čo myslíte, koľko zábavy možno zažiť s troma, respektíve piatimi farbami a jedným geometrickým tvarom? Veľa? Málo? Žiadnu? Knižka menom Knižka vás presvedčí o tom, že pravdepodobne jej zažijete naozaj veľa! A postačí na to aj celkom jednoduchá inštrukcia. Knižka totiž tak trochu patrí medzi interaktívne knižky. Nie také, kde sa veci naozaj posúvajú, ale interaktívne iným spôsobom. Úlohou dietka je v tomto prípade plniť jednoduché úlohy, ako napríklad dotknúť sa bodky, nahnúť knižku doprava alebo doľava, fúknuť do bodiek či tlieskať viac a viac a viac! Skutočná zábava sa však deje medzi jednotlivými stranami a v hlavičke dieťatka. Pretože najdôležitejšou ingredienciou je fantázia, ktorá dá obrázky do pohybu.

Ak ste sa práve zháčili, že to na vaše batoľa bude istotne priveľa, tak verte, že sa ničoho báť nemusíte. Úlohy nie sú striktné ani testujúce – a už vôbec nie nudné! Knižka sa deťom prihovára atraktívne a primerane a nikdy nezabúda na nadšenú pochvalu a povzbudenie. Ak sa cez smiech vášho drobca dostanete až na samý záver, určite neoľutujete. Knižka je výbornou vecičkou, ak máte doma ešte len ochutnávača kníh (pokojne zapájajte už ročné deti), ale aj predškoláka. A možno ideálne oboch. Fantastický adept na spoločnú zábavu! (odporúča Ľudka)

Knižku vydalo v roku 2017 vydavateľstvo Citadella. Nepochybnete nájdete vo väčšine miestnych knižníc. A ak by aj nie, táto veľká zábava sa dá zohnať doslova za pár eur, aha.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Derib a Job: Tajomstvo Malého bleska

Existuje vôbec dieťa, čo by nezatúžilo aspoň na chvíľu byť Indiánom, čo sa preháňa na mustangoch rýchlych ako vietor? Yakari je malý chlapec z indiánskeho kmeňa Siouxov. Spolu s priateľmi objavuje majestátnosť a krásu prírody a živočíchov krajiny, kde žijú. Dobrodružné príbehy tejto skvelej komiksovej série majú mierny nádych mystického tajomna. Hovoria najmä o úcte ku všetkému živému. Z kresieb aj príbehu sála pocit, že ľudia aj zvieratá sú súčasťou niečoho veľkolepého.

V tejto knihe sa koník Malý blesk, Yakariho kamarát, vydáva za svojím vlastným dobrodružstvom. Začuje totiž volanie ducha divočiny. Na svojej ceste musí zdolať prekážky a úlohy, aby sa mohol stať tým najodvážnejším zo všetkých mustangov. Zistí však, že najdôležitejšie nie je byť najlepší, ale ochota navzájom si pomáhať. Tajomstvo Malého bleska je síce šiesta časť série, ale môžete ju deťom smelo ponúknuť aj samostatne. Jednotlivé príbehy na seba nenadväzujú. Ak vás však príbehy očaria rovnako ako nás, zo srdca odporúčame aj ostatné knihy. Deti okolo 4-5 rokov budú milovať slobodu a dobrodružstvá. Pre prvákov zase výborne poslúži ako tréning čítania. (odporúča Alžbeta)

Malý blesk docválal do vydavateľstva Slovart v roku 2021. Ak ho vaša knižnica ešte nemá, nezúfajte, na Martinuse nájdete rovno celú sériu.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Jean-Charles Gaudin: Bol raz jeden život: Kosti a kostra

„Táto veta pravdivá je, život skrýva rôzne taje. Rýchlo daj sa k nám, tak daj sa k nám!“ Už si aj vy pospevujete? Kto by to bol povedal, že tento legendárny animovaný seriál sa po viac ako tridsiatich rokoch dostane do komiksu? Maestro, Hemo aj Globínka sa opäť stretávajú, aby deťom ukázali fascinujúce zázraky ľudského tela – v tejto knihe konkrétne kosti a kostru. Ľudská kostra je totiž ako katedrála, dokonalý výtvor! Bez nej by sme ráno zaručene nevstali z postele, nieto ešte urobili pár krokov. Vyše dvesto kostí v našom tele spolupracuje, aby nás dalo do pohybu. Takéto fakty deti jednoducho milujú a ešte radšej sa o ne delia s rovesníkmi alebo dospelákmi. Určite ich v tomto vydarenom komikse nájdu celé priehrštia!

Ak by ste sa obávali, že je kniha príliš odborná, spomeňte si na jej televízne spracovanie. Veľmi ľahko sa dá hltať bez toho, aby ste hneď rozumeli slovám ako nukleotid alebo osteoblasty. Rovnako ako seriál aj kniha je veľmi farebná a dynamická a v príbehu sa neustále čosi deje. Napokon presne tak ako v našom tele. A ten pocit, že si to všetko nesieme v sebe, každú sekundu svojho života, to vašich školáčikov úplne odrovná. Spomínate si? „Uvidíš, že ten život si sááám.“ (odporúča Monika)

O preklad evergreenu Bol raz jeden život v podobe komiksu sa zaslúžilo vydavateľstvo Fragment (2021). (Psst, túto sériu berte zahorúca, diely sa rýchlo vypredávajú.)

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Raina Telgemeier: Sestry

Asi každý dobre vie, aké náročné môžu byť súrodenecké vzťahy. Každodenné hádky, porovnávačky, naprieky, doťahovačky a mnoho ďalších nepríjemností. Inak to nemajú ani Amara a Raina, sestry – hrdinky tejto knižky. Aspoň v jednom sa ale zhodnú – že mať sestru je mega otravné. A vyhliadka na spoločne strávený týždeň v aute za návštevou rodiny nie je o nič príjemnejšia. Chtiac-nechtiac ich to však neminie, a tak sa sestry s mamou vydávajú na cestu.

Kniha je písaná v dvoch dejových líniách. V jednej sledujeme, ako sa Raine narodí sestrička a ako sa vyvíja ich vzťah. Môžeme v nej objaviť mnoho vtipných situácií, v ktorých sa každý, kto má súrodenca, určite nájde. Klasické súrodenecké šarvátky, ktoré niekedy nedopadnú až tak, ako ste zamýšľali, vám pri čítaní vykúzlia úsmev na perách. V druhej línii sa ocitnete so sestrami v aute cestou k rodine. Výlet však neprebieha podľa pôvodných plánov, preto sa aj atmosféra medzi účastníkmi stupňuje. A presne takéto výlety bývajú. Môžete ich pred odchodom plánovať dlho, predlho, aj tak sa vždy čosi zvrtne a musíte improvizovať. Ale taký je život. V tomto sú Sestry neuveriteľne autentické, a práve to knihe pridáva na hodnote. Na nič sa nehrá a je plná reálnych okamihov o ľuďoch, medzi ktorými bude vždy silné puto a môžu sa na seba spoľahnúť. Pretože nech sú vzťahy akokoľvek komplikované, vždy sa nájdu situácie, kedy ste za to, že máte sestru (či brata) vďační. Ak vám práve nezničí obľúbenú knižku alebo nevypustí hada v aute, samozrejme. (odporúča Martina)

Sestrytohtoročná novinka od vydavateľstva Slovart, ale určite ich už nájdete aj v policiach nejednej knižnice. Alebo tu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Mariko Tamaki: Laura Deanová mě už zase nechala

Narušené mentálne zdravie a toxické vzťahy sa v súčasnej literatúre vyskytujú už často. Aby mládež upútali, mnohokrát sú romantizované a napísané tak, akoby išlo o nejaký trend a lákavú vec. Potom tu máme knihy ako Laura Deanové mě už zase nechala – svieži komiks, ktorý ako jednu z tém rozoberá práve problematiku toxického vzťahu. Frederika je už roky zaľúbená do Laury. Raz spolu chodia, inokedy nie. Ich milostný život je „jako upoutávka na nějakej film“. Celý ich vzťah je neskutočne dynamický. Laura sa venuje Frederike, ukazuje jej svoju oddanú lásku, no potom príde oslava či udalosť, kde sa zrazu bozkáva s iným dievčaťom (alebo chlapcom). Samozrejme, všetko vidí aj Frederika – a nielen vidí, ale aj veľmi ostro preciťuje. Svojim pocitom však úplne nerozumie a nevie si predstaviť, ako sa to celé dá znášať ďalej. Preto sa rozhodne napísať email žene, ktorá na svojej internetovej stránke dáva ženám rady do života.

Krátky príbeh a predsa sa doň zmestilo tak veľa: láska, sebahodnota, dôležitosť priateľstva, rozdielnosť, strach, bolesť, poníženie, abortus aj pochopenie. Zaujímavosťou textu sú aj samotné Frederikine emaily, ktoré miestami vstupujú medzi prehovory postáv a celý kontext je mierne ambivalentný. Na jednej línii nám beží každodenný život študentov a na druhej sa Frederika snaží vysporiadať so svojimi pocitmi. A kdesi pomedzi do deja vstupujú aj plyšové zvieratká ako maličkí radcovia a komentátori činov a udalostí. Kniha možno nie je stopercentne dokonalá, napriek tomu sa číta výborne. Plus patrí aj ilustráciám a voleným farbám, ktoré súvisia so samotným textom. Určite ste zvedaví ako, však? (odporúča Flori)

Toto zaujímavé čítanie si môžete užiť vďaka vydavateľstvu Paseka (2021).

Bonus

Scott McCloud: Ako rozumieť komiksu

Môžeme egyptské hieroglyfy považovať za predchodcov súčasného komiksu? A čo s nimi má spoločná francúzska Tapiséria z Bayeux? Máte ešte stále pochybnosti o tom, či sú komiksy a grafické novely dostatočne hodnotné čítanie? Tak to rozhodne potrebujete túto knihu. Scott McCloud, sám oceňovaný autor komiksov, vám tu pekne v čiernobielych obrázkoch naservíruje všetko o podstate komiksu, jeho histórii a ceste k popularite. Vysvetlí, ako sa rôzne formy a štýly môžu hrať s časom, vnímaním pohybu či správnym prenosom emócií od autora k čitateľovi. Veľa sa dozviete aj o procese vzniku takejto literatúry i náročnej ceste budúceho autora komiksov.

Ak máte doma alebo v triede nadšeného hltača komiksov, kniha Ako rozumieť komiksu – neviditeľné umenie bude preňho priam stvorená. Svojou vysokou odbornosťou je určená skôr dospelým čitateľom. Ale práve bezprostrednosť komiksového štýlu z nej robí knihu perfektnú aj pre staršie decká. Dôležité je, aby im nechýbalo nadšenie, ktoré im autor pomôže prehĺbiť. (odporúča Alžbeta)

Kniha vyšla vo vydavateľstve Monokel v roku 2021. Ak chcete rozumieť komiksu, skúste zájsť do lokálneho kníhkupectva.


No čo, milí, zmenil sa vám trochu pohľad na komiks?

Ak sa vám páčilo, čo ste si práve prečítali a radi by ste naše každomesačné tipy mali pre každý prípad aj vo svojej emailovej schránke, spokojne sa prihláste na odber nášho Dobrodružného spravodaja. A teraz už poďme zatočiť s tou jesennou melanchóliou!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...