Dobrodružný spravodaj 03/2020

0 Komentárov
147 Zobrazení

Veru tak, prikráda sa voňavá jar do ulíc aj do lesov. Otvorte okná aj duše a pustite si domov svieže tituly, ktoré sme pre vás prečítali.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Domček či stromček

Kde býva psík alebo rybka? Kam si chodí pospať mačička či vtáčik? Všetko toto si môžete s najmenšími ukazovať v leporielku Domček či stromček. Na každej strane má dieťatko na výber z viacerých možností. Na záver si svoje odpovede pekne skontroluje. Má každé zvieratko ten správny domček?

Knižočka má príjemné pastelové farby. Ako bonus sú okraje obrázkov mierne vystúpené, takže prezeranie bude aj dotykovým zážitokom. Knižku si pokojne zoberte na čítanie pred poobedným spánkom, na koniec si so zvieratkami môžete zaželať pekné sny. (Odporúča Alžbeta.)

Kniha Domček či stromček vyšla vo vydavateľstve Stonožka v roku 2018. V knižniciach ju určite nájdete medzi horúcimi titulmi, ktoré sa dlho na poličke neohrievajú, prípadne hľadajte v súkromných zbierkach iných rodičov.

Deti vo veku 4 – 6 rokov

Annie M.G.Schmidt a Fiep Westendorp: Špinuška

Kamaráti, rodičia a iní rodinní príslušníci. Túto knihu vždy odporúčame tam kde dieťa knihy nebavia. A my veríme, že knihy občas nebavia. Pretože veľmi často je to tak, že knihy, ktoré si prajú rodičia, teda knihy s vysokým obsahom poučenia (ako si pratať izby, umývať zuby a nebiť sa so súrodencom) sú zúfalo nepríbehové a aj nuda do nich chodieva spať.

Avšak knihy z rúk ozajstného autora, ktoré majú premyslenú hlavnú postavu so všetkými nedokonalosťami, to je úplne iný príbeh. Tie sa čítajú samé. Och, nebojte sa, že decká sa po tejto nebudú chcieť umývať. Nie veru! Zato budú chcieť uvariť polievku a vyumývať celý dom, obe bez pomoci (oj oj). A najviac zo všetkého ju budú chcieť čítať dookola. Boli ste varovaní! (Odporúča Viki.)

Špinuška vyšla vo vydavateľstve Verbarium v roku 2014. Sadne každému prckovi od troch rokov až do šesť a potom znovu prváčikom. Ak ju nenájdete v knižnici (pretože je beznádejne vypožičaná), objednávajte hoci aj v kníhkupectve Martinus.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Aitziber Lopez: Vynálezkyne a ich vynálezy

Viete, čo majú spoločné signálna svetlica, antireflexné sklo, záchranný čln a stierače na autách? Všetky tieto praktické vecičky vymysleli ženy!

V tejto knihe sa o nich môžete dočítať. Aj o tom, ako sa žilo v minulosti, prečo to mali ženy ťažké a aké zložité často bolo dosiahnuť uznanie vo vede. Niektoré dokonca museli predstierať, že sú muži. Ale našťastie sa nevzdávali.
Slávu vynaliezavých techničiek a vedkýň môžete oceniť aj dnes, ak si s deťmi prečítate túto bohato ilustrovanú knihu. Hlavne však poslúži ako inšpirácia pre vašich malých školákov. Celou útlou knižkou sa totiž nesie jeden odkaz: fantázii sa medze nekladú, nech ťa neodradia neúspechy, skúšaj to ďalej a keď sa ti podarí splniť svoje sny, možno tým pomôžeš aj iným. Knihu odporúčame od siedmych rokov, ak svojmu prvákovi pomôžete s čítaním. Inak od 9. (Odporúča Alžbeta.)

Knižku vydalo vydavateľstvo Perfekt v roku 2019. Tak je možné, že ju objavíte už aj vo vašej miestnej knižnici. Ak nie, požiadajte panie knihovníčky o dokúpenie.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Mike Barfield: Prvky okolo nás

Že sa o chémii nedá napísať zábavná kniha? Ha! To ste isto nečítali práve túto. Svetom atómov vás prevedie detektív Sherlock Ohms (vyslovte si to nahlas. Vidíte?). Chystá sa preskúmať 118 podozrivých – všetky prvky periodickej tabuľky.

Dozviete sa ako sa volajú, ich vlastnosti aj kde ich najčastejšie môžete (ne)vidieť. Plus kopu zaujímavých faktov a pár jednoduchých pokusov pre decká od 9 rokov. Najlepšie sú však strany s Atómovým komiksom. Vtipné komiksové vsuvky aj bláznivé ilustrácie sú tým správnym korením pre akúkoľvek náučnú knihu. Skúste nenápadne podsunúť potomkovi, ktorému chémia príliš nevonia. Je dosť možné, že zmení názor. (Odporúča Alžbeta.)

Prvky okolo nás vydal Ikar v roku 2019, a tak v tejto chvíli by ste ju už mali vedieť nájsť vo vašich knižniciach. Neváhajte ju však v Martinuse doplniť do školských čítacích kútikov či triednych knižníc.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Neal Shusterman: Kosec

Kniha vás uvíta v budúcnosti bez hladu, chorôb a smrti. Na prvý pohľad krásna predstava toho, že ľudstvo zvíťazilo nad nepriazňou bežného života. Ľudia však istým spôsobom musia aj naďalej umierať. Nuž, a výber toho kto prežije a kto umrie majú na starosti kosci. Práve v tomto svete vyrastajú hlavné postavy, tínedžeri Citra a Rowan, ktorých si ako svojich učňov vybral kosec Faraday. Postupne sa vo svojom štúdiu zlepšujú a navzájom sa zbližujú. Avšak každú utópiu delí od dystópie iba jediná vec: ľudská nátura. Táto kniha vám to potvrdí do posledného detailu.

Varujeme: dej je písaný ozaj strhujúco, do záveru doletíte za dve noci. Útechou v cieľovej rovine bude iba myšlienka, že po krátkom reštarte vás čaká druhý a tretí diel. 

Kniha je najmä vďaka veku hlavných postáva vhodná približne od 14 rokov. Nikto sa však nebude smiať, ak vás kniha zaujala a vy ste dávno za štrnástkou. Nakoniec, téme umierania sa mládežníckej literatúre venuje aj dobre známa (a už sfilmovaná) séria Hry o život, ani tá sa nedá odložiť bez dočítania a aj tú oceníte ďaleko za štrnástimi narodeninami. (Odporúča Lea.)

Prvý diel Kosca vydal Slovart v roku 2018. Istotne ho nájdete v knižniciach a veľmi by sme mu dopriali diskusie na hodinách občianskej. V podobe elektronickej knihy ho môžete nájsť aj na na martinusáckom e-shope.


Tak ako, vybrali ste si?

Ak by ste chceli dostávať naše odporúčania, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Jarný vánok rýchlo prelistuje všetky dobré knihy!


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...