Knihy na privítanie jari

0 Komentárov
601 Zobrazení

Ako inak osláviť jar v Krajine čitateľov, než výberom voňavých kníh. Máme pre vás pár tipov pre čítanie s malými aj veľkými deťmi, knihy s príbehmi aj na pozeranie. A vybrali sme aj knihy, pri ktorých budete mať neodolateľné nutkanie vyjsť si na prechádzku alebo zaboriť ruky od voňavej hliny. Tu je náš jarný výber.

Gerda Muller: Jar

Gerda Muller je obľúbená holandská ilustrátorka a autorka mnohých detských kníh. Jej najznámejšie je práve štvorica sezónnych leporel Jar, Leto, Jeseň a Zima. Ako prvá v slovenskom preklade vychádza Jar.
Na obrázkoch s nádhernými realistickými detailami rastlín a zvierat môžete sledovať prebúdzajúcu sa prírodu. Takmer romantické scénky zo života na vidieku si užijete s deťmi od 2 do 5 rokov.

Obrázkové leporelo vám doma môže robiť radosť vďaka Stonožke od marca 2021.

Rotraut Susanne Berner: Potulky jarou

Žiadne správna kolekcia by sa neobišla bez fantastickej hľadacej knižky. Práve tie výborne rozvíjajú slovnú zásobu a hlavne si ich často dokážu samé „čítať“ aj najmenšie deti. Bývajú zdrojom zábavy na dlhé a dlhé chvíle (a to sa počíta!). Nie je nad čím rozmýšľať, rovno sme siahli po oceňovanej a deťmi milovanej sérii Potulky… nemeckej ilustrátorky Rotraut Susanne Bernerovej.
Potulky jarou prinášajú malým čitateľom množstvo mikro-príbehov zo života v meste aj na vidieku. A to všetko bez jediného slova! Kniha je zaplnená životom postavičiek, ktorých konanie môžete sledovať nielen zo strany na stranu, ale aj z jednej knihy do druhej. Trúfame si povedať, že Potulky sú knihou pre každého. Každý si v nej nájde svoju obľúbenú scénku či postavu. Odporúčame pre deti od 2 do 6 rokov.

Ročnými obodiami sa môžete túlať vďaka vydavateľstvu Zelený kocúr. Sériu vydáva od roku 2014 a stále ju majú radi ďalšie deti.

Zuzana Mitošinková, Susie Hammer: V záhrade

Kniha o záhrade pre najmenších je jedným z klenotov z vydavateľstva Egreš. Autorka Zuzka Mitošinková, ilustrátorka Susie Hammer a grafik Michal Tornyai sa v nej pohrali s ovocím a zeleninou, ktorú ľahko nájdete v slovenských záhradkách a aj na tanieroch. Žiarivé a hravé ilustrácie sú to pravé pre deti od 2 do 4 rokov.
Pre milovníkov slow-fashion a udržateľnej módy odporúčame pozrieť aj kolekciu detského a dámskeho oblečenia, ktorú značka mile vymyslela špeciálne k tejto knižke.

Krásne knihy z Egrešu patria medzi to najlepšie, čo u nás pre deti vyšlo. Táto záhradková vyšla v roku 2019.

Petra Bartíková, Katarína Macurová: Medvedík v záhrade

Kniha Medvedík v záhrade je jendou z vydarenej série interaktívnych kníh ilustrátorky Katky Macurovej a autorky Petry Bartíkovej.
Dozviete sa v nej, čo všetko medvedík so zajačikom počas roka vo svojej záhradke pestujú.
Milý príbeh a posuvné okienka zaujmú deti okolo 3 až 5 rokov. Ak máte doma deti práve v tomto veku, určite sa poobzerajte aj po iných obrázkových knižkách Kataríny Macurovej. Máme ich veľmi radi.

S popleteným medvedíkom sa môžete stretnúť aj v ďalších knihách autorky. Táto vyšla v Albatrose v roku 2019.

Andrea Erne: V záhrade

Potrebujete praktického sprievodcu životom v záhrade? Táto malá encyklopedická kniha by vám mohla pomôcť. Množstvo informácií o tom, čo všetko v záhradách nájdete, ako rastú stromy, ako rastlinám pomáha hmyz a drobné živočíchy, aké práce v záhrade robíme aj ako si spríjemniť pobyt v nej hrami či maškrtením na ovocí a zelenine.
Krátke a výstižné texty, veľa ilustrácií aj otváracie okienka z knihy robia perfektnú náučnú jarnú knižku pre predškolákov aj prvákov.

Sériu Vieš už prečo? máme vďaka vydavateľstvu Vnímavé deti. Tento konkrétny kúsok sa predáva už od roku 2011.

Frances Hodgson Burnett, Inga Moore: Tajná záhrada

Tajnú záhradu sme vám už odporúčali niekoľkokrát. Dnes už klasické dielo anglickej literatúry vyšlo v tomto luxusnom vydaní. Okrem pútavého príbehu si užijete najmä nádherné ilustrácie. Obrázky Ingy Moorovej výborne vystihujú premenu yorkshirskej prírody počas roka. Na začiatku príbehu je Mary, tvrdohlavá a chladná dievčina, ktorá sa zhodou smutných okolností presťahovala do obrovského sídla svojho chorého bratranca Colina. Stretáva sa s priateľským a priamym Dickonom, ktorý jej pomôže spoznať prírodu v okolí. Tak ako jarná príroda, aj duše malých hrdinov sa postupne otvárajú a rozkvitajú. Na záver sa už trojica kamarátov spoločne stará o krásu ich vlastnej tajnej záhrady.
Dobrodružný príbeh na spoločné čítanie s deťmi od 7 rokov, alebo pre trochu starších šikovných čitateľov na samostatné čítanie.

Tajnú záhradu vo skvelom preklade si môžete prečítať vďaka vydavateľstvu Stonožka, ktoré knihu v roku 2019 vydalo.

Maja Lunde, Lisa Aisato: Strážkyňa slnka

Pre starších čitateľov sme vybrali novinku Strážkyňa slnka. Je to tajuplný príbeh, ktorý môže byť tak trochu aj detektívka. Dievčatko Lily žije v dedine, ktorú trápi nepreniknuteľná hmla a nekončiaci dážď. Lily sa rozhodne vypátrať, kto slnko uväznil a vyslobodiť ho.
Fantazijný príbeh dopĺňajú podmanivé ilustrácie. Nórska autorka Maja Lunde aj ilustrátokra Lisa Aisato vytvorili veľmi emotívne dielo o hlbokých ľudských citoch, odvahe, šťastí ale aj bolesti, strachu a sklamaní. Túto fantazijnú knihu o čarovnom svete, ktorý tak trochu pripomína ten náš, odporúčame deťom aj dospelým.

Detské knihy dvojice nórskych autoriek vydáva postupne vydavateľstvo Tatran. Dojemná Snehová sestra vyšla v roku 2019, Strážkyňa slnka je čerstvá novinka roku 2021.

Zora Mintalová Zubercová, František Hříbal: Zdravia, šťastia vinšujeme

Zdravia, šťastia vinšujeme je určený všetkým, čo si chcú pripomenúť slovenské ľudové tradície a zvyky. Nájdete v nej všetky sviatky, ktoré slávili naši predkovia aj vedomosti, ktoré sa vďaka pranostikám tradovali z generácie na generáciu. Niektoré tradície dodržiavame v určitej forme dodnes, niektoré sa prirodzene vytratili. Oživiť si ich môžete spolu s deťmi vďaka tejto knihe.

Zbierku špeciálne pre deti okolo 10 rokov vydala etnologička Zora Mintalová Zubercová vo vydavateľstve Slovart v roku 2019.

Philippe Godard, Marie-Christine Jacquet, Isabelle Simler: Môj zošit pozorovaní a aktivít: Záhradka

Pre všetkých, ktorí sa neboja práce na vlastnom záhone sme vybrali tento zošit so záhradkárskymi návodmi, radami aj aktivitami. Nájdete tam jednoduchý postup ako si vytvoriť vlastnú malú záhradku na vidieku aj v meste. Ako zasadiť semienka a ako sa o rastlinky starať, aby z nich vyrástli chutné plody. Súčasťou sú aj strany na vystrihovanie a plánovanie záhrady.
Perfektný pre malých školákov od 7 rokov.

Praktické zošity v duchu montessori pedagogiky nájdete v ponuke vydavateľstva Svojtka. Tento je z roku 2020.

Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi, Élisa Géhin: Velká kniha zahradničení pro děti

Na záver tu máme kompletného sprievodcu prácami v záhrade so štýlovými ilustráciami. Kniha je rozdelená podľa ročných období. Naučí vás, kedy sadiť cibuľoviny a kedy siať mrkvu, aké nástroje v záhrade používať a ako ich udržiavať. Ako ničiť škodcov ekologicky a zodpovedne, ako prilákať priateľský hmyz a vtáčiky. Ako si podrobne rozvrhnúť záhony podľa ročného obdobia a praktický kalendár. Všetko je veľmi dobre vysvetlené a názorne nakreslené. Dokonca aj pár receptov či návodov, ako si poradiť s bylinkovou úrodou v knihe nájdete.
Priznávame, toto je naša najmilejšia detská záhradnícka príručka. Jediným nedostatkom je, že je to český preklad z francúzskeho originálu. Budeme vám ju teda odporúčať dovtedy, kým neobjavíme rovnako dobrú knihu po slovensky.

Česky túto skvelú vec vydalo vydavateľstvo Práh v roku 2018.


Múdre hranie - knihy patria deťom do rúk

Pulty kníhkupectiev sa každý mesiac plnia novými knihami pre najmenšie...

Mapa knižných pokladov

Prekrásna vec sa nám podarila! Pre deti! A na stenu!...