A ak áno, sú tie knihy nové, svieže, príťažlivé? Nuž, nie je to vždy tak. Často tomu ani neprikladáme význam. Hlavne, že si to dielo dobre rozoberieme na hodine, poviete si možno. A čítanie na pár minúť predsa nemôže byť poriadne čítanie. A ak už knižnice, tak školské, aby sa nám knižky nestrácali.
To všetko je pravda – ale iba sčasti. Dnes už totiž vieme, že ak deti nerastú obklopené knihami, láska k čítaniu sa rodí ťažko (nuž ale naozaj). Tiež vieme, že tie knihy nemôžu byť akékoľvek a že školské knižnice nie sú všemocné. A to si žiada riadnu dávku nápadu a motivácie (a samozrejme peňazí).
Čo vtedy vieme pre decká urobiť a ako vyčarovať kútiky a hniezda? A aké knihy do nich? A sú naisto potrebné?
O úplne iných priestoroch, o tom ako školu otvárať aj v lete a ako aj menej zdatné deti naskočia na čítanie hovoril Michal Rybár, absolvent programu Teach for Slovakia, ktorý pôsobil na ZŠ Seňa. Miriam Šebová z Katedry regionálnych vied a manažmentu EkF TUKE predstavila horúce zahraničné výskumy, týkajúce sa práve obohateného prostredia. Diskusiu znovu viedla Viki Marcinová z Krajiny čitateľov. Pozrite si záznam nášho webinára a načerpajte nové nápady.
Záznam webinára
Webinár je súčasťou programu Ako pomôcť deťom čítať viac, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Kam môžete ešte nazrieť
Hostia spomínali publikáciu Ako pomôcť deťom, aby rady čítali, ktorú si viete stiahnuť TU.