Ako si poradiť s detskými emóciami?
Nebudeme si klamať, s emóciami je to občas riadna drina. Neraz sa na nás valia celkom znenazdajky ako obrovská morská vlna, po ktorej ostaneme akurát tak premoknutí do špiku kostí. Hnev ako sto hromov, smútok, čo nám káže schúliť sa do perín aj neutíchajúca radosť, pri ktorej dočiahneme až na mesiac. To všetko v rozličnej intenzite je súčasťou našej každodennej reality a aj nám veľkým niekedy robí problém všetky tieto emócie ukočírovať. Čo potom len také batoľa, ktoré nerozumie, čo sa mu v takýchto chvíľach deje a ešte zďaleka nepozná slová ako strach, prekvapenie alebo zúfalstvo? Ako sa má cítiť predškolák, čo má zrazu spávať sám v tmavej izbičke alebo sa mu narodí mladší súrodenec a za nohu ho ťahá žiarlivosť?
Už s najmenšími deťmi môžeme (a mali by sme) o pocitoch otvorene hovoriť, pomenúvať ich a hľadať cesty, ako si s nimi rozumieť a nedovoliť, aby nás tie najnáročnejšie celkom pohltili. Knihy sú na to fantastickými pomocníkmi a my budeme radi, ak si v našich najobľúbenejších nájdete svoju inšpiráciu. Výber je usporiadaný približne od batoľaťa po predškoláka, ale nebojte sa ich ani kombinovať či priebežne skúšať, kedy zapasujú. Alebo spokojne využiť aj oveľa, oveľa neskôr.
Agata Królak: Ako sa cítiš, medvedík?
preklad: Soňa Haluzová
82 Book and Design Shop, 2019
Nie každý drobec vie pomenovať svoje emócie. Niektoré sú v jeho živote dokonca veľmi čerstvé. Medvedík je tu však na to, aby to deťom celé zjednodušil. Namiesto veľkých múdrych slov o smútku, krivde, hanbe, tréme či nude pomenúva veci prirovnaním: „Cítim sa tak, ako keby…“ A to už vedia aj tí najmenší, aký je to pocit rozbiť bratovi hračku, vidieť prvý raz motýľa, spievať pred druhými ľuďmi alebo byť u tety, ktorá nemá žiadne hračky. Plusom knižky je šikovný formát, leporelové stránky a ilustrácie, ktoré trochu vyzerajú, akoby ich nakreslilo samo dieťa.
Katie Daynes: Čo sú to pocity?
Svojtka&Co., 2022
Okienka! Tie máme všetci radi. Pod týmito spolu s deťmi nájdete všetko dôležité o tom, čo vnútri cítime, keď sa nám deje niečo zlé alebo dobré. Zvieratká majú veľmi dobre ilustrovanú mimiku a dieťa z nich ľahko odčíta, či sú šťastné, smutné alebo nahnevané. Rovnako sa deti naučia aj to, že niektoré emócie si nevyberáme, ale dá sa s nimi pracovať tak, aby bolo lepšie nám aj ľuďom okolo nás. Ach, a to najdôležitejšie. Je zlé plakať? Samozrejme, že nie! To vám poradí pani žirafa už v samom úvode. Najlepšia lekcia do života.
Katarzyna Kozłowska: Miško a Brumko hovoria o pocitoch
preklad: Katarína Gruszczyk
Stonožka, 2021
Kto by nepoznal Miška a Brumka? Áno, to sú presne tí dvaja parťáci (chlapec a plyšový maco), ktorí už celú hromadu detí odprevadili do škôlky. Alebo niektorým zase pomohli pekne sa správať či naučiť sa poďakovať. V tejto časti Miško hovorí o pocitoch, ktoré zažíva v každodenných situáciách, a keďže rozpráva v prvej osobe, vaši malkáči sa s ním budú vedieť veľmi ľahko stotožniť. Veľmi sa nám páči, že kniha kopíruje dobre známe scény v škôlke, u doktora či na pieskovisku a nekomplikuje tak dieťaťu porozumenie niečoho, čo je už samo osebe dosť komplikované. Prekrásne ilustrácie – roztomilé, ale nepresladené – sú už príjemným štandardom tejto série. Skvelý výber do každej rodiny.
Amanda McCardie: Knižka o pocitoch
Enigma, 2018
Knižka o pocitoch nie je na našom trhu žiadnou novinkou, ak ste však o nej doteraz nepočuli, odporúčame zbystriť pozornosť. Rozprávanie plynule prechádza pocitmi, ktoré Samo a Katka (ale aj ich rodičia) každý deň zažívajú, vysvetľuje ich na dobre známych príkladoch a veľavravných ilustráciách a občas nabáda, ako ich vieme zvládnuť lepšie. Text sa číta veľmi ľahko a je výborne premostený, takže nepôsobí zbytočne učebnicovo. A na samom konci vám kniha pripomenie, že sú deti, ktoré budú chcieť o pocitoch rozprávať hneď, potom také, ktoré sa stotožnia skôr s postavami a hovoria o nich, ale nájde sa aj pár, ktoré o emóciách nebudú chcieť (väčšinou dočasne) hovoriť vôbec. Veľmi užitočná rada do života a vzťahov, ktoré si okolo seba budujeme.
Tina Oziewicz: Čo robia pocity?
preklad: Silvia Kaščáková
Stonožka, 2022
Aj pocity si žijú svoje vlastné životy. Je to taký paralelný vesmír plný pokojných momentov aj strašidelných búrok, veľkého nadšenia, rozhorčenia aj nehy a lásky. Čo robia pocity? od dvojice Tiny Oziewicz a Aleksandry Zajac je krásne metaforické dielo, ktoré si už ale vyžaduje minimálne hlavičku predškoláka. Kým obrázky hravo odčíta aj mladšie dieťa, text si pýta trochu porozumenia a možno aj dovysvetlenia zo strany rodiča. Pozor, to však nech vám nijako nezamieša karty, práve preto sa nám táto kniha páči. Toto krásne dielo vnímame ako skvelý popud k diskusii a čas navyše, ktorý s deťmi vzájomne tak veľmi potrebujeme. A veru aj najlepší spôsob, ako poštekliť dospelácku dušu, ktorá v návale každodennosti občas iba unavene spí.
Stéphanie Couturier, Maurèen Poignonec: Čo cítim keď… ? (Kniha aktivít)
Enigma, 2021
Nevieš opísať svoj pocit? Nakresli si ho! Alebo sa poď naučiť, ako dýchať, keď sa hneváš. Vieš, čo je to joga a ako pomáha? A možno ti pomôže parfém proti strachu, vieš si ho doma celkom jednoducho vyrobiť. Alebo sa ti bude hodiť kôš na negatívne emócie, ten by sme chceli asi všetci. Nádherný pracovný zošit, ktorý hravým spôsobom pomôže deťom pochopiť, čo vnútri prežívajú. Je celkom možné, že si jeden budete chcieť kúpiť aj pre seba. Okrem úloh a šikovných rád v ňom nájdete aj pexeso, nebo – peklo či koleso emócií, ktoré pomôže dieťaťu rozpoznať, ako sa akurát cíti. Dizajn a postava Simonky vychádzajú z knihy Čo cítim keď… ?