Webinár: Ako knihy na mieru menia postoj k čítaniu

0 Komentárov
36 Zobrazení

Čítanie pre radosť? Vo voľnom čase, s chuťou a … dobrovoľne? Je to možné?

Určite je! Na tomto webinári budeme hovoriť o jednej obyčajnej štvrtáckej triede v obyčajnom väčšom meste a o experimente, do ktorého sme sa s pomocou triednej učiteľky a pána riaditeľa pustili. Rozhodli sme sa zmapovať čitateľské prostredie a čitateľské návyky detí v triede a zistiť, čo by ich vo voľnom čase mohlo zaujímať. Každému dieťaťu sme potom na mieru vyskladali balíček kníh, ktorý kopíroval ich záujmy a rešpektoval aktuálnu schopnosť čítať. Rozbehnutí čitatelia teda dostali knižky úplne iné než tí, ktorým čítanie zatiaľ dobre nejde, minecraftoví maniaci zase čosi iné než decká, ktoré hrávajú futbal. A v tom všetko nás zaujímalo zo všetkého najviac toto: budú knižky na mieru fungovať aj u detí, ktoré čítajú s nechuťou? Štúdie zo zahraničia vravia, že práve v knihách na mieru je skryté kúzlo. Bude fungovať aj na našich deťoch?

Knihy sme teda veľmi starostlivo vybrali, odovzdali a potom sa už len dívali. A diali sa veci. Pozrite si, povieme vám o nich! A nebudeme skúpi ani na praktické tipy pre učiteľky a učiteľov. (Ach, a ani na tipy pre knihovníčky a knihovníkov. Celkom nečakane sme totiž zistili, že návštevy knižníc nepôsobia na každé dieťa rovnako motivujúco. Aj o tom si čosi povieme.)

Túto intervenčnú prípadovú štúdiu vytvorila a viedla Krajina čitateľov. Odbornými garantmi boli Knižnica pre mládež mesta Košice a doc. Ing. Miriam Šebová z Katedry regionálnych vied a manažmentu EkF TUKE. Knižky na mieru pre deti zabezpečilo kníhkupectvo Martinus.

Záznam webinára

Čo čítať k téme

V prezentácii sme spomínali predstavu čítania ako povrazu od Hollis Scarborough. My sme sa s týmto konceptom stretli vďaka spolupráci s Mgr. Zubákovou, PhD. z Pedagogickej fakulty UK. Pôvodný článok doktorky Scarborough bol v roku 2001 uverejnený v The Journal of Early Literacy. Sumár tohto konceptu ale nájdete napríklad aj na tejto webovej stránke.

Všetko o programe triednych knižníc Naša trieda číta nájdete na webe www.nasatriedacita.sk. Ak ste sa zatiaľ nezapojili, neváhajte. A ak už zapojení ste, nože pozvite vašich kolegov.
Tiež tam nájdete predlohy na čitateľské Stopy, alebo vzory na nálepky „pani učiteľka / pán učiteľ číta“.

Kam môžete ešte nazrieť

Ďalšie záznamy našich webinárov si môžete pozrieť v sekcii Videotéka. Alebo si pozrite náš seriál o čitateľstve detí Ako pomôcť deťom čítať viac.

Večer knižných tipov na náročné témy (Viki Marcinová, Alžbeta Uríková)
Zlepšenie nepríde (iba) zvonka (Daniel Bútora, Viki Marcinová)


Webinár: Ako navnadiť deti, aby neprestávali čítať ani v lete.

Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do...

Webinár: Ako s deťmi hovoriť o vojne

Posledné týždne sú pre mnohých z nás náročné. Ako sa...