Dobrodružný spravodaj 7/2021

0 Komentárov
182 Zobrazení

Užívate si leto plnými dúškami? Slnko a zase slnko, voda vo všetkých podobách, fľaky od melónov, jahôd a čerešní? Možno sa radi prechádzate príjemne chladným lesom a neviete sa nabažiť stanovačiek, opekačiek a grilovačiek. Nech to máte akokoľvek, prajeme vám, aby ste si nabrali letnej energie do zásob, nech máte zase z čoho na jeseň a v zime ťažiť. Nech si posledný prázdninový deň môžete so spokojným a tak trochu šibalským úsmevom povzdychnúť: „Ach, leto, bolo si také krásne!“

A ak si chcete medzi letné spomienky zaradiť aj veľa príjemných chvíľ s knihami, určite sa zapojte do nášho každoročného projektu Prečítané leto, ktoré robí z letného čítania to najlepšie dobrodružstvo. Alebo si priamo tu ulovte čosi z našich horúcich júlových tipov, ktoré okamžite po otvorení voňajú letom. Neostanete sklamaní.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Gerda Muller: Leto

Na to, aby ste precítili leto, vám netreba veľa slov. Ani v tejto knihe ich veľa nenájdete. Zato emóciu vo vás spustí poriadnu. Veselú, hravú, nefalšovanú. Och, s akou ľahkosťou len rozpráva o kúpaní a hrách pri vode, o čare svetielok a stretnutí s priateľmi. V deťoch prebudí známe nadšenie každodenných bezstarostných dní a dospelým „pošteklí“ tie správne miesta, aby zatúžili byť opäť na chvíľu deťmi. So všetkým, čo k tomu patrí.

Leto ale nie je iba Leto. Je to druhá časť zo série leporel o ročných obdobiach od Gerdy Muller, a teda má ďalších troch „súrodencov“ – Jar, Jeseň a Zimu. Všetky tieto leporelá majú úžasnú schopnosť rozprávať prostredníctvom obrazov (originálne verzie dokonca žiadne slová ani neobsahujú). V letnom pokračovaní sa deti prenesú na kúpaliská, k moru a jazerám. Budú chytať ryby a robiť akvárka. Jazdiť na lodi a zbierať letnú zeleninovú úrodu. Hmm, a tá chuť zmrzliny, ktorú jedia deti na pláži! Hneď na ňu vybehnime. (odporúča Ľudka)

Kniha je síce letná, ale odporúčame ju počas celého roka, kedykoľvek dostanete chuť na prázdninové dobrodružstvá. V slovenskej verzii ju máme od tohto roka vďaka vydavateľstvu Stonožka. Ak do vašej miestnej knižnice Leto ešte nedorazilo, určite ho nájdete tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Marek Vadas, Daniela Olejníková: Krutá Marta

Väčšina z nás sa nevie dočkať prázdnin. Nie však zvieratá na dvore starej mamy. Práve tam mieri každé leto Marta, na pohľad obyčajné dievčatko. Zvieratá jej však dali prezývku Krutá Marta podľa toho, ako škaredo sa k nim správa. Ťahať mačku za fúzy, zajaca za uši alebo polievať kuriatka vodou… Kto to kedy videl? To sa naozaj nerobí! Zvieratá sa rozhodnú Marte postaviť a ukázať jej, že nie je ani trochu fajn, keď nám niekto naruší pokojné dni iba tak pre zábavu. Tušíte správne, Marta sa skutočne poučí a zistí, že báť sa nie je nič príjemné. Odvtedy sa na jej návštevy zvieratká tešia a keď prichádzajú prázdninové dni, Martu vítajú s otvorenými labkami, nôžkami, kopýtkami.

Obrázková kniha Krutá Marta upúta na prvý pohľad nevšednými ilustráciami Daniely Olejníkovej. Farby sú neošúchané a obrázky nepresladené, ba až umelecké. Nuž, a príbeh Mareka Vadasa o empatii a rozmýšľaní nad vlastnými činmi ľahko pochopia aj menšie deti, to sa vždy hodí. A ide to výborne aj bez zbytočného moralizovania. Také knihy máme radi. (odporúča Alžbeta)

Tento originálny počin sa podaril v roku 2020 OZ Brak. Krutá Marta sa už odvtedy zabývala v nejednej knižnici. Určite sa jej ale nebojte, nechať ju tam napospas by mohlo byť kruté.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Jana Necpalová: Zo škrupiny

Deväťročný Jožko býva so svojou babkou. Jeho rodičia sú vedci a často cestujú po celom svete. Aj teraz prišli domov len na jeden deň a hneď odchádzajú do Austrálie. Bez Jožka. Ak sa vám to zdá nefér, máte pravdu. Jožko je nahnevaný a nezachráni to ani tajomné vajíčko, ktoré mu rodičia nechali aj s inkubátorom. Záhady sú však lákavé a nikto im neodolá. Aj nová spolužiačka Anastázia má, zdá sa, kopu tajomstiev. Jožko získava okrem novej priateľky aj odvahu a sebavedomie. A tiež jedno netradičné domáce zvieratko.

Čo sa z vajca vykľulo a ako táto udalosť zmení Jožkove dni? Napínavý príbeh o osamelom chlapcovi a nezvyčajnom dobrodružstve, ktoré mu pomáha prekonať odlúčenie od svojich rodičov, napísala slovenská autorka Jana Necpalová. Ak sa vám zapáči, môžete si prečítať aj pokračovanie. V ňom sa Jožko s Anastáziou vyberú na cestu priamo do Austrálie. (odporúča Alžbeta)

Kniha je vzhľadom na súčasný príliv detských kníh pomerne „stará“ záležitosť, vyšla v Artis Omnis ešte v roku 2016. Prvú časť teda momentálne zoženiete iba v knižniciach. Druhý diel sa dá kúpiť napríklad aj tu.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Anna Woltz: Môj výnimočný týždeň s Tess

Dve deti, ktoré sa stretnú na ostrove. Samuel prichádza na dovolenku s rodinou. Tess je dcérou miestnej zdravotnej sestry, ktorú Samuel stretne prvý deň v nemocnici. Tess má jedenásť a Samuelovi nepripomína nikoho, koho doteraz poznal. Je odvážna a tvrdá, ale cíti, že vnútri aj zraniteľná. Samuelovi sa prizná, že ju od narodenia vychováva mama sama a svojho otca nepozná. Plánuje ho ale dostať na ostrov, aby si o ňom urobila názor. Samuel sa rozhodne Tess podporiť a pomôcť jej vo veľkom pláne a neváha jej venovať celý svoj prázdninový týždeň.

Môj výnimočný týždeň s Tess od holandskej autorky Anny Woltz je knižka fascinujúca svojou detskou úprimnosťou. Emócie hlavných hrdinov, ich pohľad na svet a neznámo vás budú neskutočne baviť. Dospelákov aj malých objavovateľov. Celý príbeh je o nečakaných priateľstvách, hľadaní rodiny a odpovedí, ale aj o veľkých rozhodnutiach. Pomáha vyrovnať sa so stratou i nájdením. A najmä vám nenápadne ukáže, že je v poriadku mať občas šialené nápady a nebáť sa ich uskutočniť. (odporúča Anka)

Túto krásnu, mnohokrát ocenenú knihu vydalo Verbarium v roku 2019. Vyhraďte si na ňu nejaký výnimočný týždeň a zájdite si po ňu do knižnice alebo miestneho kníhkupka.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Mariko Tamaki, Jillian Tamaki: Jedno obyčejný léto

Melancholický komiks Jedno obyčejný léto od Mariko a Jillian Tamaki je všetko, len nie obyčajný. Je krásne jednoduchý a pritom pomerne rozsiahly. Nádherne vykresľuje rozdiely medzi ľudmi. V istom bode príbehu sa tu nájde každý z nás, pretože sa v ňom riešia všetky dôležité “dospelácke” témy a problémy ako depresia, sex, tehotenstvo, nepochopenie či prvé platonické lásky. Kniha krásne spracováva hranicu medzi detstvom a dospievaním.

Jedno obyčejné léto rozpráva príbeh dvoch dovolenkových kamarátok Windy a Rose, ktoré sa stretávajú každý rok pri oceáne. Nie je to inak ani toto leto, v ktoré však už dievčatá nie sú úplne dievčatami. Riešia tému sexu tak, ako počujú rozprávať sa o ňom ľudí okolo seba. Hrdinky spoznávajú, že súčasťou dospelého sveta sú oveľa komplexnejšie problémy a že rodičia spolu nemusia žiť šťastne až naveky. Rose si celkom jasne spomína na poslednú návštevu Awago Beach a časy, kedy rodina ešte bola v poriadku a svet naokolo sa zdal taký bezpečný… Bude to ešte niekedy ako predtým? Alebo si dospelosť žiada svoje dane? Príbeh je primárne písaný pre tínedžerov, ale svoje si v ňom nájdu a čo-to odnesú aj dospelí. (odporúča Mirka)

Jeden z najoceňovanejších komiksov vo svojom žánri preložilo do češtiny vydavateľstvo Paseka (2020). Celkom obyčajne si ho môžete „vyklikať“ na Martinuse, ak by vám inde necvrnkol do nosa.


Tak ako, vezmete si niektorú na dovolenku?

Ak máte radi naše knižné odporúčania a potešili by vás priamo vo vašej emailovej schránke, môžete sa prihlásiť na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). A ozaj, tie fľaky ovocné idú výborne dole žlčovým mydlom. Nemáte za čo, utekajte chytať spomienky!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...