Dobrodružný spravodaj 06/2020

0 Komentárov
256 Zobrazení

Tak čo, ako sa vám dýcha? Cítite agát, bazu, alebo len vlhkú vôňu dažďa a užívate si každú sekundu? Vonku búrka, doma kniha a lákavý svet fantázie, len si nájsť tú svoju chvíľu.

Deti v škole, škôlke, my sme v práci a zrazu sa zdá, že času na čítanie ubudlo. Nájdime si znova a zas jeden na druhého čas. Na svoje lásky, na ich malé rúčky. Ich objatie a chvíľa strávená čítaním budú možno tou jedinou, ktorú dnes spolu zažijeme, keď splníme všetky svoje povinnosti. Dni sú veru takéto rýchle. Že nemáte žiadnu dobrú knihu?

Deti vo veku 0 – 3 roky

Mojich prvých 100 slov

Mojich prvých 100 slov je čosi ako úplne prvá detská encyklopédia. Pomáha deťom od prvého roka osvojiť si názvy vecí z okolitého sveta, ktorý ich tak nesmierne zaujíma. Namiesto obrázkov sú v knihe fotografie na bielom pozadí, vďaka čomu môže dieťa venovať jednotlivým objektom plnú pozornosť. Dvojstrany sú ladené tematicky a nájdete na nich všetko, čo vaše batoľa pozná zo svojho okolia. Oblečenie, hračky, jedlo, zvieratá malé aj veľké, zo statku aj z lesa, dopravné prostriedky, ale aj veci z obývačky.

Toto leporelo je skvelé na nadobúdanie a rozširovanie základnej slovnej zásoby a užívanie si spoločne stráveného času s malými objaviteľmi. Na to, že je to knižka pre najmenších, má stránok veru celkom dosť, čo trochu cítiť aj na váhe knihy. Ale napokon, čo na tom, aj cestovať s vami môže, ak vám ju kočík povezie. Oblé rohy a prívetivý formát sú tak akurát pre malé rúčky. (Odporúča Alžbeta.)

Táto encyklopédia pre najmenších vyšla vo vydavateľstve Svojtka&Co len v apríli, a tak ju v knižniciach pravdepodobne zatiaľ nenájdete. Dá sa už však kúpiť v každom dobrom kníhkupectve.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Daniel Hevier / Ľubo Paľo: Veľké bum a malé bum

Veľké Bum a malé Bum, knižka rozkekešovacia. Naveršoval Daniel Hevier alias slovenský Dr. Seuss, fantasticky ilustroval Ľuboslav Paľo, recitovať budú vaše deti. Určite budú, pretože verše sú to nesmierne chytľavé, krásne melodické a hravé. Nenápadne a celkom prirodzene budujú cit pre rytmus jazyka. Rozdelené sú do piatich okruhov: Zvieratká, Pesničky, Snehuliaci, Kde bývajú rozprávky a Počítanie hviezd pred spaním.

Ako knižka postupuje, básničky sú čoraz bláznivejšie a stále viac sa hrajú s jazykom. Úvodná skupina si vystačí s dieťaťom, ktoré len začína hovoriť, tie ďalšie si už žiadajú človiečika, ktorý ocení ich lingvistickú hru. V každom prípade všetky mimoriadne dobre poslúžia počas namáhavého šliapania do kopcov. Overené! (Odporúča Viki.)

Táto veselá kopa básničiek uzrela svetlo sveta vo vydavateľstve Buvik v roku 2014 a má ju väčšina našich knižníc. Ešte stále si ju môžete kúpiť aj tu.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Andrew McDonald / Ben Wood: Holubia agentúra bojuje proti zločinu

S Holubou agentúrou sa veru nikdy nebudete nudiť. Je to ozajstný (vtáčí) úlet! Túto agentúru tvoria, prekvapivo, holuby. Ale nie hocijaké holuby. Ako iste viete, v každej poriadnej agentúre musí byť niekto, kto disponuje superschopnosťami a ani tá holubia nemôže byť výnimkou.

Spoznajte sa s Vrkom, majstrom prestrojení! Sprvu pravdepodobne ani neuveríte, že je to holub, možno sa totiž s vami práve zoznamuje ako kaktus alebo netopier. Ale je to skutočne holub. Vidíte? Je naozaj, naozaj najlepší. A s jeho parťákmi Katkou Akrobatkou, ktorá je superohybná, Zobom, dokonalým navigátorom a Kučierkou, supersiláčkou, vyriešia všetky záhady a zápletky na svete.

Knižka má podobu komiksu, čo je tá najväčšia paráda, pretože môžete všetky záhady sledovať krok po kroku. Strany sa otáčajú doslova samy raketovou rýchlosťou a prípadné prestávky medzi čítaním nastávajú iba kvôli bolestiam brucha – samozrejme tým smiechovým. (Odporúča Ľudka.)

Vtáčí úlet vydala Stonožka začiatkom roka 2020 a objednať sa dá tu v eshope. Ale keďže tieto holuby majú superschopnosti, možno doleteli už aj do knižníc. Vôbec by nás to neprekvapilo.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Jason Segel / Kirsten Miller: Nočné mory!

Jaj, ideálne podpaplónové čítanie. Nočné mory! sú prvým dielom trochu strašidelnej série, v ktorej sa deje viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. Aby ste rozumeli, na plátne beží príbeh 11-ročného chlapca Charlieho, ktorý sa už tri mesiace poriadne nevyspal, pretože ho strašia nočné mory. Neľakajte sa, nie je to horor, skôr ľahká fantasy o tom, ako sa postaviť strachom. Táto kniha má totiž aj druhú, nemenej dôležitú líniu. Čo sa stane, keď chlapcovi do života vstúpi nová mama, ktorú si jeho mladší brat ihneď obľúbi?

Väčšina príbehu sa odohráva po nociach, vo svete snov – aj tých nemilých. A práve tu vzniká priestor na presvedčivé a uveriteľné spracovanie ťažkých tém. Ach, knihy naozaj dokážu neskutočné veci a čím sú deti väčšie, tým väčšiu pomoc v nich vedia nájsť. (Odporúča Viki.)

Nočné mory sa prisnili vydavateľstvu XYZ v roku 2017 a tak ich určite nájdete vo vašej knižnici.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Tammy Robinson: Inak normálni

Inak normálni zaujmú už na prvý pohľad, obálkou i názvom. Ak očakávate humorné a roztopašné zápletky mladých, hneď to uvedieme na pravú mieru. Kniha má podtitul „Bez zlomeného srdca niet pravej lásky.“ Už je to pocitovo trochu iné, však? Toto je ten typ knihy, kde si na druhé nadýchnutie uvedomíte, že v ruke odrazu držíte prečítanú knihu.

Dejom vás striedavo povedú Albert a Maddy, dvaja mladí ľudia, ktorí nedávno skončili školu a začali pracovať. Albert sa venuje koňom. Rozumie im a práca ho baví. Jeho otec je prísny a Albert si už zvykol, že je pre neho vždy len sklamaním. Maddy pracuje vo fotozberni. Doma má sestru autistku, ktorú ľúbi a stará sa o ňu spolu s mamou. Obaja majú svoje problémy v rodine a ani jeden nehľadá do života nikoho ďalšieho. Ale predsa sa stretnú…

Chvalabohu, nie je to žiadna zbytočne presladená romanca, len príbeh dvoch ľudí, ktorí si sadli. Kniha je písaná svižne a rovnako sa aj číta. Ak potrebujete ľahké čítanie na víkend, určite po nej siahnite. No okrem kávy a záložky majte pripravenú aj vreckovku, pretože – ako sme už povedali – bez zlomeného srdca niet pravej lásky. (Odporúča Marci.)

Kniha vyšla vo vydavateľstve YoLi v roku 2018 a určite si ju viete kúpiť v Martinuse, ale inak normálne sa dá požičať aj v knižnici. 🙂


Neodolali ste, však?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Dajte si zmrzku! Alebo súdiac podľa posledných týždňov, možno aj šálku čaju.


Knihoradci odporúčajú: Miestami oblačno

Príbehy, ktoré nám pripomínajú, že nie všetky dni sú slnečné....

Detské knihy z pera logopedičiek

Ako medzi množstvom kníh nájsť také, ktoré pomôžu dieťaťu s...