Dobrodružný spravodaj 01/2020

0 Komentárov
165 Zobrazení

Pozdravujeme vás z nového roka! Želáme vám len tie najlepšie príbehy – aby ste sa v nich s deťmi stratili a aby boli návraty čo najpríjemnejšie. Máme pre vás ďalší výber výborných a overených kníh na našom trhu. Ponúknite sa.

Naše janárové tipy

Deti vo veku 0 – 3 roky

Truhlička plná povolaní

Truhličkové knižočky sú radosť najväčšia. Jedna veľká škatuľa totiž v sebe skrýva viac malinkých knižočiek. No a tie sa dajú využiť na kadečo: prcovkia niekoľkomesační nimi trénujú úchop alebo k nim môžu štvornožkovať, neskôr ich stavajú do vežičiek, ešte neskôr sa začínajú učiť otáčať strany … a to sme si ešte ani nezačali pozerať obrázky!

V Truhličke plnej povolaní (dostupná v češtine aj slovenčine) nájdete 15 miniknižočiek z robustného kartónu. Každá z nich opisuje iné povolanie, a to iba pár slovami. Každé z nich je však konkrétne, a pre deti od 1-1.5 roka už aj známe. To znamená, že tento poklad s vami začne rásť už v čase, keď „čítanie“ ešte bude hudbou budúcnosti, a ostane s vami možno až do škôlky.

Truhličky vydal CPRESS ešte v roku 2012, a tak ich isto nájdete vo vašej miestnej knižnici. Zároveň si ale myslíme, že tento kúsok je naozaj dobré mať doma: bude žužlaný, stískaný a zbožňovaný. Našťastie je stále v distribúcii. Nájdete ho trebárs aj na Martinuse.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Mačky v akcii

Máte doma domáce zvieratko? Alebo naopak, deti po ňom túžia, vám však alergia nedovolí? Mačky v akcii by snáď mohli pomôcť. Dozviete sa o najznámejších mačkách z našich dejín, a verte, že je to veľmi zaujímavé čítanie. Každá dvojstránka vám ponúka príbeh jednej mačacej celebrity a k tomu skvelú ilustráciu. Text je jednoduchý, no zároveň nie bezduchý (ha!), budú ho vedieť sledovať aj predškoláci. Spolu ide o výborný materiál na večerné unavené čítania.

Zároveň to ale bude skvelá knižka v čase, keď sa deti budú rozbiehať v samostatnom čítaní. Každá jedna stránka vtipného a zaujímavého textu bude láskať ich čitateľské sebavedomie a povbzudzovať ich k náročnejším a dlhším čítaniam. Túto si jednoducho užijete.

Mačky v akcii vydalo vydavateľstvo Ella&Max v roku 2019, a v tejto chvíli by už knižka mala byť aj vo vašej knižnici. Ak sa vám zapáči, neváhajte jej poskytnúť domov, hoci z martinusáckeho e-shopu.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Dávid Marcin, Soňa Balážová: Zlatý zub

Komiks! Vezmite ho na milosť, rodičia a učitelia! Komiks je nie len cestou do duše začínajúceho čitateľa, ale je aj cestou do nečakaného čitateľského pôžitku. A to už ani nevravíme o procesoch, ktoré sa spúšťajú v rozličných mozgových centrách, keď hlava trošku číta, trošku pozerá – a z toho celého musí pre pochopenie vytvoriť jeden súvislý celok. Viete aká ťažká práca je čítať komiks? A viete akou láskou sa komiks vie stať?

Zlatý zub vychádzal na pokračovanie v časopise Slniečko. Teraz je k dispozícii v takejto knižnej podobne, a je skutočne skvelý. Jednoznačne odporúčame.

Vydalo ho Literárne informačné centrum v roku 2019, a ak ho vo vašej knižnici zatiaľ nemajú, rozhodne im odporučte zakúpiť aspoň tri kusy. Aktuálne na Martinuse tuto.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Gabriela Futová, Veronika Šikulová a kolektív: Kvapky na kameni

Príbehy na dobrú noc pre rebelky svojho času spôsobili na svete úplné šialenstvo. Kratučké, jednostranové príbehy vo formáte rozprávky o ženách, ktoré menili dejiny sa veľmi rýchlo stali súčasťou domácich knižníc. Monika Kompaníková spolu s Kamilou Musilovou ako editorky krátko potom prišli s nápadom vytvoriť našu domácu, česko-slovenskú, verziu Rebeliek. Nazvali ju Kvapkami na kameni, teda príbehmi tých, ktoré po sebe pomaly a trpezlivo nechávajú stopy. Presne ako kvapky na kameni.

A že je to skvelé čítanie. Editorky totiž na rozdiel od originálu oslovili viaceré súčasné (české a slovenské) autorky a každej hrdinke dali omnoho viac priestoru než iba pár odstavcov. Každý z príbehov teda má čas sa rozvinúť a upútať. Do projektu vstúpilo aj mnoho českých a slovenských ilustrátoriek, vďaka čomu Kvapky ponúkajú aj nesmiernu vizuálnu pestrosť.

Odporúčame do každej triednej knižnice a nad každú jednu tínedžerskú posteľ. A keď si decká knihu vychutnali, potom možno aj do diskusií na dejepis, občiansku výchovu či slovenčinu. Vydal Albatros v roku 2019. Naisto nájdete v každej jednej knižnici, pretože toto patrí medzi knižné počiny roka 2019.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Christian Demilly: Navždy

Sú knihy, ktoré vás zastavia, omráčia, zmenia. Toto je jedna z nich. Použije na to iba veľmi málo slov a prosté ilustrácie.

Čím viac rokov však pri čítaní tejto tenkej knižky máte, tým hlbšie vás zasiahne. Tínedžeri už budú mať svoju prvú perspektívu, a je možné, že trochu tínedžersky pri čítaní prekrútia očami. Je to tak ale v poriadku, patrí to k veku. Obrazy s nimi však ostanú a budú sa im vracať. A to stačí.

Urobte si dobre: uvarte si čaj či kávu a prelistujte týmto. A uvidíte.

Vydal 82 Book and Design Shop v roku 2019. Pýtajte si vo vašej knižnici, hľadajte v martinusoch, venujte vašej mame na narodeniny.


Tak čo to bude v januári?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Krásny štart do nového roka, dobrodruhovia!


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...