Dobrodružný spravodaj 1/2022

0 Komentárov
296 Zobrazení

Začiatky sú veru prazvláštna vec. Vedia byť také oslobodzujúce, živé, oslnivé, plné energie. Ako nový nádych z hĺbky našich pľúc. Ale občas sú aj veľmi stresujúce, neisté a váhavé. Človeku aby sa z toho celkom zamotala hlava. Poznáte to aj vy? Raz máte chuť zakričať: „Milujem nové začiatky, trikrát sláva!“ A inokedy by ste sa najradšej zbalili do klbka a zašepkali: „Ešte nie, daj mi ešte chvíľu, život.“ Je vám to známe? Nám dôverne.

Jedno je ale isté. Nové začiatky sú nové príbehy. Nové dobrodružstvá. A tie všetci potrebujeme. Poďte sa s nami dotknúť začiatkov aj koncov v piatich knihách nášho špeciálneho januárového výberu. Samozrejme, nie je to náhoda. Veď kedy inokedy rozprávať o počiatkoch a nových štartoch, ak nie na začiatku roka? Pohodlne sa usaďte, začíname.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Emilia Dziubak: Rok v lese

Malí aj veľkí milovníci prírody a lesov, táto kniha je pre vás. Prežijete s ňou v lese každé obdobie roka. A to všetko úplne pohodlne aj počas fujavice, v pohodlí domova. Môžete ju poňať ako klasickú hľadaciu knihu, na prvých stránkach si vybrať konkrétne zvieratko a sledovať, ako sa mu darí na jar či v lete. Alebo si ju len kedykoľvek prelistujete so svojím dietkom a budete si nezáväzne všímať drobnosti a rozprávať sa a pýtať a odpovedať a smiať sa. ♥

Kniha má veľký formát, pevné strany, ktoré majú dobrú výdrž a bezpečne zaoblené rohy. Lebo len mama malého dieťaťa vie, čo všetko sa s knihou dá robiť. (Knihovníkom to nikto nikdy nepovie, pssst!) Na začiatku sa zoznámite s obyvateľmi tohto lesa, ehm, knihy, krátkym milým predstavením. Napríklad taký ježko vám hneď v úvode vysvetlí, ako je to s tými nešťastnými jablkami. A na samom konci vás čaká prekvapenie – bludisko, ktoré vás veľkáčov možno rýchlo omrzí, ale vášmu malému prieskumníkovi sa to zaručene nestane. (odporúča Marci)

Rok v lese vydalo v roku 2018 vydavateľstvo Stonožka. (Možno nejakú nakreslenú nájdete aj v knihe, kto sa pozrie prvý?) Kniha je z celej série úplne najobľúbenjšia, veľmi by sme sa čudovali, keby ju vaša knižnica nemala.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Mariona Cabassa: Nekonečno

Všetko vo vesmíre sa mení. Opakovanie aj zmenu okolo nás môžu vidieť aj tí najmenší: striedanie dňa a noci, ročných období. Mariona Cabassa nakreslila a Soledad Romero Mariño napísala prekrásnu, takmer filozofickú a poetickú knižku o prírode. Začína sa kolobehom vody, ktorý možno vaše deti poznajú. Už prvý veršovaný text vám naznačí, že toto nie je obyčajná náučná kniha. Pri predstavení života bocianov nájdete citát Fridy Kahlo o láske a slobode, striedanie ročných období dopĺňa zenová báseň a pri téme sťahovania vtákov si prečítate zamyslenie o potrebe každého hľadať lepšie miesto pre život svojich detí.

S menšími drobcami si knihu môžete len prezerať, žiarivé ilustrácie vás skutočne ľahko ohúria. So staršími deťmi už môžete objavovať všetky tie fascinujúce prírodné cykly, ktoré sa pred našimi očami donekonečna opakujú. A my dospeláci sa znova a znova presvedčíme, že svet okolo nás je úžasný. Presne ako to hovorí citát Raya Bradburyho v knihe: “Pozri na svet. Je fantastickejší než ktorýkoľvek sen.” (odporúča Alžbeta)

Nekonečno v slovenskom preklade Barbory Sigmundovej prinieslo minulý rok vydavateľstvo Monokel a titul sa zaradil medzi Knihy roka 2021. Dobré knižnice ju už istotne budú mať vo svojich policiach. Aj dobré kníhkupectvá.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Zuzana Líšková: Zimná zmrzlináreň

Zimná zmrzlináreň? Ťukáte si na čelo tak ako väčšina obyvateľov malého mestečka, keď sa tento nápis objavil na obchodíku v modrom dome na námestí? Nuž, a predsa sa nájde pár zvláštnych ľudí, ktorí sa odvážia dať si zmrzlinu aj v zime. Vďaka bláznivému nápadu pani Mrázikovej sa v cukrárni stretne skupinka ľudí, ktorí by sa zrejme v meste len náhodne míňali: chlapec s dyslexiou, roztržitý učiteľ výtvarky, pán Dunaj s nízkym vzrastom a nenápadné dievčatko, ktoré miluje matematiku a dinosaurov. Každý z nich je tak trochu osamelý. Zrazu zistia, že si navzájom majú toľko čo povedať a možno aj pomôcť so svojimi problémami.

Zuzana Líšková napísala sériu krátkych realistických príbehov, každý na inú tému, ale všetky výborne spojené do milej a optimistickej knihy. Témy sú zo súčasného života (okrem dyslexie tu nájdete aj depresiu, náročné rodinné situácie či hádky a uzmierenia). Napísané sú s ohľadom na vek čitateľov: pútavo, ale rozhodne deti nepodceňujú. Aj decká sa pohybujú v tej istej realite ako my a tiež vnímajú všetky neduhy, ale aj krásy života okolo nás. Zimná zmrzlináreň je knihou, ktorá im môže ukázať, že aj ten najzvláštnejší človek si môže nájsť priateľov. Stačí sa občas odhodlať vyskúšať zvláštne veci: napríklad zmrzlinu v zime. (odporúča Alžbeta)

Kniha vyšla v roku 2021 vo vydavateľsvte BRAK (ktoré ani náhodou nevydáva braky). Zimnú zmrzlináreň nájdete v zime aj v lete presne tu.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Zuzana Mojžišová: Havran v okne, Galandia a iné príhody

Kniha ako hra na spisovateľa. Príbeh sa začína obyčajnou hádkou dvanásťročnej Johanky s mamou o poriadku v izbe. Po pár stranách sa však čitatelia sami stávajú zodpovední za ďalšie pokračovanie. Autorka nám totiž dáva na výber: bude príbeh pokračovať na strane 63 alebo 111? Podľa svojho vlastného rozhodnutia sa môžete zatúlať do minulosti (takmer rozprávkovej, ale veľmi podobnej tej skutočnej komunistickej a možno aj trochu krutej), fantazijného sveta plného čudných bytostí, detektívneho pátrania v súčasnosti alebo vyraziť s Johankinou rodinou na výlet k moru či stratiť sa v ďalších dejových odbočkách. Príbeh sa nám mení pred očami. Občas sa končí nemastným-neslaným záverom, inokedy prechádza do skutočne epického dobrodružstva. A my čitatelia len žasneme, kam sme sa to vlastne dostali.

Pozor, nie je to vôbec jednoduché čítanie. Niektoré časti budú pre mladých čitateľov náročné témou aj spracovaním. Ale stojí to za to. Hra s hľadaním tej najzaujímavejšej dejovej línie a listovanie knihou dopredu a dozadu je zábava sama osebe. (odporúča Alžbeta)

Príbeh s mnohými koncami z pera Zuzany Mojžišovej vydalo v roku 2021 vydavateľstvo Artforum. Ak knihu ešte nenájdete vo svojej lokálnej knižnici, s istotou ju objednáte tu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Akwaeke Emezi: Mazel

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa deje v príbehoch po šťastných koncoch? Lucilla je mesto, kde je už niekoľko rokov mier. Obyvateľom sa v krutom boji podarilo poraziť a vyhnať všetko zlo. Teraz už v meste vládne rovnoprávnosť, všetci sa majú dobre a nikto sa nemusí ničoho báť. Hlavná hrdinka Džemy by sa však rada dozvedela viac o porazenom zle. Čo to vlastne bolo? A je naozaj už preč? Dospelí, ktorí boj zažili, o tom nechcú hovoriť. Načo aj? Všetko predsa ostalo v minulosti.

Ak sa to aj vám zdá podozrivé, nie ste ďaleko od pravdy. Ľudia, ktorí zlo páchali, sa nikdy tak úplne nestratia. Džemy a zvláštny tvor Mazel majú za úlohu nielen vypátrať, kto ubližuje jej priateľovi, ale hlavne otvoriť dospelým oči. Kniha je dobrodružným hľadaním pravdy. Je v nej veľa tajomných a fantazijných vecí, ale aj celkom konkrétny prípad neprávosti. Džemy je typickou mládežníckou hrdinkou. Chce vedieť pravdu, učí sa robiť chyby a naprávať ich. Hľadá dôveru a pomoc. Zisťuje, že ani jej milovaní rodičia nevedia a nedokážu všetko. Našťastie má priateľa a spolu všetko zvládnu.

Príbeh je zaujímavý aj tým, že ide o veľmi súčasné dielo. Hlavná hrdinka je trans-dievča, rodina jej kamaráta je polyamorická a jeden z jeho rodičov je nebinárny. Nič z toho však nie je pre dej kľúčové. Mazel je hlavne výbornou knihou o tom, prečo treba o náročných veciach rozprávať a neschovávať ich ako kostlivcov v skriniach. (odporúča Alžbeta)

Knihu Mazel vydalo minulý rok české vydavateľstvo Host. V slovenských knižniciach ju pravdepodobne nenájdete, ale čaká na vás napríklad v Martinuse.


A to je koniec. Alebo začiatok?

Ak vás náš knižný výber potešil a radi by ste ho pravidelne dostávali priamo do svojej emailovej schránky, smelo sa prihláste na odber nášho Dobrodružného spravodaja. Čo poviete, ste nabudení do nových začiatkov? Alebo ešte chvíľu pozhoviete?


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...