Webinár: Trieda, v ktorej sa číta pre radosť

0 Komentárov
106 Zobrazení

Naučiť sa čítať je jednoducho ťažká práca. To vám povie takmer každé dieťa. A naučiť dieťa čítať je rovnako ťažké. Avšak zo všetkého najťažšie je naučiť deti mať rád ČÍTANIE samotné.

Častokrát na to čítanie ideme cez konkrétne tituly, cez ciele, cez požiadavky osnov. “Ak si prečítaš túto, uvidíš aké úžasné čítanie je. A aby som si bola istá, že si si ju prečítal, skontrolujem ti to v čitateľskom denníku.
”No pri vytváraní budúcich čitateľov je omnoho dôležitejšie prostredie, v ktorom čitateľ vyrastá. Našim deťom totiž pred očami neustále ubúdajú dospelé čitateľské vzory. Okrem toho ich domáce detské poličky nie sú zďaleka také plné kníh, ako by sme si mysleli. Ak k tomu pridáme fakt, že detské čitateľské sebavedomie sa pestuje len pomaly (a nie cez jeden odporúčaný titul pre celú triedu), a že čitateľský vek Patrika zo 4.C môže byť o dva roky vyšší než čitateľský vek Zuzky z tej istej triedy, zistíme, že obľúbiť si čítanie je čosi omnoho komplexnejšie. A och, dlhodobejšie.

Toto všetko však nie je misia pani učiteľky čítania či slovenčiny. V skutočnosti je to misia každého jedného dospelého: či je to učiteľ (aj fyziky), rodič alebo kníhovník.

V diskusii o pestovaní prostredia priateľského voči čítaniu, sa stretli propagátorka čítania Viki Marcinová a Stanka Opatová, finalistka súťaže Učiteľ Slovenska 2019 a absolventka Komenského Inštitútu.

Záznam webinára

Webinár je súčasťou programu Ako pomôcť deťom čítať viac, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Tento diel je pripravený v spolupráci s Komenského inštitútom.

Odporúčané čítanie pre deti na ZŠ

V každom zozname nižšie nájdete knihy, ktoré sa nám opakovane potvrdzujú ako knihy, ktoré deti a mládežníkov ozaj zaujmú. Už len pripomíname, že už piaty rok spolupracujeme s Knižnicou pre mládež mesta Košice na ich každoročnom výbere najlepších detských kníh Vianočná knižka sa otvára. 

  • zoznam odporúčaných kníh pre projekt Naša trieda číta, ktorý spomínala Stanka (ak by ste oň mali záujem, neváhajte sa zapísať do formulára na uvedenej stránke. Čoskoro sa ozveme.)
  • zoznam odporúčaných kníh pre projekt Čítame radi. 

Dôležité: Čo sa týka projektu Čítame radi (tj. na aktuálneho projektu MŠ SR pre školské knižnice), rozhodli sme sa po otázkach od niekoľkých z vás na podstránku vložiť už hotové balíčky kníh pre každý čitateľský vek aj so zľavou. Takto vám možno výber ešte viac uľahčíme. Toto sa však udeje až v priebehu budúceho týždňa. Ak ste si pri registrácii na webinár zaklikli, že chcete vedieť aj o iných našich aktivitách, dostanete od nás o tomto doplnení aj krátky informačný email. 


Webinár: Ako navnadiť deti, aby neprestávali čítať ani v lete.

Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do...

Prečo chce dieťa čítať tú istú knihu opakovane?

Vedeli ste, že opakované čítanie tej istej knihy má veľké...