Dobrodružný spravodaj 05/2020

0 Komentárov
213 Zobrazení

Za oknami sa nám svet zazelenal, baza rozvoniava a nás to prirodzene ťahá von. A môžeme! Opäť vám prinášame svieže tituly na lavičku aj do postele.
Viete, že v čítačke môžete mať knihy stále so sebou? Veľa kníh. Celú knižnicu. Aj vonku na slniečku.

V týchto prvých post-koronových dňoch už volajú svojich verných na návštevu aj knižnice. Nezabudnite si rúško a čitateľský preukaz. No a tuto nižšie, zopár titulov, ktoré si môžete prečítať.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Moji zvierací kamaráti – Maznáčikovia

Deti milujú zvieratá. To je známy fakt. Keď ich nemôžu mať doma, rady si o nich čítajú a pozerajú obrázky v knihách. Moji zvierací kamaráti je séria leporel s fotografiami rôznych zvierat. Vyberiete si tie, ktoré žijú v divočine či na farme? Či tieto s domácimi maznáčikmi?

Realistické zobrazovanie v knihách má veľký význam, často sa zdôrazňuje aj v montessori pedagogike. My samozrejme súhlasíme. Aj my si radi pozrieme veci také, ako skutočne vyzerajú. Ale aj obrázky tých istých zvierat, nakreslených v rôznych štýloch majú svoj zmysel. Nebojte, dieťatko rýchlo pochopí, že táto čierna chlpatá gulička s očami je mačka a toto pruhované štvornohé čudo s dlhým chvostom je tiež mačka. Zvyká si tak na rozmanitosť sveta. Dnes však môžeme sľúbiť, že váš drobec sa do tohto leporela zamiluje. Možno ho bude chcieť nosiť všade so sebou. (Odporúča Alžbeta.)

Vo vydavateľstve Yoyo Books mysleli práve na vás, keď knižočku v roku 2020 vydali a vybavili praktickým uškom na držanie. Akurát pre detské ruky.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Achim Ahlgrimm: Veselé nezmysly pre malých rozprávačov

Ďalšia z hľadacích knižiek! Och, a ako ich milujem pre ich všestranné a dlhoročné využitie! Toto leporelo sa dá využiť už od dvoch rokov aj vďaka pevným stranám, ale najmä vďaka jednoduchým aktivitám, ktoré môžeme robiť s dieťaťom tak dlho, ako vo svojom veku udrží pozornosť. Ilustrácie sú veľké, farebné a realistické.

O situáciách, ktoré tu objavíte sa to už povedať nedá. Veď ako môže mať kôň hrb ako ťava? A prečo majú tie sliepky na nohách gumáky? A práve v tom je táto kniha super. Zatiaľ čo v útlom veku si môžeme z knihy “čítať” farby, názvy objektov, hrať sa hľadacie hry a podobne, neskôr sa na nej dajú krásne precvičovať napríklad súvetia, ktorými budeme zdôvodňovať prečo je daná situácia nezmyslom. Nezmysly sú tiež vtipné pre dospeláka a zároveň aj pre malého človeka. A to len spríjemňuje čas strávený spolu pri knihe. (Odporúča Ľudka.)

Toto nadrozmerné leporelo vyšlo v edícii Veľká knižka vydavateľstva Ella & Max v roku 2018 a určite ho nebudete musieť dlho hľadať vo vašej knižnici.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Imro Weiner-Kráľ: Príbehy kocúra Mineta

Séria kníh slovenského maliara Imra Weinera-Kráľa vznikla z obrázkov, ktoré Imro posielal svojej dcérke. V roku 1948 sa totiž zatvorili hranice a jeho malá dcérka s mamou žili vo Francúzsku, zatiaľ čo on musel ostať v Československu. Pre svoju malú Elise teda aspoň kreslil originálne obrázkové príbehy. Už dospelá Elise sa rozhodla pomôcť vydať tieto rozprávky aj knižne.

Celkovo vyšlo päť kníh. Táto, kde sa zoznámite s kocúrom Minetom, je prvá. Weiner-Kráľ bol predovšetkým maliar a grafik, preto v knihách dominuje hlavne obrazová stránka. Na každej strane nájdete veľkú ilustráciu a pár riadkov textu. Jeho rozprávky sú milo bláznivé, občas poučné a niekedy sú to prerozprávania klasických rozprávok. Je z nich trochu cítiť, že boli napísané pred sedemdesiatimi rokmi, ale neprekáža to. Vo všetkých totiž nájdete dievčatko Elise ako dôkaz otcovej lásky. Špecialitkou ešte je, že pôvodný text na obrázkoch je písaný vo francúzštine. Ak sa učíte tento jazyk, môžete knihu kľudne použiť ako dvojjazyčnú učebnicu a hľadať drobné rozdiely v texte. Samozrejme, knihu vieme oceniť aj my ostatní. Môžete ju čítať spoločne s deťmi od 4 rokov, a ak máte doma šikovného prváka, poslúži možno aj ako tréning čítania. Veríme, že si príbehy užijete. (Odporúča Alžbeta.)

Vydal Petrus v roku 2017, kocúrie príbehy by teda sa teda mali vyskytovať vo vašej knižnici. Okrem toho je stále v predaji, trebárs aj na Martinuse.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Tania del Rio: Warren Trinásty a Vševidiace oko

Príbehy Warrena Trinásteho sú Tromi pátračmi pre deti 21.storočia. Pamätáte ako ste ich čítali s baterkou pod perinou? Warren Trinásty robí presne to isté – nedá sa odložiť. Je to napínavé, dramatické, temné tak akurát. A vyzerá fantasticky: podivné hranaté ilustrácie, tmavooranžové alebo tmavozelené strany, zo stránok atmosféra len tak presakuje.

Aj keď patria do série, pokojne ich čítajte samostatne, majú ucelené konce. Warren si deti získa od prvých strán. Testovali sme ho aj na mládežníkoch, ktorých knihy veľmi nebavia, a veruže s úspechom. (Odporúča Viki.)

Sériu Warren Trinásty vydal Albatros v roku 2016 a knižka je stále dostupná v kníhkupeckej sieti. Neváhajte po nej pozrieť aj vo vašej obľúbenej knižnici. Odporúčame ako skvelý darček na najbližšie narodeniny kamoša vášho dieťaťa.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Rainbow Rowell: Eleanor a Park

Poznáte ten príbeh, keď má na strednú do triedy nastúpiť nová spolužiačka, ešte predtým ako príde viete, že bude určite divná a z princípu sa s ňou preto nikto nebaví? Lenže čo ak si v autobuse niekde musí sadnúť a to jediné miesto je iba vedľa vás? O to horšie, že tam bude sedávať už stále, lebo každý už má svoje miesto a jej teda prischne to vedľa vás. Ach, presne niečo takéto zažil Park, ktorý nie je ani triedny obľúbenec, ani tak úplne bežný chlapec – je to poloaziat. A tak si k nemu bude musieť sadnúť táto nová veľmi červenovlasá Eleanor. A po tomto vás už Eleanor a Park vtiahnu do svojho príbehu úplne najviac a nepustia, až kým sa nedočítate na záver, pri ktorom budete chcieť, aby mala táto kniha viac strán.

Kniha je z roku 2014, avšak okrem walkmenov a kaziet je táto kniha tak aktuálna ako život a problémy vášho násťročného dieťaťa. Má komixy, texty piesní, divné pocity, ktorý sprvu nechápete, prvú lásku, rodičov, súrodencov, s ktorými je to také ako so súrodencami a ešte oveľa viac. Tejto knihe skrátka uveríte všetko – postavy, ich príbeh a motivácie, správanie, jazyk, akým spolu komunikujú. Čítanie isto nebudete ľutovať. Ja som síce nezačala o deviatej večer a neskončila o jednej ráno, ako sa traduje, že to s touto knihou budete mať, ale zato jeden celý deň som doma nič nerobila. 🙂 (Odporúča Ľudka.)

Vydala mládežnícka divízia Ikaru YoLi v roku 2014. Jej tlačenú verziu nájdete už iba v knižniciach, pretože je vypredaná. Čo je ale dôležité, na Martinus e-shope ju viete stále nájsť ako e-book.


Našli ste si tú svoju?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Majte pekný máj!


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...