Dobrodružný spravodaj 08/2020

0 Komentárov
228 Zobrazení

Čítam, čítaš, čítame (si). Ja tebe a ty mne a aj sami sebe. Čítame všetci spolu a je nám dobre. Aj vy to tak máte? Alebo nemáte a chceli by ste? Len do toho, ide to, hoci nájsť si voľnú chvíľu v nabitom dennom rozvrhu môže spočiatku vyzerať ako nadľudský výkon. Ak ste doteraz nepestovali spoločné knižné chvíle, hlavné je netlačiť na pílu a dávkovať si čítanie postupne, skôr ako odhryznúť si priveľký kus koláča a nevedieť ho stráviť. Znie to trochu neuveriteľne, ale áno, aj päť minút počas každého dňa v týždni má vyššiu hodnotu ako celá hodina v sobotu večer. Malými zlomkami totiž vytvárate návyk, ktorý umožňuje dieťaťu (ale napokon aj vám) pomaly prirastať ku knihám.

Vieme, čo sa vám preháňa hlavou. „Ja by som rád, ale čo keď moje deti vôbec nechcú? Naši šarkani nemajú čas na také taľafatky! Ach, v dobe obrazoviek nemáme šancu, ani my už nečítame.“ Ako ich k tomu teda motivovať? Po A, čítajte vy, veľa a všade. Od prvého nádychu po nás deti opakujú, naučme ich opakovať dobré veci. A po B, knihy štandardne vložené v polici sú riadna nuda. Pre dieťa je to len pás vedľa seba uložených chrbtov kníh s nápismi, automatická kulisa domova. Skúste ich napríklad zoradiť podľa farieb, sérií, vyložiť na okenný parapet, oprieť o stenu alebo využiť jednoduché police tvorivým spôsobom. Takýto systém vám umožní vystaviť nádherné obálky detských kníh, ktoré istotne pritiahnu detskú pozornosť. Žijeme v šťastnej dobe, knihy sa dnes predbiehajú v tom, ako vyzerajú a vďaka tomu môžete mať detskú izbu plnú obrazov, ktoré deti vtiahnu do básní, rozprávok a zázračných príbehov. A najmä, knihy pravidelne striedajte. Postačí aj raz za mesiac a ak vám bude chýbať inšpirácia, vždy tu bude pre vás náš čerstvý spravodaj.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Rozprávky v pohybe: Červená čiapočka

Niet nad starú dobrú klasiku klasík, ktorú poznajú tí najstarší a aj celkom najmladší. Len tí malinkí občas potrebujú tieto nestarnúce príbehy v nezničiteľnej verzii. Červená čiapočka zo série Rozprávky v pohybe je krásne (a hlavne tvrdé, všakáno) leporelo s textom, ktorého je pre malých ľudí tak akurát a čarovnými obrázkami s úžasným retro pocitom. Knihu tiež robia výnimočnou zábavné posuvné prvky, ktoré špunti tak milujú a vďaka ktorým vám príbeh ožije pred očami. Netreba váhať, určite ňou potešíte aj deti, ktoré pri klasických rozprávkových formátoch neobsedia. (odporúča Pavli)

Červenú čiapočku v tomto krásnom spracovaní vydalo vydavateľstvo Svojtka&Co v roku 2018. Určite sa na ňu opýtajte v knižniciach.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Arnold Lobel: Kvak a Čľup sú spolu

Kúzelný príbeh dvoch žabiakov; ropušiaka Kvaka a skokana Čľupa. Pokračovanie prvej úspešnej knižky s milými ilustráciami opäť otvára bránu do sveta zábavných a napínavých príhod dvoch, na naše človečie pomery tak trochu nezvyčajných kamarátov.

Aj vy si radi pripravujete zoznam vecí, ktoré by ste chceli počas dňa stihnúť? Tak to by ste si určite rozumeli s Čľupom (ktorý sem bez váhania zaradí aj „zobudiť sa“ a „najesť“). Ste odvážnejší ako dve žaby dohromady? Alebo ľúbite sladké koláčiky ako Čľup a máte pevnú vôľu ako Kvak? V tom prípade je táto kniha do vašej rodiny ako stvorená. Arnold Lobel vám vyčarí úsmev na perách, ale občas naženie aj malý strach. Milé a jednoduché dialógy sú vhodné pre najmenšie deti, ale tiež začínajúcich samočitateľov, rodičov a všetkých ostatných, ktorí ešte nevyrástli a radi sa smejú. (odporúča Janka)

Nové rozprávky o dvoch kamarátoch v detskej knihe Kvak a Čľup sú spolu prinieslo na trh OZ Slniečkovo pred letom 2020, takže aj v knižniciach by už mohli sedieť na svojej polici.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

M. Nováková, E. Bártová, B. Sedláková: Všetko o vajci

V tejto knihe nájdete presne 30 rozličných vajcorodých živočíchov (tak veru, nielen vtákov). Ak máte doma malých zvedavcov, čo radi objavujú prírodu a veľa sa pýtajú, kniha Všetko o vajci im padne ako uliata. Naplnená fascinujúcimi informáciami, prekvapujúcimi zaujímavosťami a šikovnými nákresmi praská vo švíkoch. Jedna ikonka vám napovie, koľko vajec zviera znesie, iná zase, aké sú veľké, ďalšia ako dlho trvá, kým sa z nich niečo vyliahne alebo či sa o vajíčka musí niekto špeciálne starať. Ilustrácie sú realistické a veľkolepé, žiaria farbami a ak sa prizriete lepšie, uvidíte v nich ilustrátora Mateja Ilčíka. To sa nám páči veľmi, preveľmi.

Encyklopédie sú vec úžasná, ale graficky s nimi treba pracovať opatrne. Ak encyklopédia dieťa vizuálne zahltí, veľmi rýchlo ho vystraší alebo unudí. Všetko o vajci je ale všeobecne kniha veľmi kultivovane upravená a výborne sa v nej orientuje vďaka citlivo zvoleným fontom, farebnej palete a vhodnému zalamovaniu. Čo je viac než super, lebo si tak knihu môžete po troške listovať už aj s predškolákmi. Všetko o vajci však rovnako dobre poslúži ako samostatné čítanie pre malých rozhľadených školákov – botanikov v zácviku. Drakov vám v nej nesľubujeme, ale ropušku starostlivú, alku tenkozobú či mravca domáceho určite. A veľa radosti k tomu. (odporúča Viki)

Táto podarená encyklopédia sa vyliahla v roku 2019 vydavateľstvu Albatros a vo vašej knižnici už určite hniezdi tiež. Ale nájdete ju aj v Martinuse.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Pavel Dvořák: Maľované dejiny Bratislavy

Maľované dejiny Bratislavy nie sú iba prostým súhrnom faktov a udalostí. Pravdaže, historik Pavel Dvořák je uznávaný odborník, ale čo je pre nás dôležitejšie, autor je predovšetkým výnimočný rozprávač.

Dejiny v jeho príbehoch ožívajú pomocou drobných epizód, útržkov a zaujímavých detailov. Klasický dejepisný duch, ktorý tlačí na vymenúvanie dátumov a mien, tu nemá miesto, pretože ho nahrádza čosi dôležitejšie a omnoho milšie – rozprávanie, ktoré má dušu. História je zvyčajne plná bitiek, ľudí a miest zničených vojnami a morovými epidémiami. Ale nebojte, v Maľovaných dejinách Bratislavy po každej prekonanej rane mestu svitá nová nádej. Celá kniha tak vyznieva pozitívne a optimisticky – pretože vždy a všade sa nájdu šťastné udalosti, aj spravodliví a odvážni ľudia. (odporúča Alžbeta)

Do nového vydania knihy Maľované dejiny Bratislavy sa pustil spolu s deťmi Pavel Dvořák a vydal ju vo vydavateľstve (Dvo-) Rak v roku 2020.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Deb Caletti: Jedno srdce, jedno telo, jeden svet

V anotácii sa dočítate, že tento príbeh je „ultimátnym svedectvom ľudského srdca, ktoré dokáže biť ďalej, hoci je roztrieštené na milión kúskov“. Sú to obrovské a na prvý pocit ukričané slová, a pritom táto kniha je taká tichá a intímna.

Hlavná hrdinka Annabel sa jedného dňa rozbehne naprieč svojím mestečkom a potom už len musí bežať ďalej. Je trénovanou maratónskou bežkyňou, ale to nie je ani zďaleka hlavný dôvod, prečo beží. Beží, lebo má za sebou hrozný tieň, ktorý ju nenechá sedieť. Beží, pretože potrebuje úplné telesné vyčerpanie. Čo sa vlastne stalo a kam až potrebuje dobehnúť?

Všetko od úvodu až po predfinále (finále je pomerne monumentálne a miestami trochu málo uveriteľné) je iba tichý Annabelin monológ samej so sebou, úplne v protiklade s oficiálnou anotáciou. A je fantastický. Od ranného výbehu z karavanu starého otca cez samotu každodenných 20 kilometrov až po večerné opätovné stretnutie má Annabel priestor pomaly nahliadať do minulého roka jej života. To, čo popri nej vnímame, je bežný život šikovnej stredoškoláčky. Je to ale zároveň vynikajúci popis napätia, ktoré vládne vo vzťahoch dospievajúcich a tiež hľadanie a miera hraníc, ktoré sa navzájom učia klásť. Ako veľmi náročné môže byť pre dospievajúce dievčatá zachovať si v kritických situáciách skutočnú asertivitu, ak sú odmalička vychovávané v duchu požiadavky byť dobrým dievčatkom? (odporúča Viki)

Túto knihu jednoznačne odporúčame do triednych knižníc deviatakov či stredoškolákov. Je tiež veľmi dobrým materiálom pre spoločné diskusie rodič – dieťa, musia byť ale vedené vnímavo, citlivo a bez zjednodušovania príbehu. Vydalo ju vydavateľstvo CooBoo v lete 2020.


Tak ako, ktorá sa vám hodí k vode a ktorá na chalupu? A ktorá len tak pod tenučkú deku do upršaného popoludnia?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Užite si posledné prázdninové týždne!


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...