6 detských kníh pre fanúšikov seriálu Wednesday

0 Komentárov
91 Zobrazení

Hoci je už január, Halloween, zdá sa, ešte neskončil. Vďaka Wednesday, seriálovému hitu minulej jesene, je duchárska atmosféra stále populárna. Videá inšpirované estetikou rodiny Addamsovcov možno aj na vás vyskakujú na všetkých tiktokoch, reelsoch a shortsoch. Ak temnému humoru a charizmaticky nevrlej hrdinke prepadli aj vaše decká, máme pre ne 6 knižných tipov s podobnými témami. Stačí len vytiahnuť svoje najčiernejšie oblečenie, tmavý lak na nechty a môžete spolu vyraziť do obľúbeného kníhkupectva či knižnice. Prajeme príjemný zážitok zo strašidelného čítania.

Barbara Cantini: Mortina
preklad: Ľubica Svárovská
Egmont, 2018

Séria útlych knižočiek o nemŕtvom dievčatku, ktoré si hľadá priateľov za múrmi svojho starého domu je síce určená deťom od 8 rokov, ale kľudne pobaví aj oveľa starších čitateľov.
Vďaka roztomilo desivým ilustráciam a jemne čiernemu humoru si ňou radi zalistujú. Štýl talianskej autorky Barbary Cantini totiž pripomína detskú verziu sveta Tima Burtona.
Jack Meggitt-Phillips: Beštia a Bethany
preklad: Oľga Kralovičová
Stonožka, 2022

Ebenezer Tweezer vyzerá na svojich 511 rokov veľmi mlado. Akoby aj nie, keď v podkroví svojho domu skrýva beštiu. Tá mu výmenou za rôzne pochúťky dáva všetko, po čom Ebenezer túži. Aj mladosť a krásu.
O Bethany, ktorá žije v detskom domove sa nedá hovoriť inak, než o drzom a zlomyseľnom dievčisku. Zdá sa, že nič ju neteší viac, než trápiť iných. Povrchný Ebenezer, bezočivá Bethany a desivá beštia sú vskutku nevšední hrdinovia detskej knihy. O to zaujímavejšie je sledovať, ako sa z Ebenezera aj Bethany stávajú priatelia a možno (skutočne len máličko) aj dobrí ľudia. Spojí ich totiž túžba poraziť skutočné zlo príbehu – krvilačnú beštiu.
Odporúčame všetkým čitateľom od 8 rokov, ktorí sú ochotní trochu sa báť a majú radi svižný príbeh a netradičných hrdinov. Presne takých, akým je aj Wednesday Addamsová.

Robert Beatty: Serafína a čierny plášť
preklad: Katarína Slivková
CooBoo, 2016

Napínavý triler pre čitateľov od 10 rokov sa odohráva na konci 19. storočia v skutočnom americkom sídle Biltmore. Dej je úzko prepojený s týmto miestom, kde sa zrazu deje niečo temné. Tu žije aj Serafína, dcéra jedného z technikov starajúcich sa o veľkolepý dom. Samotná jej existencia je tajomstvom. Ocko ju totiž schováva pred celým svetom. Serafína je však zvedavá a odvážna hrdinka, ktorú láka dobrodružstvo aj svet vonku. Postupne odhaľuje, že divokosť v jej srdci nie len rozmar, ale volanie jej rodinnej minulosti.
Pre šikovných čitateľov sériu odporúčame najmä kvôli tajomnej atmosfére aj hrdinke, ktorá sa líši od ostatných túžbou po živote podľa svojich predstáv.

Noelle Stevenson: Nimona
preklad: Ivana Cingelová
CooBoo, 2019

Čo by sa stalo, ak by slečna Addamsová mala nadprirodzené schopnosti? Určite záporáčka, ktorá by nemala ďaleko od Nimony. Komiksová hrdinka je parádny mix spontánnej Enid a temnej Wednesday. Dokáže sa premeniť na akúkoľvek bytosť. Je zábavná, drzá a na nič sa nehrá. Veď prečo by aj mala? Je predsa parťáčkou najobávanejšieho zloducha.
V lete tohto roku sa môžete dokonca tešiť na filmové spracovanie. Animák uvidíte na Netflixe, tak ako seriál Wednesday.
Práve kvôli prístupnému komiksovému formátu odporúčame toto akčné a dobrodružné fantasy aj nerozčítaným deckám od 11 rokov.

Victoria Schwab: Mesto duchov
preklad: Oľga Kralovičová
Slovart, 2021

Cassidy nie je ako ostatné decká na strednej škole. Jej rodičia sú televízne hviezdy duchárskej reality show, ale asi by ich prekvapilo, že ich dcéra má s paranormálnymi javmi vlastnú skúsenosť. Každodennú. Našťastie nič netušia, a tak cestujú z jedného duchmi zamoreného miesta na druhé. Cassidy sa ocitá v centre Edinburghu aj veľmi zvláštnych udalostí. Jej najlepší priateľ Jacob jej pomáha, ako môže. Spolu sa snažia nájsť tú správnu cestu medzi realitou a svetom za Oponou.
Mesto duchov je prvá časť trilógie populárnej autorky, ktorá stojí za prečítanie. Mierne hororovú atmosféru aj nečakané zvraty si užijú čitatelia od 11 rokov.

Tim Burton: O Slávkovom neslávnom konci a ďalšie burtonovky
preklad: Vlado Janeček
Zelený kocúr, 2015

V našich odporúčaniach musíme určite spomenúť aj zbierku básní režiséra Tima Burtona. On totiž stojí za populárnym seriálom.
Dvojjazyčná kniha vyšla pár rokov dozadu, ale snáď ju ešte nájdete v dobrých knižniciach. Hoci je kniha plná autorských ilustrácií, nie sú to detské básničky. To vám bude jasné už pri prvom prelistovaní.
Poteší mladých fanúšikov Wednesday od 13 rokov. Tí sa napokon môžu pustiť do objavovania Burtonovej filmografie. My odporúčame začať s hororovou komédiou Beetlejuice.


Diverzita a inklúzia v detských knihách

Príbehy nám môžu veľmi dobre slúžiť ako zrkadlá, okná a...

Knihoradci odporúčajú: Vianočné knihy, ktoré chcete doma

Na pultoch kníhkupectiev sa opäť obajvilo množstvo vianočných noviniek. Ak...