Dobrodružný spravodaj 07/2020

0 Komentárov
227 Zobrazení

Páni, tento rok je naozajstný polepetko. Kým si na Dolniakoch ľudia močia nôžky v jazerách a potia sa pod rúškom (horúčavy), kamoši z Horniakov si ráno obliekajú bundy a pasujú sa s búrkami. Nič to však nemení na fakte, že prázdniny začali, nech už to leto vyzerá akokoľvek. Napokon, nemusí byť vôbec rozpálené, ani klasicky prímorsky dovolenkové, zo všetkého najviac nech je hlavne prečítané.

Pri tejto misii vám značne pomôže najparádnejšie letné knižkohranie pre celú rodinu – Prečítané leto. Nájdete tu celé kopy inšpirácie na čítanie i zážitkovanie počas deviatich, občas trochu nekonečných, prázdninových týždňov. No a potom sme tu ešte my a náš Dobrodružný spravodaj. Nech sa páči, ráčte vstúpiť, od nás pre vás hneď niekoľko horúcich noviniek a kvalitných tipov pri výbere toho najpríjemnejšieho spoločníka na letné dni.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Svetlana Kapalková: Nina ide spinkať

Je večer. Bol to dlhý deň a malá Nina ide spinkať. Je unavená, ale ešte musí spraviť čosi veľmi dôležité. V tejto milej malej obrázkovej knižke istotne spoznáte aj vaše dieťatko. Leporelo Nina ide spinkať sme v Martinuse pripravili špeciálne pre deti vo veku od 1 roka a rozpráva jednoduchý, no podnetný príbeh. Postarala sa oň logopedička Svetlana Kapalková, ktorá svoj život zasvätila rozvoju reči u detí. Text leporela opakovane naráža na slovo „dať“ – prvé sloveso väčšiny slovenských detí. Aj vďaka tejto knižke rýchlejšie pochopia jeho rozličné významy a začnú ich používať. O obrázky sa postaral český ilustrátor Martin Krkošek, ktorý si dal záležať na zobrazení detailu, kompozícii a farebnosti práve tak, aby nimi oslovil najmenších čitateľov.

Leporelo o Nine je novinka úplne čerstvá, len nedávno sme ju vybrali z pece. Vydalo ju OZ Krajina Čitateľov 2020, takže áno, presne tak, je to naše dielko a malá veľká pýcha. V knižniciach ju ešte asi nenájdete, ale stopro sa dá kúpiť v Martinuse.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Benji Davies: Búrka a Veľryba

Prekrásny obrázkový príbeh o tom, ako malý Noi, syn rybára, nájde po búrke na pláži veľrybie mláďa a rozhodne sa ho zachrániť. Ste zvedaví, či sa mu to podarí? Táto kniha je hlbokým príbehom o osamelosti (detí aj rodičov), o tichu, o tých, ktorí vedia načúvať… a o dobrých koncoch. Obrázkov je mnoho, slov o čosi skromnejšie, a tak knihu budete môcť čítať už trojročným deťom. Ale určite ju neprehliadnite ani v prípade, ak vaši drobci podrástli, prváčik si ju už rád prečíta sám. A vy, dospelí, si pri čítaní nenápadne nechajte hladiť dušu dojímavými vzťahmi a oko pôvabnými ilustráciami v nádhernej farebnej palete. (Odporúča Marci.)

Titul Búrka a veľryba vypustil do čitateľských vôd v roku 2019 Albatros. Určite si ju ulovte vo vašej knižnici. Na čo najdlhšie. Ak vám to nebude stačiť a budete mať chuť predĺžiť si výpožičku, je to jasné znamenie, že k vám patrí navždy.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Jen Green: Tajomstvá stromov

Táto úžasne zelená encyklopédia je samé „vaau!“ a „naozaj?“. Dozviete sa v nej všetko, čo ste kedy chceli vedieť o stromoch a naučíte sa tiež veci, o ktorých ste doposiaľ nabetón ani nechyrovali. Všetci napríklad vieme, ako stromy vyzerajú alebo ako sa volajú ich časti, ale možno sme už trochu zabudli alebo nikdy nevedeli, prečo listy na jeseň žltnú, ako sa stromy bránia voči nepriateľom, čo znamená, keď hovoríme o ich rodine, alebo ako sa s láskou starajú o slabších členov. V tejto knihe si s tým najvzácnejším, čo na tejto planéte máme, prejdete od zrodu až po umieranie. Všetko krásne zrozumiteľne a pútavo na jednom mieste. Deti tiež oslovia nápadité ilustrácie, pri ktorých sa autorky dosýta vybláznili a vyskladali koláže z grafiky a reálnych fotiek zvierat.

Vydavateľstvo Stonožka knihu vydalo na jar 2020 v rámci obľúbenej DK série a odporúča ju deťom od 6 rokov (my ale dopĺňame, že v tomto veku je skôr na objavovanie s rodičmi). Tajomstvá stromov sa nebojte ponúknuť ani deťom okolo 10 rokov, ktoré sa rady zásobujú novými poznatkami. Nepochybne ju nájdete v kníhkupectvách a skúste už aj v knižniciach.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Lucia Zamolo: Červená je pekná

Sú témy, ktoré sú v našej spoločnosti stále tabu. To ale neznamená, že by mali tabu zostať na veky vekov. Jedna z nich je téma menštruácie, o ktorej sa stále hovorí veľmi málo a pritom je súčasťou života každej ženy. Keď sa dievčatko mení na dospeláčku a po prvý raz „to“ dostane, rodičia ani deti samotné často nevedia, ako reagovať. Komu sa zdôveriť? Môžem o tom vôbec rozprávať? A čo s tým mám vôbec robiť?

Kniha Červená je pekná je výborná práve ako prvý náhľad do tohto nového sveta a našepká, ako sa naladiť na začiatok takéhoto rozhovoru s dcérou/rodičom. Verte nám, je to oveľa príjemnejšia alternatíva ako Google. Skôr než technický popis telesných procesov v nej nájdete opis pocitov, myšlienok a nálad, ktorými si môžu dievčatá prechádzať. Jednu celú časť dokonca tvorí zbierka hlúpostí, ktoré si kedysi ľudia mysleli o menštruácii a vtipné komentáre ich uvádzajú na pravú mieru. Plus, super bonus na záver – pár praktických rád, ako si pomôcť od menštruačných bolestí.

Kniha je veľmi príťažlivo a moderne graficky zostavená. Vyzerá takmer ako denníkové zápisky, čo pôsobí veľmi osobne. Takže ju pokojne ponúknite vašej malej žene, zíde sa jej a aj vám.

Červená je pekná sa vydarila len nedávno vydavateľstvu Slovart 2020. Hľadanie v knižniciach pravdepodobne nebude úspešné, no dá sa bez problémov kdekade kúpiť.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Laurie Halse Anderson: Hovor! e-book

Veľmi autentický a zimomrivý príbeh Melindy, prváčky na strednej škole, ktorá spracúva vlastné znásilnenie. Stredoškolské kliky, tie už akosi patria k americkým románom z tohto prostredia a aj tu zohrali svoju úlohu. Ale aj bez nich by tento príbeh ostal rovnako silný – predovšetkým ten o Melinde samotnej, o jej izolácii a o tom, ako sa strata jej hlasu počas incidentu postupne premenila na úplné mlčanie.

Autorka fantasticky pracuje s nenápadnými detailmi: hryzenie pier, stále nástojčivejšie vlastné ticho a stupňovanie sa hluku zvonka. Veľmi uveriteľný záver. Napriek náročnej téme sa kniha číta bleskovo. Brnieť vnútri to ale s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nejaký čas bude aj po poslednom zaklapnutí knihy. (Odporúča Viki.)

Túto malú útlu knižku vydalo YOLi v roku 2016, tak sa nebojte o nej hovoriť a pýtať si v knižnici. Alebo si ju môžete stiahnuť ako e-book.


Toľko delikátnych noviniek, bude vám stačiť jedna?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Užite si slnko a v rámci možností aj dažde, aspoň budete mať viac času na čítanie!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...