Webinár: Triedy, ktoré (stále) čítajú pre radosť

0 Komentárov
112 Zobrazení

Naučiť sa čítať je jednoducho ťažká práca. No a naučiť sa čítať, nevzdať to a dočítať sa až ku Hobitovi, ku sestrám Bennetovým či snáď k Parfému (v podstate kamkoľvek za Harryho Pottera), to nie je pre hocikoho. Svedčí o tom aj 940 učiteľov, ktorí sa registrovali na náš predchádzajúci webinár o čítaní s radosťou. Áno, čítanie vie byť jednoducho morda. Pre deti, a odobne aj pre rodičov a učiteľov.

Na predchádzajúcej diskusii sme hovorili predovšetkým o začínajúcich čitateľoch. O čitateľskom sebavedomí, o pomere ilustrácií a textu, a tiež tom aké víťazstvo deti zažijú, keď knihu dočítajú do konca.
Teraz je čas pozrieť sa na čitateľov na druhom stupni. V tomto veku začína byť tvorba prostredia nakloneného čítaniu ešte dôležitejšia než kedykoľvek doteraz. Z našich detí totiž rastú odradení čitatelia a čím sú staršie, tým menej čitateľských vzorov pred sebou vidia. A pribúdajú netflixy, tik-toky a celý ten proces dozrievania, keď si začínajú vyberať koho budú počúvať. Obľúbiť si čítanie bolo vždy pomerne zložité, no teraz je to ešte o čosi omnoho komplexnejšie. A och, dlhodobejšie. 

Toto všetko však nepatrí do rúk iba osamoteným slovenčinárom. Hľadajú sa presvedčení jazykári, fyzikárky a možno aj pán riaditeľ. Toto je totiž misia každého jedného dospelého: či je to učiteľ, rodič alebo kníhovník.

Pozvanie do diskusie prijali učiteľky Milica Antálková, ktorá je absolventkou IRPU (Individuálny rozvojový program učiteľa) od Leaf a Anka Jančová, absolventka Komenského inštitútu. Webinárom a témou bude opäť sprevádzať Viki Marcinová, propagátorka čítania. 

Záznam webinára

Webinár je súčasťou programu Ako pomôcť deťom čítať viac, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Tento diel je pripravený v spolupráci s Komenského inštitútom

Odporúčané čítanie pre deti na ZŠ

V každom zozname nižšie nájdete knihy, ktoré sa nám opakovane potvrdzujú ako knihy, ktoré deti a mládežníkov ozaj zaujmú. Už len pripomíname, že už piaty rok spolupracujeme s Knižnicou pre mládež mesta Košice na ich každoročnom výbere najlepších detských kníh Vianočná knižka sa otvára. 

  • zoznam odporúčaných kníh pre projekt Naša trieda číta, ktorý spomínajú účastníčky. (Ak by ste oň mali záujem, neváhajte sa zapísať do formulára na uvedenej stránke. Čoskoro sa ozveme.)
  • zoznam odporúčaných kníh pre projekt Čítame radi. 
  • zoznam kníh pre materské školy pre projekt Múdre hranie.

Kam môžete ešte nazrieť

Záznamy predchádzajúcich diskusií nájdete v sekcii Videotéka.
Trieda, v ktorej sa číta pre radosť (Stanka Opátová, Viki Marcinová)
Škola, trieda a učiteľ v meniacom sa svete (Daniel Bútora, Michal Meško)


Webinár: Ako navnadiť deti, aby neprestávali čítať ani v lete.

Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do...

Prečo chce dieťa čítať tú istú knihu opakovane?

Vedeli ste, že opakované čítanie tej istej knihy má veľké...