Knihy – okrem toho, že prinášajú veľa radosti – sú veľmi vážna vec.

Toto naše presvedčenie stojí na množstve svetových výskumov, ktoré za posledných posledných štyridsať rokov prebehli vo svete vzdelávania.

Z nich sa vynárajú dva hlavné motívy: a) dieťa potrebuje knižku už v čase, keď ešte vôbec nerozpráva, b) mnohé deti majú prístup ku knihám veľmi sťažený, častokrát až nemožný. Práve pre tieto dva dôvody v Martinuse skrsol nápad vytvoriť  Krajinu čitateľov ako miesto, ktoré bude pomáhať vo výrobe malých čitateľov. 

Krajina čitateľov definitívne vznikla v roku 2018. A hoci aj my sami Martinusáci zatiaľ iba hľadáme kde sú jej hranice, už teraz ju nájdete všade tam, kde je potrebné pomôcť objaviť pôžitok zo spoločného čítania, nájsť knihy, ktoré budú baviť aj samotných dospelákov a nakoniec posielať knihy tam, kde by sa inak nedostali. Máme na mysli predovšetkým deti, ktoré žijú v náročnom prostredí ohrozené chorobou alebo chudobou.

Pri každom jednom knižnom balíku, ktorý pripravujeme myslíme na to, komu jeho obsah pristane na poličke. Knihy vyberáme veľmi starostlivo. Nenájdete medzi nimi nepredajné ležiaky a občas dokonca ani horúce novinky. Aby kniha mohla vyvolať všetky kúzla, ktoré dokáže, musí dieťa naozaj zaujať – a to znamená, že vám neposielame zaplatenú reklamu. Knihy vyberáme skutočne iba podľa ich obsahu, a mnohokrát aj od vydavateľov, o ktorých možno ani neviete, že ich na Slovensku máme. Preto k prváčikom cestujú iné knihy než do klubov nadaných detí, a do nemocníc zase iné knižky než do knižného kútika na bilingválnom gymnáziu. A vtedy sa dejú veci.

Zo všetkého najviac si ale prajeme, aby jedného dňa malo každé dieťa na Slovensku aspoň jednu vlastnú knihu – a ak nie to, tak aspoň dospelého, ktorý mu bude predčítať.

To by znamenalo, že sa prostredníctvom kníh do detí dostane tiež ich vlastný príbeh o tom, že sú pre svet dôležité a môžu ho meniť. A to sa nám zdá byť dobrý príbeh.

Psst, ešte viac o našich projektoch sa dozviete tu.

Uspávanie

Pretože keď čítame,
všetko sa mení.

Neil Gaiman