7 kníh, ktoré prilákajú deti k angličtine
Radi by ste čítali deťom knihy v angličtine, ale neviete, ako na to? Alebo im dokonca takto knihy čítate a strácate inšpiráciu? Dali sme pre vás dohromady sedem jednoduchých kníh v anglickom jazyku, ktoré zaujmú ilustráciami, príbehmi, ale aj formátom. Ak s jazykom deti nemajú skúsenosť, začnite tými najjednoduchšími – výber je zoradený podľa množstva a obtiažnosti textu. Ak dieťa jazyk nijako nezaujme, nenástojte na čítaní v cudzom jazyku, ale spokojne text prekladajte. Je celkom možné, že si dietko príbeh obľúbi v slovenčine a neskôr si ochotnejšie vypočuje pôvodnú verziu. A predovšetkým pamätajte na to, že čítanie je zábava. Odpustite si stres z výslovnosti, hrajte sa s hlasom a tešte sa zo spoločného času s dieťaťom. Nikto vás neznámkuje ani nevidí, iba dve nezbedné oči sa tešia na nové dobrodružstvá. A ak by ste potrebovali od niekoho odkukať, ako príbeh prečítať pútavo a zábavne, YouTube je najväčší kamarát!
Christopher Franceschelli: Countablock
Zábavná kniha o počítaní, ktorá vlastne nie je úplne o počítaní. S veselými farebnými ilustráciami a výrezmi sa dieťa hravou formou stretáva s číslicami, ale aj javmi a vecami okolo nás, ktoré sa nám menia pred očami. Čo vyrastie z jedného žaluďa? A čo zostane po dvoch snehuliakoch, keď príde jar? Je sedem farbičiek akurát dosť na nakreslenie dúhy? A čo sa vykľuje zo štyridsiatich vajíčok? Stránky sú z hrubšieho papiera, vhodné už pre tie najmenšie pršteky. Kniha je zároveň fantastickou pomôckou pre školáčikov, ktorým čísla pripadajú ako najväčšia nuda.
Chris Haughton: Shh! We Have a Plan
Modrá sestra dnes už aj na Slovensku známeho Strateného sovíčaťa od oceňovaného autora Chrisa Haughtona. Humorný príbeh o chytaní vtáčika je fantasticky logopedicky funkčný už pre deti od jedného roka, ale to vôbec neznamená, že sa na ňom nepobaví čitateľ akéhokoľvek veku. Áno, áno, vrátane dospelákov! Ak ste si doma obľúbili sovíča, toto bude bez pochýb váš ďalší favorit. Svojské ilustrácie obohatia vašu knižnicu a v závere príbehu na vás čaká klasická zábavná haughtonovská pointa. Knihu v leporelovom formáte s tvrdými stránkami zoženiete napríklad tu.
Marianne Dubuc: The Lion and the Bird
Dojímavý obrázkový príbeh o zranenom vtáčikovi a levovi, ktorý ho nájde vo svojej záhrade, už vyšiel aj v slovenskom jazyku pod názvom Lev a vtáčik. To je skvelá príležitosť vyskúšať si čítať knihu dvojjazyčne – slovenskú verziu si môžete napríklad požičať z knižnice. Textu je v knihe naozaj máličko, takže by nemal odradiť ani najväčších tvrdohlavcov. Kniha je preto skvelá aj na samostatné čítanie pre deti, ktoré už v škole mali stret s angličtinou. Pocit dočítanej knihy v cudzom jazyku bude pre ne obrovským potešením a motiváciou čítať ďalej. Veď si to len predstavte: „Mami, tati, ja som prečítal/a celú knihu v angličtine!“
Julia Donaldson: The Gruffalo
Vo Veľkej Británii či Írsku neexistuje dieťa, čo by nepoznalo Gruffala. Je to, povedzme, ako vyrastať s knihou Môj macík. Táto veršovaná legenda od dvojice Julie Donaldson a Axela Schefflera pripomína pradávne bájky o zvieratkách, ktoré nestrácali odvahu prekabátiť nepriateľa. Na malú myšku si v lese všetci brúsia zuby, ona ich však na oplátku vystraší vymysleným Gruffalom, ktorý však… naozaj existuje! A sama sa pred ním musí zachrániť. Gruffalo pôsobí ako ohromné strašidlo, ale v podstate je to len milý lesný chlapík, ktorého napokon možno aj poľutujete. Bravúrne zvládnuté knižné dielko, ktoré si dnes už viete pozrieť aj ako animovanú rozprávku.
Oliver Jeffers: The Incredible Book Eating Boy
Henry zbožňuje knihy. Ale nie tak ako vy alebo my zbožňujeme knihy, on ich zbožňuje… jesť! Stalo sa to celkom nečakane. Najprv ochutnal jedno slovo, potom zhltol celú vetu a stránku, až sa nakoniec v jeho brušku ocitla celá kniha. Čím viac kníh jedol, tým bol múdrejší a nijako nevedel prestať. No ako to už býva so všetkým, keď niečo preženieme, ani Henry takto nemohol pokračovať donekonečna. Netradičný príbeh o zvláštnom chlapcovi napísal a formou koláží spracoval Oliver Jeffers. Ak sa vám tento neuveriteľný príbeh zapáči, smelo siahajte aj po jeho ďalších tituloch. Špeciálnu edíciu The Incredible Book Eating Boy s ozajsky odhryznutým kúskom knihy nájdete napríklad tu.
David Litchfield: The Bear and the Piano
Kto by si neprial byť aspoň na chvíľu slávny, obdivovaný a vážený? Aké to je s tou slávou naozaj, si s deťmi môžete zažiť v knihe o medveďovi, ktorý sa vďaka svojmu náhodne objavenému talentu stane žiadaným klaviristom. Z lesa sa dostáva do vypredaných koncertných sál, nahráva albumy, získava ceny a rozdáva rozhovory do známych magazínov. Mesto plné svetiel a žiarivých neónov je všetko a ešte viac, čo si kedy dokázal predstaviť, ale v hĺbke duše sa mu cnie za priateľmi a domovom. Má sa ešte kam vrátiť? Čaká naňho vôbec niekto? Okrem klasického formátu tejto knihy sa dá nájsť aj verzia so zvukovými prvkami klavíra, ktoré zaručene nadchnú všetky deti.
Gemma Koomen: Flock
Viete, kto sú stromáčikovia (tree keepers)? Sú to celkom malilinkí ľudkovia s hlavičkami ako lieskové oriešky. Žijú vo veľkom strome na kraji lesa, pilne pracujú a pomáhajú si, ale sa aj veľa zabávajú. Radi trávia čas spolu, presne tak ako my ľudia. Až na Sylviu. Sylvia je najradšej sama na svojom tajnom mieste. Až kým to miesto zrazu ktosi neobjaví! Tak trochu strapatý vtáčik, ktorý na svojich krídlach ukáže Sylvii svet z novej perspektívy. Sylvia zažije nečakané dobrodržstvá, stretne nových priateľov a keď sa vráti domov, odváži sa pridať k ostatným stromáčikom. Tento nežný príbeh deťom pripomenie, že je v poriadku mať rád samotu a rovnako v poriadku je nabrať kus odvahy a začleniť sa do kolektívu. Lebo to môže byť preveľká zábava!