Dobrodružný spravodaj 11/2020
V časoch koronových, kedy sme občas viac doma ako vonku, sa veru hodí zásobiť sa fajnovou knižkou. A že dobre padne zabaviť knižkou aj generáciu našich mrňúsov, o tom my, rodičia, tiež vieme svoje. A tak sme tu! Pre nás, pre vás, pre malé zvedavé oči, uši a ruky. Aj tento mesiac novembrový, už zase o trochu viac chladný, dušičkový, jablkovo-škoricový, kakaukový a všelijaký iný ponúkame päť knižných tipov pre vaše deti a – nebudeme si klamať – vlastne i pre vás.
- Deti vo veku 0 – 3 roky
- Deti vo veku 3 – 6 rokov
- Deti vo veku 7 – 10 rokov
- Deti vo veku 11 – 13 rokov
- Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov
Deti vo veku 0 – 3 roky
Jane Clarke: Leon Neón
Poznáte to? Ten pocit inakosti, samoty, hľadanie si svojho miesta… Občas to doľahne na každého z nás a to ani nemusíme kričať ako neón. Leon ale také šťastie nemá a naozaj je krikľavý ako najoranžovejšia oranžová. Tak veľmi by chcel zapadnúť, ale svojou farbou vytŕča všade a za každých okolností.
Vďaka farebnej palete knihy a výraznej neónovej farbe hlavného hrdinu Leona Neóna je kniha pre malé deti doslova magnetom. Žiarivé sfarbenie Leona pracuje vo skvelom kontraste s pozadím, aby zaujalo oko najmenšieho čitateľa a posilnilo jeho „farebné obdobie“. Na stránkach postupne sledujeme putovanie Leona Neóna, ktorý je celkom iný ako ostatné chameleóny. Tak rád by splynul s prostredím, ale nedarí sa mu meniť farbu a spôsobuje mu to samé nepríjemnosti. Kamkoľvek ide, vytŕča, dokonca ani v noci nezhasne a budí tým ostatných! V texte sú pomenované emócie, ktoré prežíva a príbeh tiež obsahuje interaktívne prvky, ktorými deti nabáda k pomoci Leonovi a reakciám na pocity a situácie, v ktorých sa nachádza. Zároveň otvára tému tolerancie inakosti do vyššieho veku. (odporúča Ľudka)
Túto veľmi nevšednú knihu vydalo E.J.Publishing v roku 2019 a určite ju nájdete svietiť v každej knižnici.
Deti vo veku 3 – 6 rokov
Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky
Ryba Biba je späť! Ryba Biba je späť v obnovenom vydaní tejto absolútne nezohnateľnej (teraz už) slovenskej klasiky pre deti. Stala sa Najkrajšou detskou knihou jari 2013 a v tom istom roku získala Cenu za ilustrácie v súťaži o Najkrajšie knihy Slovenska. Dostalo sa jej aj prémie Literárneho fondu.
Toto všetko bude drobnosť s porovnaním s tým, ako budú vaše deti rybu Bibu milovať. Hlbokomorské rozprávky sú príbehmi niekoľkých morských živočíchov, ktoré medzi sebou vytvárajú spoločenstvá, pomáhajú si alebo sa bránia. Jednoducho, žijú ako my, ľudia. (odporúča Viki)
Hlbokomorské rozprávky sa v našich knižniciach a kníhkupectvách vynorili opäť v roku 2020 vďaka Monike Kompaníkovej .
Deti vo veku 7 – 10 rokov
Jorn Lier Horst: Operácia Búrkové mračno
Jorn Horst prináša deťom úžasnú detektívku, v ktorej sa len tak ľahko nikto nestratí. Jedine ak iní detektívi, ktorí nie sú ani zďaleka takí dobrí ako hlavní hrdinovia Tiril a Oliver a ich pes Osmo s kvalitným čuchom. Tí dokážu vyriešiť ozajstné záhady! A to aj tie, pri ktorých ostatní nevidia žiadne súvislosti.
Vyberte sa s nimi na cestu za záhadou zmiznutých kvasníc, fliaš či sódy. Okrem parádneho dobrodružstva na vás čakajú úsmevné príhody s Oliverom, ktorý sa rád pred riešením záhady posilní nejakou maškrtou. A veru ani s odvážnou Tiril sa nebudete nudiť. Vďaka svojej nebojácnej povahe sa vie dostať do napätých, ale aj veľmi vtipných situácií. Kniha je ľahko čitateľná a pochopiteľná od prvej strany. Text je príjemne melodický. Na záver knihy na malých detektívov čaká aj niekoľko úloh, aby sa ich odborné pátracie oko a myseľ udržali vo forme. (chlapcom aj dievčatám odporúča Ľudka)
Túto knižôčku nájde každý dobrý detektív, ale iba ak bude pátrať na správnej polici. Ak by predsa len potreboval pomoc, tu, hľa, požičiame vám lupu. Vydalo vydavateľstvo Premedia v roku 2017.
Deti vo veku 11 – 13 rokov
Peter Goes: Cesta časom
Táto veľkoformátová kniha pre veľkých i malých, pri ktorej sa doslova zastavuje dych, vás prevedie dejinami sveta od veľkého tresku, cez koniec éry dinosaurov či Húnov. Zavedie vás do Osmanskej ríše a priblíži dynastiu Ming. Objavíte s ňou Veľkú medvedicu či Hubblov vesmírny ďalekohľad pri lete do vesmíru. Ponoríte sa do čias, keď bol svet posadnutý Rubikovou kockou alebo keď sa k “životu” dostával internet. Až sa dostanete tam, kde sme teraz všetci. Do súčasnosti.
Týmto všetkým vás na osemdesiatich stranách prevedú bravúrne ilustrácie – veď nie nadarmo má kniha podtitul „Dejiny sveta v obrazoch“. Cesta časom je dejepisom v kocke pre súčasnú generáciu. Prináša zaujímavé historické fakty a mýty, približuje udalosti a ich objaviteľov, opisuje množstvo osobností a momentov, ktoré menili náš svet, ale nerobí to nudne, „školsky“ a prvoplánovo, ale príjemne, nenútene, infograficky, vizuálne a nadmieru zapamätateľne. (odporúča Mirka)
Cestu časom vydalo Artforum v roku 2018 a nepotrebujete byť Kolumbus, aby ste ju objavili v knižnici alebo miestnom kníhkupectve.
Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov
Ari Folman: Denník Anny Frankovej (komiks)
13-ročná Anna Franková si počas najťažšieho obdobia svojho života písala denník. Vtedy ešte netušila, že sa z nej stane jedna z najznámejších žien druhej svetovej vojny. Dokumentácia jej dní a Annino posolstvo sú extrémne dôležité aj (alebo možno najmä) dnes, a tak si po klasickej verzii denník našiel cestu k mladším čitateľom aj v podobe komiksu.
Má skvelé ilustrácie a k nim prispôsobený text, takže ho zvládnu aj 13-ročné deti. Celý Annin denník sa, žiaľ, do tejto knihy nezmestil, no perfektne zobrazuje strach, frustráciu, ale aj tajné túžby a predstavy dievčaťa, ktoré sa ukrýva pred hrôzami druhej svetovej vojny. Ukazuje ľudskosť tých, ktorí riskovali všetko, aby pomohli iným. Kniha krutosti tejto doby neopomína, ale zobrazuje ich spôsobom prijateľným pre mladého čitateľa. Druhá svetová vojna nie je téma ani pekná, ani ľahká, no nemali by sme na ňu zabúdať. Môžete si byť istí, že Denník Anny Frankovej vám zabudnúť nedovolí. (odporúča Pavli)
Komiksové spracovanie tohto denníka vydal Slovart na jeseň roku 2020. V dobrých knižniciach by ste ho už teda mohli nájsť.
Ktorá vám pasuje do nálady?
Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). A čosi dobré si napečte. Napríklad muffiny! Sú super jednoduché a najlepšie chutia s kávou a knihou… Alebo žeby knihy chutili najlepšie s muffinmi? 🙂