Dobrodružný spravodaj 01/2020

0 Komentárov
194 Zobrazení

Pozdravujeme vás z nového roka! Želáme vám len tie najlepšie príbehy – aby ste sa v nich s deťmi stratili a aby boli návraty čo najpríjemnejšie. Máme pre vás ďalší výber výborných a overených kníh na našom trhu. Ponúknite sa.

Naše janárové tipy

Deti vo veku 0 – 3 roky

Truhlička plná povolaní

Truhličkové knižočky sú radosť najväčšia. Jedna veľká škatuľa totiž v sebe skrýva viac malinkých knižočiek. No a tie sa dajú využiť na kadečo: prcovkia niekoľkomesační nimi trénujú úchop alebo k nim môžu štvornožkovať, neskôr ich stavajú do vežičiek, ešte neskôr sa začínajú učiť otáčať strany … a to sme si ešte ani nezačali pozerať obrázky!

V Truhličke plnej povolaní (dostupná v češtine aj slovenčine) nájdete 15 miniknižočiek z robustného kartónu. Každá z nich opisuje iné povolanie, a to iba pár slovami. Každé z nich je však konkrétne, a pre deti od 1-1.5 roka už aj známe. To znamená, že tento poklad s vami začne rásť už v čase, keď „čítanie“ ešte bude hudbou budúcnosti, a ostane s vami možno až do škôlky.

Truhličky vydal CPRESS ešte v roku 2012, a tak ich isto nájdete vo vašej miestnej knižnici. Zároveň si ale myslíme, že tento kúsok je naozaj dobré mať doma: bude žužlaný, stískaný a zbožňovaný. Našťastie je stále v distribúcii. Nájdete ho trebárs aj na Martinuse.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Mačky v akcii

Máte doma domáce zvieratko? Alebo naopak, deti po ňom túžia, vám však alergia nedovolí? Mačky v akcii by snáď mohli pomôcť. Dozviete sa o najznámejších mačkách z našich dejín, a verte, že je to veľmi zaujímavé čítanie. Každá dvojstránka vám ponúka príbeh jednej mačacej celebrity a k tomu skvelú ilustráciu. Text je jednoduchý, no zároveň nie bezduchý (ha!), budú ho vedieť sledovať aj predškoláci. Spolu ide o výborný materiál na večerné unavené čítania.

Zároveň to ale bude skvelá knižka v čase, keď sa deti budú rozbiehať v samostatnom čítaní. Každá jedna stránka vtipného a zaujímavého textu bude láskať ich čitateľské sebavedomie a povbzudzovať ich k náročnejším a dlhším čítaniam. Túto si jednoducho užijete.

Mačky v akcii vydalo vydavateľstvo Ella&Max v roku 2019, a v tejto chvíli by už knižka mala byť aj vo vašej knižnici. Ak sa vám zapáči, neváhajte jej poskytnúť domov, hoci z martinusáckeho e-shopu.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Dávid Marcin, Soňa Balážová: Zlatý zub

Komiks! Vezmite ho na milosť, rodičia a učitelia! Komiks je nie len cestou do duše začínajúceho čitateľa, ale je aj cestou do nečakaného čitateľského pôžitku. A to už ani nevravíme o procesoch, ktoré sa spúšťajú v rozličných mozgových centrách, keď hlava trošku číta, trošku pozerá – a z toho celého musí pre pochopenie vytvoriť jeden súvislý celok. Viete aká ťažká práca je čítať komiks? A viete akou láskou sa komiks vie stať?

Zlatý zub vychádzal na pokračovanie v časopise Slniečko. Teraz je k dispozícii v takejto knižnej podobne, a je skutočne skvelý. Jednoznačne odporúčame.

Vydalo ho Literárne informačné centrum v roku 2019, a ak ho vo vašej knižnici zatiaľ nemajú, rozhodne im odporučte zakúpiť aspoň tri kusy. Aktuálne na Martinuse tuto.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Gabriela Futová, Veronika Šikulová a kolektív: Kvapky na kameni

Príbehy na dobrú noc pre rebelky svojho času spôsobili na svete úplné šialenstvo. Kratučké, jednostranové príbehy vo formáte rozprávky o ženách, ktoré menili dejiny sa veľmi rýchlo stali súčasťou domácich knižníc. Monika Kompaníková spolu s Kamilou Musilovou ako editorky krátko potom prišli s nápadom vytvoriť našu domácu, česko-slovenskú, verziu Rebeliek. Nazvali ju Kvapkami na kameni, teda príbehmi tých, ktoré po sebe pomaly a trpezlivo nechávajú stopy. Presne ako kvapky na kameni.

A že je to skvelé čítanie. Editorky totiž na rozdiel od originálu oslovili viaceré súčasné (české a slovenské) autorky a každej hrdinke dali omnoho viac priestoru než iba pár odstavcov. Každý z príbehov teda má čas sa rozvinúť a upútať. Do projektu vstúpilo aj mnoho českých a slovenských ilustrátoriek, vďaka čomu Kvapky ponúkajú aj nesmiernu vizuálnu pestrosť.

Odporúčame do každej triednej knižnice a nad každú jednu tínedžerskú posteľ. A keď si decká knihu vychutnali, potom možno aj do diskusií na dejepis, občiansku výchovu či slovenčinu. Vydal Albatros v roku 2019. Naisto nájdete v každej jednej knižnici, pretože toto patrí medzi knižné počiny roka 2019.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Christian Demilly: Navždy

Sú knihy, ktoré vás zastavia, omráčia, zmenia. Toto je jedna z nich. Použije na to iba veľmi málo slov a prosté ilustrácie.

Čím viac rokov však pri čítaní tejto tenkej knižky máte, tým hlbšie vás zasiahne. Tínedžeri už budú mať svoju prvú perspektívu, a je možné, že trochu tínedžersky pri čítaní prekrútia očami. Je to tak ale v poriadku, patrí to k veku. Obrazy s nimi však ostanú a budú sa im vracať. A to stačí.

Urobte si dobre: uvarte si čaj či kávu a prelistujte týmto. A uvidíte.

Vydal 82 Book and Design Shop v roku 2019. Pýtajte si vo vašej knižnici, hľadajte v martinusoch, venujte vašej mame na narodeniny.


Tak čo to bude v januári?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Krásny štart do nového roka, dobrodruhovia!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...