Dobrodružný spravodaj 04/2020

0 Komentárov
172 Zobrazení

Pozdravujeme Vás z izolácie! Posielame Vám len tie najlepšie príbehy – aby ste sa v nich s deťmi našli aj stratili a aby bolo doma čo najpríjemnejšie. Máme pre vás ďalší výber výborných a overených kníh na našom trhu. Ponúknite sa.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Dick Bruna: Voľný deň s Miffy

Miffy! Miffy je kamoška a je úplne zjavné, že nevznikla ako odpoveď na požiadavky davov (Kitty, na teba sa dívame), ale ako príbeh otca svojmu vlastnému synovi. Syn mal vtedy o 50 rokov menej, Miffy je dnes vlastne už dáma v strednom veku, no vo svojich príbehoch nezostarla ona a ani jej porozumenie detskému vnímaniu sveta.

Knižky sú známe svojou vizuálnou jednoduchosťou a Dick Bruna zase tým, že každý príbeh konzultuje najprv s manželkou a že si veľmi starostlivo vyberá jednotlivé odtiene farieb. Knihy zvyknú mať formát 15.5×15.5cm, aby sa malej rúčke dobre držali, no tento Voľný den s Miffy je veličizný (30×30) a nájdete v ňom aj interaktívne okienka. Trochu kreslenia, trochu úvah o zmene počasia, a keď prestane dážď, hor sa s kamošmi do parku. Oficiálne od troch rokov, avšak pokojne aj od prvého: príbeh je jednoduchý (no nie hlúpy) a väzba knihy vydrží aj vášnivého trhača. (Odporúča Viki.)

Voľný deň s Miffy vydal v roku 2011 ich vydal Sugarbooks a skúsenosť nás naučila, že ich nájdete v každej dobrej knižnici. Skúsenosť nás tiež naučila, že deti ich zvyknú milovať. Takže ak ich budete kupovať, môžete aj na martinusáckom e-shope.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Arnold Lobel: Kvak a Čľup sú kamaráti

Úžasný život dvoch odlišných žabiakov sa k nám dostáva v novom vydaní po 11 rokoch, no neuberá mu to na kvalite a stále je rovnako čarovný. Kvak a Čľup zaujme už na prvý pohľad krásnymi ilustráciami, ktoré vytvoril sám autor príbehu a ktoré sú blízke každému malému čitateľovi. Kniha pozostáva z krátkych obyčajných príhod dvoch kamarátov žabiakov. Na jar sa jednému z nich nechce vstávať, neskôr spolu hľadajú stratený gombík či si píšu list. Každá príhoda je písaná citlivo, súčasne však s veľkou dávkou láskavého humoru ukazujúc nám, že aj odlišnosti nás môžu spájať. Je veľmi dôležitá vzájomná pomoc, odpustenie a priateľstvo pretože s ním prekonáme akékoľvek prekážky.

Autor používa jednoduchý, prostý jazyk. Aj preto sa tieto príbehy veľmi dobre čítajú aj deťom od troch rokov v podaní rodičov, alebo začínajúcim samostatným čitateľom. Osobitná pochvala pri knižke patrí aj prekladateľovi. (Odporúča Naty.)

Tento skvost vydalo ako druhé vydanie prvého, beznádejne vypredaného, v roku 2019 OZ Slniečkovo. Verte nám, budete potrebovať svoj vlastný, napríklad aj z Martinusu.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Thomas Taylor: Malamandra

Malamandra Albatros

Neviem, či som za posledné obdobie čítala lepšiu knihu ako je Malamandra. Mestečko Záhrada nad morom ste už určite navštívili. No v zime, keď vietor odveje z názvu písmeno „R,“ ocitnete sa úplne na inom mieste. V Záhade nad morom. V tomto mestečku, v podivnom Grandhoteli Nautilus, pracuje dvanásťročný Herbert Citrón. Stará sa o oddelenie strát a nálezov, kde je v bezpečí a spokojný, až kým nespozná Violetu. Violeta je zvláštne dievča, ktoré hľadá pravdu o zmiznutí jej rodičov. Keď sa Herbert nakoniec rozhodne pomôcť jej nájsť ich, rozpúta tým nevídané dobrodružstvo.

Nielen že chcete s nimi budete chcieť spoznať hovoriaceho kocúra, pani Krakenovú či pána Mäkkýša, ale z každej stránky budete cítiť vôňu mora a šum vĺn, lebo príbeh vás pohltí ako morská príšera! Originálne, atmosferické, dobrodružné – och, hneď tam chcete byť! Hoc aj s nevyriešenými záhadami. (Odporúča Pavlína.)

Malamandru vydal Albatros v roku 2019 a ak ju už vo vašej knižnici majú, rozhodne ju tam nenechávajte ležať.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Jessica Townsend: Ničnever I. e-book

Hlási vaše dieťa, že po Harrym Potterovi už iba potopa? Tak potom toto. Výborná vec pre 10+. Celá kopa dobrých (a nových) nápadov na to, ako môže vyzerať fantasy svet, skutočne dobre vykreslené postavy, a k tomu silný hlavný motív o tom či dospievajúca hrdinka má nejaký talent (alebo, ako všetci vidia, nemá žiaden) a či bez talentu vôbec pre ostatných má nejaký význam. Význam a talenty sú veľkou témou tejto vekovej skupiny a tento príbeh to uchopil citlivo a presvedčivo. Veľké ňuňu, užijete si ju aj ako dospeláci. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Dôležitá vec: umožnite potomkovi čítať ju v elektronickej podobe. Čítačky či čítacie appky vedia byť veľkou pomocou nielen deťom, ktoré sa práve rozčítavajú, ale aj tým, ktoré stále nečítajú úplne hladko či bojujú s dygrafickými ťažkosťami. E-knihy im totiž dovoľujú nastaviť si veľkosť písmen a rozostupy riadkov podľa vlastnej potreby, vďaka čomu čítajú rýchlejšie. Je to jednoduchá vec, ktorá ale skutočne pomáha. (Navyše, knižku máte doma za pár sekúnd, čo sa bude hodiť, keď dočítajú prvý diel a budú pred vami zúfalo poskakovať, že okamžite potrebujú dvojku!) (Odporúča Viki.)

Vydal Ikar v roku 2019. Papierovú knižku do ruky si pýtajte vo vašej knižnici, e-knihu hľadajte v Martinusoch a stiahnite si rovno obe časti, aby ste ani minútu nemuseli čakať, ako to bude ďalej.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Petra Lukovicsová a Boris Meluš: City v city

Kreslené interlingválne homonymá? To sú iba slová, ktoré vyzerajú rovnako, no v rozličných jazykoch si každé myslí to svoje. A sú kreslené. Stan po slovinsky znamená byt a baby poznáte z angličtiny ako bábo.
⠀⠀⠀⠀
Toto je jedna z knižočiek, kde sa vekové hranice stierajú. Ocení ju štvrtáčka, pretože porozumie vtipu. Ocení ju aj tínedžer, pretože uvidí aká COOL knižka môže byť. A ocení ju aj dospelák, pretože táto knižočka je jeden výborný nápad, navyše sa zmestí do kabelky alebo palubnej dosky alebo ešte aj na Vianoce do punčochy, keď neviete kam z konopí. Knižky s nápadom do každej rodiny!

Vydalo e.j.publishing v roku 2018. Mala by byť preto aj vo vašej knižnici. Hľadajte ju tiež v kníhkupectvách, prípadne na martinusáckom e-shope.


Tak ako, vybrali ste si?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Majte krásne dni, dobrodruhovia!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...