Dobrodružný spravodaj 11/2019

0 Komentárov
132 Zobrazení

Hlásime príchod vianočných sviatkov v horizonte najbližších tridsiatich dní. Spolu s nimi hlásime aj príchod nášho druhého Spravodaja, ktorý vás s deťmi odošle na jedno z najväčších dobrodružštiev – a tým je spoločný čas!

Veru, tráviť spolu čas a pripomínať si, že spolu chceme byť nemusí byť vždy jednoduché. A pri stúpajúcej predvianočnej horúčke to môže byť ešte zložitejšie. Práve preto tu máme ďalších päť knižných tipov. Pohľadajte u kamošov, požičajte si z knižnice, začítajte sa v kníhkupectve. Hlavne spolu, pretože spoločné príbehy robia zázraky.

Deti vo veku 0 – 3 roky

A. Suess: Co se děje o Vánocích

Neľakajte sa češtiny v nadpise – ide o parádne veľkoformátové leporelo, v ktorom okrem nadpisu už nenájdete žiadne ďalšie slovíčko. Na štyroch plne ilustrovaných dvojstránkach budete s deťmi nachádzať vianočné trhy, lesné škôlky a bytovky, do ktorých spolu môžete nazerať. Na najkrajšej z dvojstránok nájdete Štedrý večer v plnom prúde: rozbaľovanie darčekov, koledy v klavírnom sprievode, celý zástup detailov, ktoré budete hľadať a objavovať. Nájdete slamené ozdoby na stromčeku?

Ako vidíte, ide o hľadacie leporelo v štýle zbožňovaných Potuliek, a vianočná atmosféra z neho priam sála. Túto vianočnú knižku môžete skúmať už aj s dvojročníkom – a myslíme si, že sa u vás doma bude dediť.

Leporelo vydal Knižní klub ešte v roku 2016, a tak by ste ju mali nájsť v knižniciach. Hľadajte aj vo vašom miestnom kníhkupectve či v v Martinus e-shope.

Deti vo veku 4 – 6 rokov

Ľ. Podjavorinská: Žabiatko

Jedna z najočakávanejších detských kníh tohto roka je vonku! So Žabiatkom vyrastalo niekoľko rodičovských generácií za sebou. Urozprávané a melodické veršíky takmer vôbec nezostarli, avšak ilustrácie trochu áno. Preto vložiť ich do rúk súčasnej a cenami ovenčenej slovenskej ilustrátorky bol výborný nápad.

Žabiatko vám svieti v rukách a spolu s ním celý miniatúrny svet žabiek, svetlušiek, chrobákov a všeobecného hmyzu. Je presne také ako si ho pamätáte, a pritom úplne iné. Vaše decká ho budú zbožňovať a vy ho budete čítať úplne inými očami.

Do nového vydania Žabiatka sa pustil Buvik, a my blahoželáme k tomuto rozhodnutiu! Na pultoch kníhkupectiev je ešte úplne horúce (november 2019), avšak sme si istí, že čoskoro bude medzi novinkami aj vo vašej miestnej knižnici.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

U. Stark: Vieš pískať, Johanna?

Niektoré deti chodia s dedkom na rybačku. Iným varí dedko horúcu čokoládu. A niektoré deti dedka ani nemajú. Ako Kalle. Ten si však povedal, že to vyrieši. Vydal sa na návštevu do domova dôchodcov. Tam je vraj dedkov dosť!

Vieš pískať, Johanna? je hravá a zároveň láskavá, vrúcna kniha o blízkosti, do ktorej sa nemusíme narodiť, ale môžeme si ju vytvoriť.

Na trh ju prednedávnom prinieslo vydavateľstvo Verbarium, ktoré od Ulfa Starka už vydalo aj inú podobne skvelú knihu Keď mi ocko ukázal vesmír. Johanna je už naisto na ceste aj do vašej miestnej knižnice. Nájdete ju takisto na Martinus e-shope.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

K. DiCamillo: Flóra a Odyseus

Ak si prečítate zhrnutie deja, nedozviete sa o príbehu tejto cenami ovenčenej knihy nič – teda okrem toho, že je o dievčati, ktoré si nerozumie s mamou a že z veveričky sa omylom stane superhrdina. Totiž na pocit, ktorý z knihy budete mať ju treba prečítať, žiadna anotácia ju nevystihne.

A knižka je to skvelá. Málo slov, málo postáv. Celý príbeh je sústredený a úzko zviazaný a dopredu sa hýbe v akýchsi obrazoch. No a k tomu charakteristický štýl autorky Kate DiCamillo, ktorá píše v krátkych vetách a ktorá akoby každú chvíľu zabudla čo chcela povedať. Nuž. Aký máte z tohto pocit? Aha, a ešte je tam veverička, ktorá píše básne.

Flóra a Odyseus je oficiálne pre deti od desať rokov. V prípade tejto knihy si málo slov už skutočne žiada zrelšie dieťa. Avšak vyzývame vás, dospelých, aby ste ju prečítali tiež. Pretože tak ako je o dospievaní (a že je ťažké), je aj o rodičovstve (a že je ťažké). Veríme, že finálna veveričia báseň vás hlboko dojme.

Tento poklad vydal Slovart ešte v roku 2014 a tak ju v knižnici za vaším rohom určite nájdete. (A sme si takmer istí, že po prečítaní ju začnete kupovať všetkým začínajúcim tínedžerom – a ich rodičom – v okolí.)

Mládežníctvo vo veku 14 – 16 rokov

N. Gaiman: Severská mytológia

Och, táto je delikatesa! Dôvtipne prerozprávaný svet severských mýtov, legiend a bájí priamo z rúk svetoznámeho anglického autora dnes už ikonických komiksov a takisto veľkých plnotextových diel. Neil Gaiman sa do svojej práce rozumie, a tak tínedžerov určite zaujmú krátke príbehy o mýtickom svete mocných bohov a bohýň.

Neil Gaiman si všetky príbehy najprv dobre naštudoval a potom so slobodou vynikajúceho rozprávača upravil tak, aby ožili vo svete 21. storočia. Po prečítaní si vaši domáci tínedžeri budú vedieť dobre vybrať ktorým smerom ďalej: bude to viac žánru fantasy? Alebo to bude mestská fantasy? Alebo pôjdu smerom ku historickým románom? Každopádne, rozhodne odporúčame.

Severskú mytológiu vydal Slovart v roku 2018. V knižniciach ju nájdete bez problémov. Pod stromček ju môžete venovať hoci aj z Martinus e-shopu.


Tak ako, vybrali ste si?

Ak by ste chceli dostávať naše odporúčania, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Jeseň sa končí, o chvíľu začne vianočné radostenie!


Diverzita a inklúzia v detských knihách

Príbehy nám môžu veľmi dobre slúžiť ako zrkadlá, okná a...

Knihoradci odporúčajú: Vianočné knihy, ktoré chcete doma

Na pultoch kníhkupectiev sa opäť obajvilo množstvo vianočných noviniek. Ak...