12 kníh o Vianociach pre všetkých

0 Komentárov
117 Zobrazení

Tešili ste sa aj vy tento rok na Vianoce? Bohužial sa nám zdá, že aj 2021 končí tak trochu chaoticky a v strese. My sme sa preto rozhodli dávkovať si atmoféru od začiatku adventu. Ako si najlepšie oddýchnuť od predvianočného zhonu? Predsa s dobrou knihou v ruke. Najlepšie pekne večer, pod teplou dečkou s krásnym zimným príbehom. Takto sa doma snažíme každý deň si pripomenúť čaro Vianoc a sviatkov.
Vybrali sme pre vás knihy, ktoré sú na takéto pohodové naladenie ako stvorené.

Katarína Buffová, Peter Buffa: Chlapček a vianočná šiška
Fortuna Libri, 2021

Milá rozprávkovo ladená kniha od slovenských autorov – manželov, ktorí príbeh napísali a nakreslili pre svojho vlastnéhe synčeka. Malý chlapec sa zatúla v zasneženom lese. Nájde prekrásnu šišku, ktorú nakoniec zavesí na rozžiarený stromček na nádvorí zámku. Ten je dokonca inšpirovaný skutočným Pálffyovský kaštieľom v Malackách.

Ingela P. Arrhenius, Jonathan Emmett: Vánoční městečko
Axióma, 2021

Trochu kniha, trochu hračka a trochu adventný kalendár. Leporelo sa dá rozložiť do dlhej ulice. Okrem prekrásnych ilustrácií v ňom nájdete aj odklápacie okienka a pod nimi mnoho inšpirácií na príjemné spoločné chvíle. Pri kratučkých textoch ani nebude vadiť, že sú česky. 

Dawn Casey: Zimné rozprávky
Ikar, 2021

Nádherná zbierka rozprávok, povestí a bájok z celého sveta. Spája ich zimná tématika a celostranové ilustrácie. Výborné na večerné čítanie s mapou v rukách. Aby ste si hneď vedeli pohľadať, z ktorej krajiny príbeh pochádza.

Dr. Seuss: Ako Grinč ukradol Vianoce
Verbárium, 2020

Klasik americkej literatúry pre deti sa už objavil aj v slovenskom preklade. A to priamo od majstra Ľubomíra Feldeka. Škodoradostný Grinč sa vo veršovanom príbehu presvedčí, že Vianoce nie sú darčeky a kopa jedla. Dôležité ostáva to, že sme radi spolu. 

Astrid LindgrenPippi a veselá rozlúčka s Vianocami
Slovart, 2021

Aj slávna Pippi vás pozve na vianočnú oslavu. A ako to už vo vile Vilôčke býva, nebude to nič obyčajné. Koná sa totiž na konci zimných prázdnin. V krátkej knižke nájdete príbeh o rozlúčkovej oslave, nebude núdza o pozvaných aj nepozvaných hostí a hlavne o dobrú zábavu.

Maggie O’Farrell: Kam chodia snehoví anjeli
Tatran, 2021

Viete, že keď po prvýkrát urobíte snehového anjela, stane sa z neho váš ochranca? Sylvie to zistí, keď omylom zazrie toho svojho. Aká je jeho práca sa spolu s hrdinkou dozviete v tejto krásne ilustrovanej obrázkovej knižke. Veríme, že potom si tiež budete chcieť jedného snehového anjela urobiť. Tak ako celá Sylviina rodina.

J.K. Rowling: Vianočné prasiatko
Ikar, 2021

Výborný vianočný príbeh z pera slávnej autorky. Popri napínavom dobrodružstve a záchrane strateného plyšového miláčika sa dozviete o tom, čo znamená priateľstvo. Mladšie deti zaujme napínavé pátranie. Staršie zase poteší potvrdenie, že milujúca rodina je dôležitá, nech je jej forma akákoľvek.

Dohviezdny večer
Literárne informačné centrum, 2021

Dvadsaťpäť príbehov o vianociach od slovenských autorov a autoriek nájdete v tejto zbierke. Každý autor sa s témou pohral vlastným spôsobom. Ktoré z rozprávaní bude vaše obľúbené?
Kniha vychádza vo vynikajúcej úprave s nádhernými ilustráciami.

Linda Wolfsgruber: Červený balík
Verbarium, 2021

Červený balík sa nesmie otvoriť. Môžete ho len darovať niekomu, komu by práve teraz zlepšil náladu, pomohol alebo ako poďakovanie. Obrázková kniha vám ľahko dokáže, že radosť a láska nechodí po horách, ale po ľuďoch.

Maja Lunde: Snehová sestra
Tatran, 2019

Kniha Snehová sestra rozpráva dojemný príbeh o ťažkej téme straty v rodine. Znova žiť obyčajný život a mať opäť radosť z Vianoc a priateľstva je ťažké, ale dôležité. Citlivé rozprávanie, ktoré precházda z reality do fantázie a nádherné ilustrácie robia z knihy ozaj výnimočné dielo. 

Charles Dickens: Vianočná koleda
Verbarium, 2015

Je niečo vianočnejšie než tento klasický príbeh o tých pravých hodnotách? Môžete si ho dať s celou rodinou ako čítanie na sviatky. Presvedčíte sa, že niektoré myšlienky a témy skutočne nestarnú.

Zuzka Šulajová: Magický advent
Tatran, 2019

Náš zoznam by nebol kompletný bez tejto slovenskej knihy. Príbeh Sofie sa odohráva počas adventu na zapadnutých lazoch. Aj ona zistí, že sviatky sú najmä o rodine a priateľoch, že v malých dedinách žijú ľudia s veľkými srdciami. Spolu s ňou môžete objavovať pokoj prírody a čaro slovenských zvykov a tradícií. 


7 kníh, ktoré prilákajú deti k angličtine

Radi by ste čítali deťom knihy v angličtine a chýba...

Webinár: Ako s deťmi hovoriť o vojne

Posledné týždne sú pre mnohých z nás náročné. Ako sa...